Philippe Gilbert opozarja: Pehanje za rekordi in preveč zahtevne sezone
12.10.2013 AVTOR: D. Z.
Philippe Gilbert je na svoji spletni strani opozoril na dolge, izjemno zahtevne dirke, prezahtevne sezone in na številne pomanjkljivosti kolesarstva ... pozval je novega predstavnika UCI.
Belgijec spodbuja k spremembam
»Rad bi opozoril organizatorje in UCI. Upam, da je nov predsednik naklonjen splošnemu mnenju kolesarjev. To bi bila velika sprememba. « Tako je svoje pisanje na osebni spletni strani pričel nekdanji svetovni prvak in specialist za enodnevne klasike Philippe Gilbert.
Belgijec si očitno želi sprememb in zdaj je znal izkoristiti pravi trenutek, ko se je zamenjalo vodstvo na Mednarodni kolesarski zvezi. Predsednik je namreč postal Brian Cookson, ki je že napovedal spremembe.
Najdaljše, najbolj neobičajne, natežje ...
»Trenutni trend dirk. To je nekoliko preveč, če že ne narobe zastavljeno. Organizatorji želijo dirke z največjo nadmorsko višino, najdaljše dirke, dirke z najdaljšim vzponom, z najstrmejšim vzponom. Na kratko. Njihov cilj je, da naredijo nekaj neobičajnega, zato da bi njihova dirka pritegnila pozornost, « je zapisal Gilbert.
Pojasnil je še, da je to po njegovem mnenju v nasprotju s tem, kar vsi trdijo … da želijo obračunati z dopingom v kolesarstvu: »Obstaja jasna razlika med tem, kar lahko kolesarji zdržijo, in med tistim, s čimer nas soočajo na dirkah. Letos sem nastopal v ekstremnih vremenskih razmerah. Med klasiko Milano-San Remo smo doživeli snežne nevihte, na dirki po Kaliforniji pa smo kolesarili pri 50 stopinjah. Organizatorji obeh dirk so gledalcem svetovali, naj ostanejo doma, naj ne tvegajo po nepotrebnem. «
Ali res potrebujemo vse te ekstremne situacije?
Povsem drugače pa je bilo v takih primerih s kolesarji, še piše Gilbert: »Od nas so pričakovali, da gledalcem ponudimo spektakel, pa čeprav je bilo jasno, da celotna karavana ogroža zdravje. To je očitno preveč in kaže na to, da v kolesarstvu ni prave vizije. «
V nadaljevanju je Gilbert opozoril še na dolge in naporne transferje med tritedenskimi etapnimi dirkami: »Ta potovanja gredo vedno na račun našega prostega dne in počitka, ki ga nujno potrebujemo. Zato je moje vprašanje zelo enostavno. Ali res potrebujemo vse te ekstremne situacije? Ali ni to, da kolesarji dajo vse od sebe in poskrbijo za spektakel, dovolj za kolesarske navdušence? «
Spomnimo. Gilbert je lani postal svetovni prvak. Njegova najboljša sezona je bila sezona 2011, ko je bil nepremagljiv na enodnevnih aprilskih klasikah. Dobil je Amstel Gold Race, Liege-Bastogne-Liege, Valonsko puščico in Barbantsko puščico.
Saj je res postalo nepredstavljivo, da bi kdorkoli zdržal take napore brez "pomoči". To kamor zdaj silita UCI in WADA, je kot bi hotel fu... In hkrati ostat nedolžen.