Predstavljamo: Sigma ROX 6.0 / CAD

Predstavljamo: Sigma ROX 6.0 / CAD
15.08.2015 AVTOR: Matej Zalar
Na testu smo imeli paradni model Sigminih "klasičnih" števcev - ROX 6.0.
Nemško podjetje Sigma je stari znanec kolesarskih navdušencev, njihovi izdelki nižjega in srednjega cenovnega razreda pa sodijo med najboljše na tržišču. Testirali smo kolesarski računalnik ROX 6.0, zadnji model omenjene linije, ki še ne ponuja navigacije. 

Brezžični model za svojo ceno (139,95 eur) ponuja razmeroma veliko. Klasičnim kolesarskim funkcijam merjenja hitrosti in razdalje dodaja tudi meritve povprečne in trenutne kadence, še širša pa je izbira na področju meritev srčnega utripa. 

Na zaslonu je neprestano izpisan trenutni srčni utrip, ob manualni nastavitvi maksimalnega srčnega utripa uporabnika pa se odpre tudi dodatno polje načrtovanega treninga. Povprečni srčni utrip nam računalnik prikaže v odstotkih maksimalnega utripa, že med vožnjo pa se nam prikaže srčni utrip, po odstotkih razdeljen v štiri cone intenzivnosti glede na maksimalni utrip. Nadalje lahko sami nastavimo željeno območje utripa med treningom, ROX 6.0 pa nas z zvočnimi in vizualnimi indikatorji opozarja, ko prestopimo meje določenega območja. Koristimo lahko tudi prednastavljeni funkciji Fitness in Fat Burner. 

uploaded


Za ljubitelje vzponov je na voljo sedem funkcij višinomera. Skupni višinski metri se delijo na prevožene metre spusta in vzpona, na voljo je podatek o maksimalni višini, ki smo jo med vožnjo dosegli, računalnik pa nam že med vožnjo na ekranu izriše profil trase za zadnje tri kilometre.

Za potrebe merjenja višinskih metrov računalnik ROX 6.0 uporablja sistem IAC - Intelegent Altitude Calibration. Ob prvi uporabi tako nastavimo začetno nadmorsko višino (poizkušajte pridobiti čimbolj točne podatke za vaš kraj - Wikipedia je za prvo silo dovolj uporabna), na podlagi vnešenega podatka pa računalnik nato med vožnjo opravlja meritve. Če naslednji dan trening začnemo na istem mestu, kot smo ga prejšnji dan končali, števec ne potrebuje nove nastavitve nadmorske višine, če pa ste lokacijo zamenjali, za točne podatke vnesite novo začetno nadmorsko višino. 

S primerjavo podatkov med vožnjo, zabeleženih na napravi konkurenčnega proizvajalca, ki uporablja GPS, so Sigmini podatki odstopali le za nekaj metrov, tako da so meritve ob pravilno vnešenih podatkih precej natančne in se nanje lahko zanesete.

Uporabna je tudi funkcija beleženja krogov. Ko med treningom zaženemo krog, nam beleži podatke o hitrosti, srčnem utripu, kadenci, razdalji in višinskih metrih, med treningom pa lahko opravimo 99 krogov. Funkcija je koristna ob intervalnih treningih ali recimo ob daljšem vzponu, ko želite dobiti ločene podatke le za čas vzpenjanja. 

ROX 6.0 lahko uporabljamo tudi kot pohodniško uro, so pa njene zmožnosti precej omejene. S priloženim trakom računalnik pritrdimo na zapestje, meri pa čas, višinske metre in srčni utrip, torej zgolj osnovne funkcije, ki pa preverjeno delujejo povsem solidno.

uploaded


Namestitev kolesarskega računalnika in dodatnih elementov je enostavna in natančno prikazana v navodilih ter spodnjem inštalacijskem videu. Računalnik se sam poveže s senzorjem, nato od vas zahteva le še osnovne nastavitve. Če vam bo namestitev vseeno delala težave, se oglasite v najbližji kolesarski trgovini, kjer vam bodo števec z veseljem namestili v le nekaj minutah.

Baterije so velikosti 2450, v večini običajnih trgovin s tehniko pa niso dostopne. Po nekaj povzročenih sivih laseh in obilici slabe volje sem jih nato končno odkril v lokalnem foto studiu, zato pred dolgotrajnim iskanjem tudi vam najprej priporočam prav obisk lokalnega fotografa. 

Med vožnjo je števec deloval zanesljivo, signal se ni izgubljal, tudi podatke s traku za merjenje srčnega utripa je računalnik takoj zaznal. Ekran omogoča veliko različnih kombinacij izpisovanja podatkov med vožnjo, zato na števec le ne pozabite povsem, temveč se tekom treninga s podatki malo igrajte in spremljajte gibanje parametrov med vožnjo. Predvsem z ohranjanjem pravilne kadence in zmernega srčnega utripa (odvisno od situacije, seveda) bo lahko vaš trening bolj učinkovit.

Pri Sigmi niso pozabili niti na ljubitelje tehnologije in analize podatkov. Po prenosu podatkov na osebni računalnik je za slabih 10 evrov na voljo program Data Center 4. Zatakne pa se že pri prenosu, za povezavo z osebnim računalnikom namreč potrebujete adapter, ki števcu ni priložen. Zato Data Centra nisem preizkusil, sodeč po mnenju ostalih uporabnikov in video prikazih na spletu pa gre za solidno programsko opremo, ki rekreativnemu kolesarju ponuja več kot dovolj podatkov. 

Kolesarski računalnik ROX 6.0 po zmogljivosti ne more konkurirati najboljšim izdelkom na tržišču, a je hkrati denarnici mnogo bolj prijazen. Ponuja več kot dovolj klasičnih kolesarskih funkcij, zapakiranih v uporabniku prijazen izdelek, ki se je v dveh mesecih testiranja izkazal kot zelo zanesljiv. Vsekakor zelo solidno razmerje med kakovostjo in ceno. 

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ