Popolna prevlada Adrie Mobila, Furdi do prve zmage

06.05.2012 AVTOR: D. Z.
Kolesar Adrie Mobila Radoslav Rogina je dobil zadnjo etapo na dirki prve kategorije Szlakiem Grodow Piastowskich na Poljskem. Jure Golčer je bil drugi, Matej Mugerli pa tretji. Končni zmagovalec je postal Marek Rutkiewicz.
Kraljevska etapa v znamenju treh ubežnikov
Tretja in obenem zadnja etapa na dirki na Poljskem je bila dolga dobrih 150 kilometrov, kolesarji pa so morali premagati kar sedem kategoriziranih vzponov, od tega tri prve in štiri druge kategorije. Že na prvem izmed vzponov so se za napad odločili Radoslav Rogina, Matej Mugerli (oba Adria Mobil) in Jure Golčer (Tyrol). Do polovice dirke so si privozili tri minute in 40 sekund prednosti, tako da se je Golčer celo vozil v virtualni rumeni majici.

V ozadju so se v lov podali kolesarji mošva CCC Polsat, ki so branili rumeno majico Mareka Rutkiewicza. Deset kilometrov do cilja so imeli trij ubežniki samo še minuto prednosti. A na koncu so uspeli ohraniti še 20 sekund prednosti, tako da so se lahko udarili za etapno zmago. Ta je pripadla Rogini. Golčer je bil drugi, Mugerli pa tretji. Za popoln dan Adrie Mobila je poskrbel še Marko Kump, ki je dobil sprint glavnine za četrto mesto. Matej Gnezda je bil peti, Kristjan Đurasek pa deveti.

Rutkiewicz zadržal prednost
Rogina je postal najboljši kolesar na gorskih ciljih, medtem ko se je končne zmage veselil Marek Rutkiewicz, ki je to dirko dobil že pred dvema letoma, lani pa je moral premoč priznati zgolj Robertu Vrečerju. Drugo mesto je pripadlo Stefanu Schumacherju, tretje pa Mateuszu Taciaku. Najboljši Slovenec v skupnem seštevku je bil Jure Golčer, ki je z minuto in 56 sekundami zaostanka zasedel sedmo mesto. Radoslav Rogina je bil deseti, Marko Kump, ki je dobil prvo etapo pa je dirko končal na 11. mestu.

"Fantje so dirkali tako kot smo se dogovorili. Od starta na polno… Kolesarji vodilnega so od začetka dobro držali razliko, potem pa so omagali, tako da je na koncu moral vleči tudi sam vodilni.  Imel je srečo, da so mu na pomoč priskočile druge ekipe. Na dveh etapah smo naredili izjemen uspeh, vsa čast fantom. Z vožnjo na čas niso opravili slabo, zgleda pa, da so bili domačini super motivirani in bolje pripravljeni na vožnjo na čas, ki je na koncu odločila o zmagovalcu," je dejal trener novomeške ekipe Boštjan Mervar.

Polanc končal na devetem mestu
S peto etapo se je končala tudi dirka po Furlaniji, ki spada v drugo kategorijo. Zadnjo, 160 kilometrov dolgo etapo je dobil Davide Villella, ki je bil najhitrejši v sprintu manjše skupine kolesarjev, ki se je med seboj za zmago udarili na zahtevnem zaključku, speljanem v rahel vzpon.

V tej skupini se je v cilj pripeljal tudi Jan Polanc, ki je zasedel peto mesto. Zmage v skupnem seštevku se je veselil Diego Rosa, ki je za 31 sekund premagal Boba Jungelsa, še za dodatnih šest pa tretjega Edoarda Zardinija. Jan Polanc je za zmagovalcem zaostal za minuto in 56 sekund in je dirko končal na devetem mestu. Dirko sta končala tudi Klemen Štimulak in Robert Jenko.

Furdi zmagal v Avstriji
V Avstriji je bila na sporedu enodneva dirka za VN Sportlanda. Dolga je bila slabih 160 kilometrov, spada pa v avstrijski Tchibo pokal. Na tej preizkušnji so nastopili tudi nekateri Slovenci. Najbolje pa je šlo Blažu Furdiju, ki je v zaključku skupaj z Riccardom Zoidlom odločno napadel. Skupaj sta si privozila dovolj prednosti pred zasledovalci, tako da sta lahko med sabo obračunala za zmago. Ta je pripadla Blažu Furdiju, ki letos vozi za moštvo Tyrol. drugi je bil Zoidl, glavnina pa se je v cilj pripeljala z 12 sekundami zaostanka. Sprint za tretje mesto je dobil Jan Sokol.

Rusija: Mezgec peti v drugi etapi
Z drugo etapo se je nadaljevala petdnevna etapna dirka Five Rings of Moscow v Rusiji. Ta etapa je bila dolga dobrih 130 kilometrov. Po dobrih treh urah dirkanja pa je zmagovalca določil ciljni sprint glavnine. Ta je pripadel Nemcu Michaelu Schweizerju. Najboljši Slovenec je bil Luka Mezgec, ki je v tem sprintu zasedel peto mesto. Bil je mesto boljši od Ivana Stevića. Slednji je uspel zadržati vodstvo v skupnem seštevku. Luka Megec je deseti. V igri za visoka mesta v skupnem seštevku pa ostajata še Vladimir Kerkez in Andi Bajc.