Prodaja koles v Sloveniji in po svetu narašča. Kaj se je zgodilo z ženskami? So začeli moški doma kuhati in z otroki pisati domače naloge? Mar dandanes več pospravljajo, likajo in kuhajo moški, da imajo ženske čas za kolo?
V zelo redkih primerih morda res, vendar so takšni samci prej izjeme. Staromodnim junakom bi moralo biti jasno, da pametni moški svoje ženske (če seveda za to izrazijo željo) spodbujajo h kolesarjenju in se posledično tudi sami večkrat zavihtijo na kolo. Ob spremljanju televizijskih prenosov bi si mislili, da je kolesarstvo čistokrven moški šport, saj neposrednih televizijskih prenosov iz sveta profesionalnega ženskega kolesarstva skorajda ni. Kljub temu so si obiskovalci Biciklovega spletnega foruma enotni, da je kolesarko na kolesu lepše pogledati kot pa še tako urejenega (pobrite noge, v oblačilih, ki so barvno usklajena s kolesom) kolesarja. Vse to drži do trenutka, ko se ta ista kolesarka ne pelje hitreje kot kolesar. Ko se odpelje mimo, se namreč hitro zgodi »ego defekt«
Z raziskovanjem, kakšno je stanje v slovenskem vrhunskem ženskem kolesarstvu, smo tudi sami spoznali, kar ugotavljajo že dekleta sama na začetku športne poti. Profesionalne kolesarke živijo za kolesarstvo in ne od njega. To ne velja za redke kolesarke, ki jim trenutno uspeva biti med najboljšimi v svojih disciplinah. Po tej poti profesionalizma trenutno stopajo Slovenke Polona Batagelj, Tanja Žakelj in Blaža Klemenčič, ki se vse zelo resno spogledujejo z udeležbo na olimpijskih igrah prihodnje leto v Londonu.
Ledino pred njimi je orala Vida Uršič, ki je prehitevala čas in se zapisala v zgodovino slovenskega ženskega tekmovalnega kolesarstva. Podmladek s Tino Perše in Katjo Jeretina je gotovo znamenje, da se stvari premikajo naprej, a še vedno ni začrtanih jasnejših splošnih okvirov za vse mlade kolesarke, ki bi se želele preizkusiti v tem napornem športu. V prihajajočem volilnem letu zna biti za katero od političnih strank zanimiva novoustanovljena ženska kolesarska ekipa KK Loborika, saj je sestavljena iz slovenskih in hrvaških kolesark. Skupaj smo ob morju preživeliprijeten kolesarski dan.
Po dolgih letih in bledem oživljanju profesionalnega ženskega kolesarstva ima niti za spremembe v rokah selektor ženske reprezentance Gorazd Penko. Ali je to mesto zasedel, da se bo lahko ženska reprezentanca udeležila pomembnejših kolesarskih tekmovanj, ali pa bo zastavil sistem, ki bo stimulativen za razvoj ženskega profesionalnega
kolesarstva (kot je bil to sposoben narediti pred leti v moški selekciji), bomo spremljali še naprej. O tem, kaj je potrebno, da kolesarka postane vrhunska kolesarka, smo se pogovarjali s strokovnjakom Robertom Pintaričem, ki je sprejel izziv uredništva in bo pripravljal amatersko kolesarko na zahtevnejše preizkušnje. O tem boste lahko prvič brali v aprilski številki.
Trener biatlonskih reprezentanc Uroš Velepec je v intervjuju dejal, da so športniki v nekem smislu pravzaprav lenuhi, in meni, da imajo posamezniki oziroma posameznice v telesu vedno skrite rezerve. Glede na razmišljanja sogovornikov in sogovornic, ki smo jih zajeli v temi ženskega profesionalnega kolesarstva, obstajajo možnosti, da bo imela Slovenija več vrhunskih kolesark. Ljubiteljev kolesarstva iz poslovnega sveta, kot je to direktor Butan plina Tomaž Grm, v Sloveniji
ni malo. Če bomo morali zato moški večkrat prijeti za metlo in smetišnico (kar bi morali tako ali tako), bo to popolnoma sprejemljiva »žrtev«.
Boštjan Svete
urednik
---
Obrnite pedala in kolesarite po:
V tem odstavki ste pozabili na eno ime, Nina Homovec, ki se prav tako kot Tanja in Blaža poteguje za nastop na OI v XCOju!!!