Predavanje o osnovah kolesarskega treninga 2

Predavanje o osnovah kolesarskega treninga 2
19.11.2012 AVTOR: Urednik Bicikla
V soboto 17.11. je bilo v okviru Bicikel.com izpeljano predavanje o osnovah kolesarskega treninga.

Predavatelj je bil Jani Prešeren, rekreativni kolesar in trener cestnega kolesarstva.  Predavanja se je udeležilo se je  22 kolesarjev, ki so želeli nadgradit svoje znanje, ki so ga pridobili v prvem delu.
 

Tematika na seminarju je potekala v naslednjem vrstnem redu:

-          Povzetek prvega dela (mišični, energetski sistemi in območja treniranja).

Obnovitev znanja iz prvega dela. Predstavitev mišičnih vlaken, katera sestavljajo mišične skupine in katera energija se pri posameznih vlaknih uporablja za njihovo gibanje. Prikaz območja treniranja po pulzu in moči.

 

-          Testiranje, da ali ne? (smisel in namen testiranja),

Opisano na kašen način lahko sami spremljamo napredek ne, da bi hodili na testiranje. To velja za kolesarje z več letnimi izkušnjami. Za začetnike je pa priporočljivo celo več krat letno testiranje.

 

-          Vzdržljivost (prikaz dobre in slabe vzdržljivosti – pomanjkanje),

S pomočjo conconi testa je bilo prikazano, kako se naše telo prilagaja na napor.  Podanih je bilo nekaj primerov slabe vzdržljivosti in kako se to odraža na kadenci in pulzu.

 

-          Učinkovitost (izračun in prikaz),

Na preprost način je bilo prikazano, kako lahko izmerimo našo učinkovitost oz. vzdržljivost po principu decoupling od znanega trenerja J. Friela. Predstavljeni različni možni pokazatelji (slaba vzdržljivost, mišična utrujenost, prazne zaloge glikogena …)

 

-          Moč (faktorji, ki vplivajo na moč),

Kako je sestavljena moč (kadenca, navor) in izračun navora pri različni kadenci. Predstavljena študija porabe glikogena pri kadenci 50 in 100 obrati na minuto.

 

-          Opis »trening modela « (shematska predstavitev modela treniranja),

Med udeležence je bil razdeljen t.i. trening model. To je shema, ki jo je sestavil Jani in prikazuje VSE kar mora kolesar upoštevati pri planiranju treninga. Vaja v posameznem letnem obdobju, njen namen, intenzivnost, dolžina …. Ob koncu so dodani še komentarji za posamezno obdobje, ter spremembe med obdobji.

 

-          Koristni nasveti (napake in nasveti za rekreativne kolesarje),

Naštetih je bilo mnogo nasvetov in napak, ki jih moramo upoštevati v zimskem in letnem obdobju. Npr. intenzivnost v vročini, pokrivala v zimske času, postopnost ….

 

-          Analiza treninga s pomočjo programa WKO+,

Zadnji del je bil bolj namenjen spoznavanju uporabe merilnika moči in analiza treninga s pomočjo programa WKO+. Prikazanih je bilo nekaj primerov, kako lahko po treningu trener ali kolesar sam, analizira kvaliteto izvedbe treninga.
 

Na koncu je bilo dovolj časa še za prosti pogovor in vprašanja, ki jih ni manjkalo.
 

Nekaj najbolj zanimivih vprašanj na katera so slušatelji dobili odgovore:

-          Intenzivnost v zimskem obdobju?

-          Pravilna izvedba različnih tipov intervalov?

-          Kako trenirati brez merilnika moči, zgolj s pomočjo pulz metra?

 

Ostala pa so verjetno tudi še kaka vprašanja, ki niso prišla na dan, a je predavatelj obljubil, da jih lahko zastavijo kar preko elektronske pošte.
 

Udeleženci so ob koncu prejeli tudi gradivo, ki je bilo predstavljeno, ter trening model v shemi, ki ponazarja na kaj vse mora biti kolesar pozoren pri planiranju svojega treninga.

Predavanje je trajalo konkretne 3 ure, saj je bilo veliko snovi, ki so jo predelali.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ