Rumeni kandidati: Richie Porte

02.07.2019 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

6. julija se bo začela 106. dirka po Franciji. Zmago bo branil Geraint Thomas, kandidatov za vrh ob odsotnosti Chrisa Frooma pa ogromno. Tu je Richie Porte.

Richie Porte si vsekakor želi, da bi se mu končno izšlo tudi na tritedenski dirki. Vedno, ko se pojavi na startu, spada med favorite, a v 13 nastopih na tritedenskih dirkah je zabeležil samo dve uvrstitvi med deseterico. Leta 2010 je kot novinec na Giru zasedel sedmo mesto. Sedem let kasneje pa je bil peti na Touru, na katerem je do zdaj nastopil osemkrat.

V zadnjih dveh letih je odstopil. Prej je nastopal v vlogi pomočnika Chrisu Froomu v moštvu Sky. Želel pa se je preizkusiti kot kapetan in iz BMC je pred sezono prestopil v Trek Segafredo. Ponavadi je do Toura uspešno nastopal na krajših etapnih dirkah. Letos pa v zadnjem obdobju ni bil tako prepričljiv. Sicer je sezono, tako kot je to zanj običajno, začel na domači dirki Santos Tour Down Under.

Tam je že po tradiciji dobil kraljevsko etapo na Willungo Hill. Dirko pa je končal na drugem mestu. Potem je bil peti na Herald Sun Touru. Sledila sta slabša nastopa na dirkah UAE Tour in po Kataloniji. Za razliko od večine preostalih kandidatov za najvišja mesta na Touru se je odločil tudi za nastop na dirki po Kaliforniji. Za zmagovalcem Tadejem Pogačarjem je zaostal za 41 sekund, kar je bilo dovolj za končno peto mesto.

Sledil je še zadnji etapni preizkus – Criterium du Dauphine. Tokrat ni bil tako prepričljiv, kot v preteklosti. Dirko je končal na 11. mestu. Očitno pa mu pri ekipi zelo zaupajo. Doma so pustili sprinterje, kot je John Degenkolb. Ekipo so sestavili okrog Porta. Glavni menedžer Luca Guercilena upa, da se mu bo to po slabšemu prvemu delu sezone za ekipo vendarle obrestovalo.