Raziskava: Pretirano ogrevanje nam škoduje

Raziskava: Pretirano ogrevanje nam škoduje
26.03.2012 AVTOR: D. Z.
Kanadski raziskovalci na eni izmed univerz so izvedli zanimivo raziskavo. Kako ogrevanje v resnici vpliva na kolesarjeve predstave na samem tekmovanju.

Raziskavo so naredili na kolesarjih, ki nastopajo na velodromih. Se pravi na sprinterjih, ki morajo pred samo tekmo opraviti ogromno ogrevanja. Po nekaterih podatkih morajo že na ogrevanju opraviti tudi do 50 krajših sprintov. Ta raziskava pa naj bi dala rezultate, ki so povsem v nasprotju s trenutnim početjem kolesarjev predvsem pred krajšimi, a intenzivnejšimi preizkušnjami.

Zaklju > ček - raziskava je bila objavljena v reviji Journal of Applied Physiology - je bil, da če se hočemo na tekmovanju bolje odrezati, potem moramo količino ogrevanja zmanjšati na najmanjšo možno stopnjo.

Dve različni skupini
"Sprinterji pogosto opravijo ogromno ogrevanja. Tudi po uro ali dve. Tu opravljajo različne vaje. Sicer ponavadi zelo kratke intervale, vendar na visoki intenzivnosti. To se mi zdi zares že nekoliko utrujajoče za telo," je dejal Elias Tomaras, sicer eden izmed vodilnih pri tej raziskavi. Zato so se raziskovalci odločili, da to teorijo preizkusijo na desetih kolesarjih, ki tekmujejo na velodromih.

Ena skupina je opravila tradicionalno ogrevanje. Torej 50 minut kolesarjenja. Prvih 20 minut so morali kolesarji stopnjevati intenzivnost. Ko so se približali najvišjemu srčnemu utripu so morali opraviti prvega izmed štirih sprintov. Med vsakim sprintom so imeli po osem minut lahkotne vožnje. Druga skupina pa se je ogrevala 15 minut. Intenzivnost pri tem ogrevanju je bila precej manjša, samo do 70 odstotkov največjega srčnega utripa. Na koncu pa so opravili zgolj en sprint.

Najti pravo mero
Pri obeh skupinah so raziskovalci uporabili posebne naprave, s katerimi so lahko opazovali delovanje mišic, tudi največjo moč, ki so jo kolesarji lahko razvili pred, med in po ogrevanju. Rezultat je bil nadvse zanimiv. "Lažje in krajše ogrevanje je kolesarje manj utrudilo, kolesarji pa so v povprečju razvili do šest odstotkov več moči, kot tisti, ki so se ogrevali na klasičen način," je dejal prej omenjeni Tomaras.

"Naši podatki dokazujejo, da lahko kolesarji z manj ogrevanja dosežejo boljše rezultate. Najboljše je, če najdejo pravo mero med dobrim ogrevanjem in tistim, ki jih že preveč utrudi." je dejal eden izmed sodelavcev pri prej izvedeni raziskavi Brian McIntosh. Te besede pa so namenjen predvsem tistim športnikom, ki se ukvarjajo s tekmami, ki so krajše, ki jih je v enem dnevu več in ki so zato tudi zelo intenzivne. Torej predvsem pri atletih, kolesarji na velodromu ...

vir: Corriere.it

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ