Richie Porte pokazal zobe, vodilni Nairo Quintana nestrpno čaka na odločitev sponzorjev (foto in video)

25.01.2014 AVTOR: D. Z.
Na dirki po San Luisu je vodstvo v skupnem seštevku prevzel Nairo Quintana, na dirki Tour Down Under je 5. etapo dobil Richie Porte, Simon Gerrans pa je prevzel vodstvo v skupnem seštevku.

Avstralija
Na dirki Tour Down Under je bila na sporedu peta etapa. Govorimo o kraljevski, dobrih 150 kilometrov dolgi preizkušnji. Start je gostil McLaren Vale, cilj pa je bil na vrhu Willunga Hilla.

Torej, šlo je za ciljni vzpon. V prvem delu dirke je glavnina dovolila pobeg štirim kolesarjem. To so bili najizkušenejši Jens Voigt, Matteo Trentin, Mihail Ignatijev in Jose Lobato.

Sicer so si privozili nekaj manj kot deset minut prednosti, a to ni bilo dovolj. Glavnina jih je ujela kmalu po prvem prečkanju vzpona na Willungo, ki ga je prvi prečkal Voigt.

A glavni spektakel so najboljši pustili za konec. Ko so se morali še drugič povzpeti na Willungo.

Porte je v zaključku napadel. Vodilni Cadel Evans mu je sicer poskušal slediti, a je moral kaj kmalu popustiti.

Kolesar Skya pa si je hitro privozil nekaj prednosti in zdelo se je, da bo prevzel tudi vodstvo. A v zaključku sta se v lov za njim podala še Diego Ulissi in Simon Gerrans, medtem ko Evans ni mogel slediti niti njima.

Porte se je lahko veselil zmage, drugo mesto je v sprintu zasedel Ulissi, tretji pa je bil Gerrans, ki je po zaslugi bonifikacijskih sekund prevzel vodstvo v skupnem seštevku.

Zdaj ima sekundo prednosti pred Evansom. »Na zadnjem vzponu sem dobro vedel, kaj moram storiti. Moral sem privarčevati nekaj energije za sam zaključek, « je razkril Gerrans, ki je pred dvema letoma ravno tako dobil dirko.

Takrat je kljub istemu času premagal Alejandra Valverdeja: »Tokrat gre za eno sekundo, vendar je to ena sekunda več, kot pred dvema letoma. A jutri bo vseeno zelo živčna etapa. « Edini slovenski predstavnik Matej Mohorič je zasedel 64. mesto, v skupnem seštevku je 87.

Argentina

Na dirki prve kategorije po San Luisu, kjer nastopajo številni zvezdniki, je bila na sporedu posamična vožnja na čas.

Ta je bila dolga 19 kilometrov, dobil pa jo je Italijan v dresu Movistarja Adriano Malori. Nekdanji svetovni prvak v kategoriji do 23 let je progo premagal v 22 minutah in 11 sekundah.

Tri sekunde počasnejši je bil Taylor Phinney. Vodstvo v skupnem seštevku pa je prevzel Nairo Quintana, ki je z minuto in 18 sekundami zaostanka zasedel 16. mesto, a je vseeno kar za 26 sekund ugnal do te etape vodilnega Phillipa Gaimona.

V skupnem seštevku ima Quintana zdaj 26 sekund prednosti pred Gaimonom. A mladi Kolumbijec, ki je zablestel na lanski dirki po Franciji, v teh dneh nestrpno pričakuje odgovor sponzorjev.

Ti bodo namreč imeli glavno besedo pri odločitvi, ali bo moral nastopiti na dirki po Franciji – lani je bil drugi v skupnem seštevku, dobil je etapo in oblekel tako belo kot pikčasto majico – ali pa bo letos poskusil dobiti dirko po Italiji in dirko po Španiji.

»Ko bom izvedel, vam bom povedal. Gre za odločitev sponzorjev. Nekateri me hočejo poslati nekam, drugi drugam. Sam sem nekje vmes in trenutno se mi 'meša', « je za velonews.com dejal Quintana, ki bo sezono 2014 očitno začel na izjemen način.