"Rožnati" kandidati: Mikel Landa

05.05.2019 AVTOR: DZ, foto: sirotti

Primož Roglič bo eden izmed najresnejših kandidatov za najvišja mesta na dirki po Italiji. S kom se bo soočil? Analiza sezone največjih konkurentov: Mikel Landa, 29 let.

Mikel Landa je leta 2015 dirko po Italiji končal na tretjem mestu, do zdaj je slavil dve etapni zmagi. Takrat je kot član Astane blestel, vendar pa je moral pomagati na koncu drugemu Fabiu Aruju. Sledil je prestop v Sky. Na Giru je osvojil tudi modro majico najboljšega na gorskih ciljih in potem bil četrti na dirki po Franciji.

Zdaj že drugo sezono vozi za Movistar. Lani ni bil konkurenčen najboljšim, potem pa se je poškodoval. Letos se je že na prvi dirki 31. januarja spet poškodoval. Spet ključnica. Vrnil se je na dirki Milano-Sanremo. Potem je sezono nadaljeval na dirki prve kategorije Coppi e Bartali. Dobil je drugo etapo in dirko končal na četrtem mestu.

Program dirk (17 startov)
31.1.2019: Trofeo Ses Salines, odstop (poškodba)
23.3.2019: Milano-Sanremo, 147. mesto
27.3.2019 – 31.3.2019: Coppi e Bartali, 4. mesto (etapna zmaga)
6.4.2019: VN Miguela Induraina, odstop
8.4.2019 – 13.4.2019: dirka po Baskiji, 7. mesto
28.4.2019: Liege-Bastogne-Liege, 7. mesto
3.5.2019 – 5.5.2019: dirka po Asturiji, odstop

Za razliko od ostalih kandidatov za najvišja mesta na dirki po Italiji je aprila nastopil tudi na zanj domači dirki po Baskiji. V zadnjih dveh etapah je bil sedmi in na sedmem mestu – več kot minuto za šestim Tadejem Pogačarjem – je dirko tudi končal. On očitno posebnih priprav na visoki nadmorski višini ni opravil.

Vsaj ne aprila, saj je 28. aprila nastopil na klasiki Liege-Bastogne-Liege. Kot bi še vedno iskal tekmovalni ritem pa je pred Girom nastopil še na tridnevni dirki po Asturiji. V drugi izmed treh etap je zmago prepustil klubskemu kolegu pri Movistarju Richardu Carapazu. Tretje in obenem zadnje etape ni začel zaradi bolečine v mošici.

Zaenkrat je njegov nastop na Giru potrjen. Je pa že jasno, da bosta s Carapazom glavna aduta španske ekipe na dirki po Italiji, saj je nastop odpovedal Alejandro Valverde. Skupaj je Landa zbral 17 startov, kar je najmanj med tistimi, ki spadajo med resne kandidate za rožnato majico.