V petek 8. februarja bodo ob kulturnem prazniku v Žirovnici spet organizirali Pohod po Poti kulturne dediščine.
V Žirovnici in okolici so se rodili štirje veliki literati, ki so zaslužni za obstoj slovenskega jezika: Matija Čop (Žirovnica), Fran Saleški Finžgar (Doslovče), Janez Jalen (Rodine) in dr. France Prešeren (Vrba). Vse štiri rojstne hiše povezuje dobrih osem kilometrov dolga nezahtevna pot, ki vodi tudi mimo čebelnjaka akademskega slikarja in čebelarskega mojstra Antona Janše. Na kulturni praznik 8. februarja Zavod za turizem in kulturo Žirovnica prireja Pohod po Poti kulturne dediščine, ki se konča pred rojstno hišo dr. Franceta Prešerna v Vrbi na Gorenjskem, kjer je vsako leto spominska slovesnost.
Mimo aleje petih slavnih mož do čebelnjaka Antona Janše Pot kulturne dediščine se začne v Žirovnici pri rojstni hiši jezikoslovca in literarnega zgodivinarja Matije Čopa. V obnovljeni hiši v središču Žirovnice je tudi Zavod za kulturo in turizem Žirovnica, kjer posredujejo vse informacije o poti. Iz središča Žirovnice se med hišami napotimo proti cerkvi sv. Martina, kjer pridemo na glavno cesto Begunje-Žirovnica. Po pločniku ji skozi Selo pri Žirovnici sledimo v Zabreznico, kjer zavijemo levo proti osnovni šoli. Tam so uredili alejo petih slavnih mož (Matija Čop, Anton Janša, Fran Saleški Finžgar, Janez Jalen in dr. France Prešeren).
Pri osnovni šoli gremo ob stavbi do konca parkirišča, za katerim zavijemo desno in potem levo po stopnicah navzgor. Pridemo na vaško cesto, ki ji sledimo na desno proti Breznici. Ko pred seboj zagledamo smučarske skakalnice v Glenci, zavijemo desno ni vaški cesti skozi Breznico sledimo mimo pokopališča s cerkvijo sv. Marije. Nadaljujemo naravnost do prvega večjega križišča, kjer zavijemo ostro desno in stopimo nekaj korakov do obnovljenega Čebelnjaka Antona Janše.
Po razgledni poti do rojstne hiše Janeza Jalna Vrnemo se nazaj do križišča, kjer nadaljujemo nekaj korakov naravnost in v naslednjem križišču zavijemo desno. Po nekaj minutah hoje pridemo v Doslovče in sledimo oznaki za rojstno hišo Frana Saleškega Finžgarja, ki je nekaj metrov višje. Nadaljujemo lahko naprej skozi vas, mi pa mo se (tam gre tudi trasa pohoda), vzpeli na razgledno pobočje in čez travnike nad vasjo Smokuč nadaljevali do Rodin, kjer tik ob cerkvi sv. Klemna stoji rojstna hiša pisatelja Janeza Jalna.
V Vrbo po stari cesarski cesti V Rodinah nadaljujemo naravnost - prečkamo glavno cesto Begunje-Žirovnica in nadaljujemo po makadamu do prvega križišča, kjer zavijemo desno na staro cesarsko cesto, na desno je lep razgled na žirovniške vasi in na Stol, ki se dviga nad dolino Završnice. Cesti sledimo kilometer in pol do križišča petih cest, kjer zavijemo rahlo levo na kolovoz. Zdaj že dobro vidimo cerkev sv. Marka in vas Vrbo, kjer se Pot kulturne dediščine konča pri rojstni hiši dr. Franceta Prešerna.
Uspešno ste se registrirali. Na vnešen e-mail naslov smo vam posredovali povezavo za potrditev registracije.
Registracija uspešno zaključena. Samodejno ste bili prijavljeni v portal.
Forum komentiranje
Trenutno še nimate dovoljenja za komentiranje objav na forumu. Za aktiviranje posredujte uporabniško ime na [email protected].
Mali oglasi
Trenutno še nimate dovoljenja za dodajanje in komentiranje malih oglasov. Za aktiviranje posredujte uporabniško ime na [email protected].
Mali oglasi
Uporabniku omogočamo istočasno objavo največ 3 malih oglasov. V primeru, da bi želeli imeti objavljenih več malih oglasov istočasno, je potreben vpis na vročo stran. Za več informacij nam lahko pišite na [email protected].
Komentiranje novic
Trenutno še nimate dovoljenja za komentiranje novic. Za aktiviranje posredujte uporabniško ime na [email protected].