Predlog Zakona o varovanju narave kliče k oceni ustavnosti!

Predlog Zakona o varovanju narave kliče k oceni ustavnosti!
27.01.2014 AVTOR: Matej Zalar
Prejeli smo odziv Vladimirja Cindra, predsednika KGK Volja, na Osnutek Zakona o varovanju narave.

MKO podaljšal javno razpravo za Zakon o vodah in Zakon o ohranjanju narave!
Prva zmaga je morda že na strani kolesarjev - Ministrstvo za okolje in prostor sporoča, da so rok za oddajo pripomb in predlogov na predlagano vsebino novel zakonov podaljšali do 24. februarja 2014 (prej do 7. februarja).
Predloge lahko, najbolje organizirano v sodelovanju s svojimi kolesarskimi klubi, planinskimi društvi ter občinskimi in lokalnimi turistični organizacijami, pošljete na [email protected].
Bodimo konstruktivni!

uredništvo Bicikel.com

Zakon o ohranjanju narave (osnutek)

Kot strela z jasnega nas je presenetila novica o objavi osnutka Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanju narave. Pravzaprav ne sama objava, veliko bolj njegova vsebina. Predvidevam, da ni presenetila samo mene, temveč vse, ki se ukvarjamo z gorskim kolesarjenjem, bodisi kot z aktivnostjo v prostem času, bodisi kot s športom, ki je tudi olimpijska disciplina, verjetno pa najbolj tiste, ki bi radi vključili gorsko kolesarjenje v okolju prijazno turistično ponudbo. Kot aktivni kolesarji, ki nam ni vseeno, da pri nas obstajajo zakoni in pravila, ki jih zaradi nesmiselnosti vsi kršimo, smo osnovali Slovensko kolesarsko pobudo in se vključili v Slovensko kolesarsko mrežo z namenom, da bi pristojne organizirano prepričali v ukinitev zloglasne Uredbe o vožnji z vozili v naravnem okolju iz leta 1995.

S štafeto podpore smo zbrali pet tisoč podpisov z zahtevo po spremembi nesmiselne zakonodaje. Po sestankih na takratnem Ministrstvu za okolje in prostor, Gozdarskem institutu, okroglih mizah in posvetih, predstavitvi strokovnih študij o vplivu kolesarjenja na okolje, smo upali, da bodo prevladali razum, strokovni argumenti in pogled v prihodnost. Pa niso. Spremembe Zakona o ohranjanju narave samo prenašajo zastarelo Uredbo v nov zakon, dodane so le strožje kazni. Zraven pa še grozijo s kaznimi tudi tistim, ki v želji po popularizaciji gorskega kolesarjenja objavljajo vodnike in članke.

Predlagane kazni so v nasprotju z načelom sorazmernosti kazni, kar kliče k oceni ustavnosti. V obrazložitvi sprememb predlagatelji med cilji navajajo odpravo administrativnih ovir in bremen. Ni nam  jasno, kaj so spremenili v tej smeri. Gorski kolesarji vemo kaj te ovire pomenijo v Sloveniji: sedem let po objavi Zakona o planinski poteh je bila za dvonamensko rabo odprta samo ena planinska pot, dolga nekaj deset kilometrov. In to kljub prizadevanju pozameznikov znotraj Planinske zveze Slovenije. Podobno velja za odpiranje gozdnih vlak, za kar bi bilo potrebno zbrati dovoljenja vseh lastnikov in še odobritev pristojnega ministra.

Kot smiselno rešitev pri KGK Volja vidimo samo eno: kolesarjenje  naj bo dovoljeno po vseh poteh (kar vključuje tudi steze in gozdne vlake)  razen tam, kjer je to izrecno prepovedano in označeno. Izjema so lahko samo posamezna področja (npr. Triglavski narodni park, občutljiva naravovarstvena področja …), kjer bi veljal podoben režim kot ga predlaga sprememba zakona za celo državo. Tak predlog je podprla tudi štafeta podpore.

Tolažba, h kateri se marsikdo zateče, ko pravi “saj bom(o) še naprej kolesaril(i) kot do sedaj, saj je bilo tudi do sedaj prepovedano, izrečenih kazni pa ni bilo veliko, ” je le pesek v oči, ki je uspaval vso gorskokolesarsko skupnost v Sloveniji

 

Vladimir Cindro,
predsednik Kluba gorskih Kolesarjev Volja
Zveza Gorniških klubov Skala

Značke: Cestno, Gorsko
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ