Rezultati ankete: Kolesarstvo in telesna teža

Rezultati ankete: Kolesarstvo in telesna teža
03.01.2013 AVTOR: Blaž Mazi
Velika večina je prepričana, da bi morali zgubiti od 5 do 10 odstotkov telesne maščobe, najbolj pa bode v oči podatek, da kar 26 odstotkov pravzaprav ne ve, kolikšen odstotek v njihovi telesni sestavi maščoba sploh predstavlja.

Nagrajenci:

Komplet blatnikov za gorsko kolo:
- Boštjan Šurbek
- Anja Rejc

Biciklove večfunkcijske rutke:
- Igor Jelovčan
- Srečko Likar
- Saša Jenko

S telesno težo (ali maščobnimi oblogami) se ukvarjamo vsi. Nekateri so z genetsko dediščino prejeli tudi metabolični blagoslov, da z vzdrževanjem telesne teže nimajo težav, drugi pa energetsko goste hrane ne smejo niti pogledati. Zanimalo nas je, kako je s telesno težo, hujšanjem in ostalimi nadlogami pri kolesarjih in kolesarkah.

In prav slednje so, kar zadeva sodelovanje v anketi, razočarale. V anketi na spletni strani bicikel.com, ki je potekala od 12. do 21. decembra 2012, je sodelovalo 749 obiskovalcev spletne strani, od katerih je bilo kolesark zgolj 49 ali samo 6 odstotkov. Ker razmerje med moškimi in ženskami ne ustreza siceršnjim gabaritom našega spleta in Facebooka, smo pomislili, da so se predstavnice nežnejšega spola morda ustrašile razkrivati podatke o precej zasebni tematiki, a smo se potem spomnili, da je bilo sodelovanje anonimno. Elektronski naslov so pustili zgolj tisti, ki so želeli sodelovati v nagradni igri, sicer je bila anketa popolnoma anonimna.

Teža je v ospredju

Kar dobra polovica od 749 sodelujočih redno spremlja kilograme. Ostalih 40 odstotkov težo preverja občasno, 7 odstotkom pa je popolnoma vseeno in vidijo tehtnico samo v kolesarski trgovini, ko nanjo obešajo najnovejši karbonski okvir.
Sliko je razbistrilo naslednje anketno vprašanje: "Ali imate dober občutek glede telesne teže?" Veliko pove podatek, da je 13 odstotkov ali skoraj sto sodelujočih izbralo odgovor, da imajo zelo slab občutek in so nezadovoljni v svoji koži. Slaba polovica se jih počuti dobro, kar 47 odstotkov pa je priznalo, da bi bilo lahko bolje.

Stran z maščobo

Sledilo je logično vprašanje, ki je v največji meri postreglo z najbolj logičnim odgovorom. Natanko polovica je pri naslednjem vprašanju "Kaj bi bilo lahko boljše?" odkljukala odgovor, da bi morali izgubiti telesno maščobo. Kar je veliko bolj zanimivo, je odgovor, da bi morali pridobiti mišično maso, ki ga je izbrala kar četrtina sodelujočih. Vsaj kar se kolesarjev in kolesark tiče, očitno ni vse v prekomerni teži in debelosti. Da bi morali biti bolj vitki, je navedlo samo 15 odstotkov sodelujočih.

Če je polovica prepričana, da mora izgubiti maščobo, nas je zanimalo tudi, kolikšen delež telesne maščobe naj bi torej izgorel. Velika večina (glede na porazdelitev ostalih odgovorov) je prepričana, da bi morali zgubiti od 5 do 10 odstotkov telesne maščobe, najbolj pa bode v oči podatek, da kar 26 odstotkov vprašanih pravzaprav ne ve, kolikšen odstotek v njihovi telesni sestavi maščoba sploh predstavlja. Maščoba je torej problem, a veliko sodelujočih sploh ne ve, kako velik (oziroma kako majhen, kakor obrnemo). Samo 91 od 749 sodelujočih ima "ravno prav", devet obiskovalcev spletne strani pa bi moralo izgubiti več kot 30 odstotkov telesne maščobe. Natanko 10 je bilo takšnih, ki bi jo pravzaprav morali še pridobiti.

Tehtnica v ogledalu

Čeprav nismo statistični veleumi, ki bi se naslajali nad zvito postavljenimi anketnimi vprašanji, nismo mogli spregledati rahlega "konceptualnega" odstopanja pri vprašanju, kaj je za nekoga najboljši pokazatelj, da uspešno hujša. Ne glede na veliko zaskrbljenost v zvezi s telesno maščobo 42 odstotkov še vedno najbolj zaupa kar "manjšemu številu kilogramov na tehtnici". Pri tem anketnem vprašanju je bila še posebej zanimiva možnost prostega odgovora, če sodelujoči težo preverjajo na način, ki ni bil dan na izbiro.

Takšnih je bilo kar 49 ali 7 odstotkov sodelujočih. Med odgovori, kako vidijo, ali uspešno hujšajo, so navedli vrednost moči v vatih na kilogram telesne teže, boljšo pripravljenost, dobro počutje, boljše rezultate pri kolesarjenju, hitrost v hrib, boljšo kondicijo, manj kilogramov, a še vedno dovolj mišične mase, "skor vse žile vidim" in na koncu – prevelike kavbojke. Morda pa hujšanje le ni taka znanost?

Od odgovorov velja omeniti še dotičnega, da je slaba četrtina priznala, da kljub ukvarjanju s športom ne shujšajo, ker se nezdravo (beri: preveč) prehranjujejo, natanko četrtina pa je uredništvo Bicikla pri tem vprašanju opozorila, da se s športom ukvarja zaradi drugih razlogov, ne pa zaradi hujšanja... Potem postane zanimivo?

Hujšam ali ne hujšam, to je zdaj...

Statistična podoba ankete ali pa psihologija kolesarjev se je namreč nekoliko zapletla pri zadnjem vprašanju, ki je bilo – tukaj se je razgalilo v primerjavi s prejšnjim vprašanjem zanimivo odstopanje – bolj neposredno: "Se ukvarjate s športom, da lažje vzdržujete nizko telesno težo?"

Samo tri odstotke vprašanih je odgovorilo pritrdilno, potem pa se začno nianse. Četrtina vidi hujšanje kot "pozitivno eksternalijo, a so poglavitni motivi drugod". Za 12 odstotkov so "mišice super, vendar je največja nagrada psihološke narave". Da ima Bicikel najbolj kul publiko, pa je dokazalo 351 od 749 sodelujočih, ki so na koncu ankete zabrusili, da se s športom absolutno ne ukvarjajo zato, da bi imeli bolj "čvrsto rit". No, še enkrat poglejte ostale odgovore...
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ