
Na dirki po Franciji je za udeleženci 12. etapa. Kolesarji so zavili v Pireneje. Včerajšnje prizorišče cilja je tokrrat bilo prizorišče starta.
Seveda govorimo o mestu Pau. Prek šestih kategoriziranih vzponov so se kolesarji prebili na vrh Peyragudesa, ki je po letu 2012 spet gostil cilj etape na dirki po Franciji. Tokrat je bila etapa dolga 214,5 km. Podrobnosti o vzponih, ki so jih morali kolesarji premagati si lahko preberete na desni strani.
Omenimo samo, da je bil cilj v primerjavi z letom 2012 nekoliko spremenjen, saj so ga tokrat postavili na obnovljenem letališču, tako da je kolesarje pred ciljem pričakal pravi kolesarski zid. Cesta se je namreč povzpela za več kot 20-odstotkov. Govorimo o nadvse dolgi in izčrpavajoči etapi, ki je bila nadvse hitra. Razlog pa preprosto. Kolesarji Skyja, ki so branili rumeno majico vodilnega Christopherja Frooma so narekovali oster ritem in vseskozi imeli dirko pod nadzorom.
Na startu je bilo še 179 kolesarjev, v pobegu dneva pa jih je sodelovalo 12. Skupino v ospredju so sestavljali Cyril Gautier (AG2R-La Mondiale), Ima ñol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel Kittel in Jack Bauer (Quick-Step Floors), Nils Politt (Katjuša-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) in Julien Simon (Cofidis).
Ta skupina se je v ospredju sestavila po vsega 15 kilometrih, a si dolgo ni uspela privoziti večje prednosti. Najvišja je znašala dobrih šest minut, kar je bilo premalo, da bi lahko ubežniki upali na končni uspeh. Na letečem cilju smo videli napet sprint za zmago med nosilcem zelene majice in junakom letošnjih sprintov Marcelom Kittlom ter Michaelom Matthewsom. Slednji je bil za malenkosti boljši od Nemca.
Skupina v ospredju je bila vse manjša, v ozadju pa sta ogromno dela opravila Knees in Rowe. Potem pa je prišel na vrsto najtežji vzpon dneva Port de Bales. Thomas de Gendt je bil odločen, da pride na vrh prvi, a v svojem ritmu je nadaljeval Stephen Cummings, ki je De Gendta ujel in ga proti vrhu tudi prehitel. A Britanec je imel na vrhu samo še slabi dve minuti prednosti pred vse hitrejšo skupino.
Chris Froome je očitno želel dobiti etapo, saj so njegovi pomočniki vsekskozi narekovali oster ritem. Na Bales je bil najbolj aktiven Vasilij Kirijenka, potem pa še Michal Kwiatkowski. Medtem ko sta popustila tako Jani Brajkovič kot Primož Roglič, pa se je večina favoritov še vozila skupaj Popustil je le rahlo poškodovani Jakob Fuglsang, ki je bil pred etapo na petem mestu. Na spustu je Cummings prednost povečal na dobri dve minuti, v ozadju pa je prav ob koncu spusta prišlo do zmešnjave.
Mikel Nieve je v križišču – levo je kolesarje pot vodila v za Tour tradicionalni Bagneres de Luchon, desno pa za Pezresourde – šel naravnost med avtodome. Sledila pa sta mu tako Froome, kot Fabio Aru. Oba sta se morala ustaviti, a sta kmalu lahko nadaljevala in tako je tudi Kwiatkowski lahko nadaljeval z vse hitrejšim ritmom, s katerim je zlomil Naira Quintano. Kolumbijec je lahko nadaljeval samo še v svojem ritmu, a je proti najboljšim hitro izgubljal pomembne sekunde. Medtem je skupina ujela tudi izmučenega Cummingsa.
Kasneje je tik pod vrhom popustil še Alberto Contador. Sledil je krajši spust in kratek, a strm zaključni vzpon na Peyragudes. Tam je ritem še stopnjeval Mikel Nieve. Ko se je umaknil, je njegovo delo prevzel Mikel Landa, ki pa je nekoliko upočasnil, pa čeprav se je zdelo, da sam ne gre na vso moč. Za kratek čas je napadel George Bennett, a ni bil dovolj močan. Ob vstopu v zadnji kilometer se je Fabio Aru vse bolj pogosto vozil ob Froomu, ki ni deloval prepričljivo.
Potem pa je tudi sledil Arujev oster napad in Froome pravega odgovora na to ni imel. Vse bolj je zaostajal, medtem ko je imel na najstrmejšem delu – kolesarji so se vozili po letališču – največ moči Romain Bardet, ki je tako še na tretjem Touru zapored dobil etapo. Drugi je bil vse bolj prepričljivi Rigoberto Uran, tretji pa Fabio Aru. Začenjalo se je odštevanje in kmalu je postalo jasno, da bo Aru oblekel rumeno majico.
Landa je bil četrti, Meintjes peti, šesti Martin, sedmi pa Froome, ki je zaostal za 22 sekund. Jani Brajkovič je zasedel 29. mesto. Aru je prvič v karieri oblekel rumeno majico in ima zdaj vsega šest sekund prednosti pred Froomom. 25 sekund za Arujem je Bardet, 55 pa Uran. Sleidjo Martin, Yates, Landa, Quintana, Bennett, Meintjes, Contador, Nieve, Latour ... Primož Roglič je 33., Jani Brajkovič pa 39.
Sam ste pa hitri z objavo. Ko je na drugih medijih že dolgočasno vi šele objavite. Ni kaj sto let za kačami.