Rumeni kandidati: Nairo Quintana

04.07.2019 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

6. julija se bo začela 106. dirka po Franciji. Zmago bo branil Geraint Thomas, kandidatov za vrh ob odsotnosti Chrisa Frooma pa ogromno. Tu je Nairo Quintana.

Leta 2012 je kot zmagovalec dirke Tour de l'Avenir podpisal pogodbo z Movistarjem in takoj je Vuelto končal na 36. mestu. Naslednje leto je na dirki po Franciji blestel. Pri zgolj 23 letih je Tour končal na drugem mestu. Osvojil je pikčasto in belo majico, v zadnjem tednu pa je v težave spravljal tudi Chrisa Frooma. Naslednje leto je dobil dirko po Italiji.

Leta 2015 je bil spet drugi na dirki po Franciji in četrti na dirki po Španiji. Leta 2016 je Tour končal na tretjem mestu, kasneje pa je dobil špansko Vuelto. Sledili sta slabši zadnji dve sezoni, saj predvsem na vzponih ni več tako prepričljiv, kot je bil. Leta 2017 je bil še drugi na Giru, potem pa šele 12. na Touru. Lani je vse stavil na Tour. Dobil je etapo, a v skupnem seštevku je bil šele deseti. Na osmem mestu je končal Vuelto.

Za sabo pa ima zares izjemno kariero. Nastopil je na 12 tritedenskih dirkah. Dve je dobil, trikrat je bil drugi, po enkrat tretji in četrti. Pa še osmi, deseti, 12. in 36. Samo enkrat je odstopil, ko je kot nosilec rdeče majice na Vuelti padel. Na Touru je dobil dve etapi. Letošnjo sezono je začel na dirki po San Juanu. Končal jo je na osmem mestu. Domačo dirko po Kolumbiji, na kateri so nastopili zares številni zvezdniki je končal na petem mestu.

Dobil pa je zadnjo, gorsko etapo s ciljnim vzponom na Alto de Palmas. Še boljši je bil na dirki Pariz-Nica. Prestal je preizkušnje v vožnji na veter in na vzponih. Dirko je končal na drugem mestu. Zaostal je zgolj za rojakom Eganom Bernalom, ki je nekako prevzel njegovo vlogi izpred let. Dirko po Kataloniji je končal na četrtem mestu. Potem pa na etapnih dirkah vse do Criterium du Dauphine ni nastopil.

Prav na tej dirki – zadnja etapna preizkušnja pred Tourom – je bil še najslabši v tej sezoni. Končal jo je na devetem mestu. Quintana je že dobil preostali dve tritedenski dirki. Lahko pri 29 letih dobi tudi Tour? Letos mu poteče pogodba z Movistarjem in na Touru bo eden izmed treh adutov. Ob njem bosta še Mikel Landa in Alejandro Valverde.