Pri Liquigasu so užaljeni, hočejo pet milijonov evrov
18.10.2010 AVTOR:
Pri moštvu Liquigas so očitno odločni, da se spopadejo s številnimi dopinškimi obtožbami. Iz ekipe, kjer vozi tudi Kristjan Koren so sporočili, da razmišljajo o tožbi, vodilnega moža v boju proti dopingu pri Italijanskem olimpijskem komiteju.
Pri Liquigasu so lani dobili zgodovinsko tožbo proti njihovemu nekdanjemu kolesarju Manuelu Beltranu, ki je padel na dopinški kontroli. Španca so med drugim tožili tudi zaradi pokvarjenega ugleda, ki so ga imeli zaradi njegovih dejanj.
Po dolgem postopku so tožbo tudi dobili. Nedolgo nazaj pa je za nov škandal v kolesarstvu poskrbel kar sam vodilni mož Italijanskega olimpijskega komiteja za boj proti dopingu Ettore Torri, ki se s tem ukvarja vse od leta 2006.
Torri je v zadnjih letih postal znan po tem, da je strogo kaznoval številne kolesarje, ki so bili povezani v različne dopinške afere. Med njegovimi "žrtvami" so bili Riccardo Ricco, Danilo Di Luca, Ivan Basso, Davide Rebellin, Michele Scarponi, Christian Moreni, Leonardo Piepoli ...
Nenazadnje si lahko lasti veliko zaslug tudi za to, da so po dolgih letih kaznovali tudi Alejandra Valverdeja. Torri pa je v prejšnjih dneh dejal, da bi morali jemanje nedovoljenih poživil, ki ne škodijo človeku legalizirati, saj naj bi bil doping v kolesarstvu preprosto preveč razširjen.
"Doping bi morali legalizirati"
"Dlje kot sem vpleten v vse skupaj, bolj spoznavam, kako razširjen je doping. Ne verjamem, da bo kdaj izkorinjen, saj se sproti neprestano razvija. Na dan prihajajo nove substance, za katere testiranja ne obstajajo," je poudaril 78-letni Torri in dejal, da pri jemanju nedovoljenih poživil ujamejo zgolj peščico ljudi:
"Ni pošteno, da izpostavimo zgolj enega kolesarja od stotih, če ostalih 99 ravno tako jemlje nedovoljena sredstva, vendar jih ne preganjamo. To ni pošteno. Dokler bo doping prinašal velike dobičke, bo vedno obstajal. Priti bi moralo do tega, da se jemanje nedovoljenih poživil finančno ne bi več izplačalo." Torri je še poudaril, da so dopinške kontrole vedno korak za razvojem prepovedanih sredstev:
"Na primer. Kdor je do včeraj uporabljal AICAR, ga nismo mogli dobiti. Vsakič, ko razvijemo določen test, smo že zamudili vsaj 50 odstotkov tistih, ki so jemali določeno substanco. Vedno je možnost, da se določene stvari jemlje v mikro dozah, ki jih na testiranjih ne moremo zaslediti. Ti trenerji so zelo dobri pri njihovem delu in so sposobni športniku dati ravno dovolj določene stvari, da je ta negativen na dopinških testih."
Kolesarji mu nasprotujejo
Te obtožbe na račun vseh kolesarjev so razjezile marsikoga. Torri je namreč namignil, da po njegovem mnenju velika večina kolesarjev jemlje nedovoljena poživila: "V zadnjem času so mi vsi kolesarji, ki sem jih zasliševal potrdili, da vsi jemljejo nedovoljena poživila," je še dejal Torri.
Kolesarji so nestrinjanje s Torrijem izrazili že na dirki po Lombardiji, ko so pred startom napisali posebno sporočilo. Še korak dlje pa bodo očitno šli pri Liquigasu, kjer se čutijo še posebej užaljeni, saj iz njihovih vrst prihajata zmagovalca dveh velikih etapnih dirk v tej sezoni.
Liquigas hoče 5 milijonov evrov
Ivan Basso, ki je dobil dirko po Italiji, in Vincenzo Nibali, ki je bil najboljši na španski Vuelti. "Liquigas ima pravico, da se brani. Torri je s svojimi besedami omadeževal naš ugled," je dejal Paolo Zani, sicer ena izmed pomembnejših oseb v podjetju Liquigas, in dodal:
"Naši odvetniki so se že poglobili v te zadeve in v prihodnjih dneh bomo začeli z uradnim postopkom proti Torriju. Hočemo pet milijonov evrov kot nadomestilo za omadeževan ugled." Torri v izjavah sicer ni navedel nobenega kolesarja Liquigasa, vendar pravkar preučuje primer Franca Pellizottija, ki bo v četrtek imel zaslišanje pred Torrijem.
Prav Pellizotti je mogoče vir zamer, saj so Italijana suspendirali tik pred nastopom na domačem Giru, kjer bi veljal za enega izmed favoritov za zmago. Liquigas je svojega kolesarja tudi branil in mu pomagal pri dokazovanju, da t. i. Potni listi niso zanesljivi.
(dč)
foto: sirotti