Rumeni kandidati: Enric Mas

05.07.2019 AVTOR: DZ, foto: sirotti

6. julija se bo začela 106. dirka po Franciji. Zmago bo branil Geraint Thomas, kandidatov za vrh ob odsotnosti Chrisa Frooma pa ogromno. Tu je Enric Mas.

Morda bo povsem razočaral, morda pa bo spet pokazal vožnje z lanske dirke po Španiji. Enric Mas je letos vse stavil na dirko po Franciji. Pri ekipi Deceuninck Quick Step se mu seveda niso povsem podredili, saj imajo v svojih vrstah številne zvezdnike, kot sta Julian Alaphilippe in Elia Viviani. A Mas je njihov adut za skupni seštevek. Na lanski dirki po Španiji je zdaj 24-letni Španec vse presenetil s končnim drugim mestom. Samo Simon Yates je bil boljši.

Letos ima Mas za sabo 29 startov. Sezono je začel na dirki ekstra kategorije po Algarvu. Dirko je končal na četrtem mestu. Za zmagovalcem Tadejem Pogačarjem je zaostal za 25 sekund. Sezono je nadaljeval na dirki po Kataloniji. V zadnji etapi do Barcelone je bil drugi, tako da se je prebil na končno deveto mesto v skupnem seštevku.

Aprila je nastopil na dirki po Baskiji, a spet ni bil konkurenčen najboljšim, saj je dirko končal na 11. mestu. Tudi na Valonski puščici in Liege-Bastogne-Liege ga nismo videli v ospredju, a tam je opravljal vlogo pomočnika Julianu Alaphilippu. Po daljšem premoru se je na tekmovanja vrnil na dirki po Švici. Končal jo je na devetem mestu, potem ko je bil po predzadnji etapi celo šesti. Lani je na zadnji dirki pred špansko Vuelto, ki jo je odpeljal sijajno odstopil.

Dirko po Švici pa je lani končal na četrtem mestu. Mu je uspelo dobro tempirati formo? Letos še ni okusil slasti zmage. "So ljudje, ki pravijo, da sem izpustil lepo priložnost na dirki po Italiji. Ampak, dvakrat sem odpeljal dirko po Španiji. Ne vem, če sem pripravljen na Tour, a čutim, da sem. Osebno želim zmagati. Tja pa odhajam z namenom, da spoznam dirko. Nikoli še nisem nastopil na Touru. Videli bomo," je dejal Mas, ki naj bi naslednje leto vozil za Movistar.