Rumeni kandidati: Adam Yates

07.07.2019 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

6. julija se bo začela 106. dirka po Franciji. Zmago bo branil Geraint Thomas, kandidatov za vrh ob odsotnosti Chrisa Frooma pa ogromno. Tu je Adam Yates.

26-letni Britanec v moštvu Mitchelton Scott Adam Yates. Njegov brat dvojček Simon je vse stavil na dirko po Italiji, Adam Yates pa na dirko po Franciji. Simon se je po slabših predstavah na Giru odločil, da nastopi tudi na Touru in pomaga Adamu. Ta pa bo glavni adut avstralske ekipe v boju za skupni seštevek. V karieri je nastopil že na sedmih tritedenskih dirkah. Po trikrat je že bil na Touru in Vuelti, enkrat pa na Giru.

Zbral je pet povprečnih uvrstitev v skupnem seštevku in dve vrhunski. Na dirki po Italiji leta 2017 je bil deveti. Pred tremi leti pa je blestel na dirki po Franciji, saj jo je končal na četrtem mestu. Za tretjim Nairom Quintano je zaostal za 21 sekund. Za zmagovalcem Chrisom Froomom pa za 4:42. 40 dni dirkanja ima za sabo v tej sezoni, ki jo je začel na dirki po Valenciji. Dobil je četrto etapo in dirko končal na osmem mestu.

Dirko po Andaluziji je končal na petem mestu. Potem pa je na dirki Tirreno-Adraitico bil izjemno napet boj za končno zmago s Primožem Rogličem. Vodil je vse do zaključne vožnje na čas v San Benedettu del Trontu. Pred deset kilometrov dolgo vožnjo na čas je imel 25 sekund naskoka pred Rogličem. A Roglič je bil za 26 sekund boljši v kronometru, tako da je Britanca premagal za vsega sekundo.

Yates je sezono nadaljeval na dirki po Kataloniji. Tudi tam je bil na koncu drugi, le da ga je takrat premagal Miguel Angel Lopez. Takoj za njim pa zdaj največji konkurenti: Bernal, Quintana, Kruijswijk, Woods ... Je pa dobil tretjo etapo in tako pokazal, da zna izkoristiti sleherno priložnost za zmago. Tudi na dirki po Baskiji jo je. Dobil je zadnjo etapo do Eibarja. Dirko pa je končal na petem mestu.

Na Liege-Bastogne-Liege je bil četrti. Sledil je nastop na Criterium du Dauphine. Po zanj odlično odpeljani vožnji na čas, v kateri je postavil šesti čas, je prevzel vodstvo in ga držal do sedme etape. Takrat je padel na sedmo mesto. V zadnji etapi pa je zaradi teža z zdravjem odstopil. Zdaj ni jasno, koliko moči mu je bolezen pobrala, a glede na celotno sezono, je Yates vsekakor resen kandidat morda za sam vrh.

"Po Dauphineju sem se hitro pobral in sem kmalu začel na polno trenirati. Dobro se počutim in upam, da je bil to zgolj manjši spodrsljaj. Pred leti sem bil četrti in obenem zelo blizu odra. Nočem govoriti o tem, na katerem mestu želim končati Tour. Vem pa, da želim biti še boljši kot zadnjič. S formo, ki jo kažem skozi celotno sezono ne vidim razloga, zakaj mi to ne bi uspelo," je dejal Yates.

Program dirk (40 startov)

6.2.2019 – 10.2.2019: Dirka po Valenciji, 8. mesto (zmaga v 4. etapi)
20.2.2019 – 24.2.2019: Dirka po Andaluziji, 5. mesto
13.3.2019 – 19.3.2019: Tirreno-Adriatico, 2. mesto (zmaga v uvodnem ekipnem kronometru)
25.3.2019 – 31.3.2019: Dirka po Kataloniji, 2. mesto (zmaga v 3. etapi)
8.4.2019 – 13.4.2019: Dirka po Baskiji, 5. mesto (zmaga v 6. etapi)
24.4.2019: Valonska puščica, odstop
28.4.2019: Liege-Bastogne-Liege, 4. mesto
9.6.2019 – 16.6.2019: Criterium du Dauphine, odstop v zadnji etapi

Značke: Dirka po Franciji