So ljudje, ki se kolesu ne bodo odpovedali niti pozimi. Zakaj smo v temi postavili najboljše rekreativne kolesarje ob bok (najslabšim) profesionalcem? Morda bo kdo to dojel kot provokacijo, v resnici pa nas je zgolj zanimal odgovor na večno vprašanje: "Ali rekreativci lahko 'držijo' profije?"
Izkazalo se je, da nekatere lahko, večine pa ne. Kljub temu so to izjemni kolesarji, ki ob popolnoma neprimerljivih pogojih za trening žrtvujejo marsikaj, da so dobri. Izkazalo se je, da kolesarijo zase in da rezultati niso njihova najpomembnejša motivacija. Da so predani in da iz leta v leto postajajo boljši v tem, kar imajo zares radi.
Bolj zanimivo je vprašanje, kako sploh nastane profesionalni kolesar. Odgovor najdemo ravno v "profi" rekreativcih. Odrekanje in ljubezen do kolesa sta na prvem mestu, zmage in uspehi pa jih polnijo z energijo. "Kolo mi daje pozitivno energijo," pravi najboljši slovenski rekreativni kolesar Gregor Tekavec. Preprosto in resnično.
Kje smo potem ostali, ki prekolesarimo zgolj nekaj tisoč kilometrov na leto?
Tam, kjer želimo biti. Tam, kjer sta na levi strani tehtnice uživancija in veselje in na drugi vloženo trpljenje, nekaj odpovedovanja in zagrizenosti. To nam je dovolj in imamo enakovredno "državljansko pravico", da na maratonih in rekreativnih dirkah iščemo svoje meje. Če pomislimo, smo tam kot Gregor. Kolo nam daje pozitivno energijo in to je to.
Koledarska jesen se je začela in za veliko večino to pomeni, da bo presedlala na gorska kolesa, večkrat pa se bo odpravila tudi na tek in v hribe. Tek je naravno nadaljevanje kolesarskega poletja – kakor koli čudno se že to sliši. Je odlična priprava za pohodništvo, smučanje in bordanje ter ohranjanje forme med zimo.
Kar nekaj kolesarjev se redno udeležuje Ljubljanskega maratona in tako je popolnoma naravno, da je tokratni številki priložena prva številka revije Tekac.si. Dejansko je "sestrski" portal Bicikel.com zrastel do te mere, da iz njega raste nova revija. Glede na razmere na slovenskem medijskem trgu smo nanjo ponosni. Ustvarili smo jo z veliko pozitivne energije.
Kar zadeva gorska kolesa, pa nismo mogli mimo zakonodaje, ki grozi, da bo skoraj do nepredstavljive mere (vsaj na papirju) omejila gibanje v naravi. Predsednik komisije za turno kolesarstvo pri Planinski zvezi Slovenije Jože Rovan bo naš novi kolumnist, ki bo hodil po tanki črti prepovedanega in dovoljenega ter spodbujal razmislek, do kod si bomo kolesarski državljani pustili omejevati svobodo.
Recimo, da za večino prihaja čas brez ali z manj kolesa, a hkrati je to čas za pozitivno energijo. Za dejavnosti z bližnjimi, ki smo jih (morda) čez poletje zanemarjali. Za civilno iniciativo kolesarjev, ki bi radi dosegli razumno zakonodajno ureditev vožnje v naravi. Za tek in pohodništvo, za športe na snegu, pri katerih bomo čutili pozitivne učinke poganjanja pedal in ne bomo tako zadihani kot prijatelji, ki so poletje presedeli ali preležali s pivom v roki.
Kjer koli se že najdete v kolesarski srenji in ne glede na to, kaj vas žene, kolo nam vsem daje pozitivno energijo. Razširimo jo na tiste, ki tega ne zmorejo (ali nočejo) razumeti.
Boštjan Svete
urednik
---
Obrnite pedala in kolesarite po: