Rumeni kandidati: Thibaut Pinot

04.07.2019 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

6. julija se bo začela 106. dirka po Franciji. Zmago bo branil Geraint Thomas, kandidatov za vrh ob odsotnosti Chrisa Frooma pa ogromno. Tu je Thibaut Pinot.

Moštvo Groupama FDJ bo letos vse stavilo na Thibauta Pinota. Tudi sprinterja Arnauda Demarja bodo pustili doma. Pinot pa je pri 29 letih že stari znanec dirke po Franciji – tu bo nastopil že sedmič. Na zanj domači dirki je že dobil dve etapi, leta 2014 – takrat je zmagal Vincenzo Nibali – pa je dirko končal na tretjem mestu. Zbral je tudi že tri odstope in še deseto mesto leta 2012, ko je na Touru sploh prvič nastopil.

Bil je tudi šesti in sedmi na Vuelti, pa kar četrti leta 2013 na dirki po Italiji. Izkušnje s tritedenskimi dirkami torej ima. Predvsem pa ima vrsto uvrstitev med prvo deseterico na krajših etapnih dirkah. Francoz pa preveč pogosto doživlja slabe dneve v ključnih etapah. Letos je vse posvetil pripravam na Tour. Lani na tej dirki ni nastopil, predtem pa je zabeležil dva zaporedna odstopa.

Glede na njegovo nadarjenost je vsekakor velik dolžnik in obenem še vedno veliko upanje za domače gledalce. Letos je zbral 34 startov in prav na vseh dikrah je bil konkurenčen najboljšim. Sezono je začel s četrtim mestom na dirki po Provansi, nadaljeval pa na tridnevni dirki Haut Var, ki jo je po zaslugi zmage na Mont Faron tudi dobil. Tirreno-Adriatico je končal na petem mestu.

Še najslabše mu je šlo na dirki po Kataloniji, na kateri je bil 11. Potem si je vzel daljši premor od ostalih. Odpovedal se je ardenskim klasikam, tudi dirki po Romandiji in nov tekmovalni ciklus začel pred ostalimi. Že konec maja je dobil dirko Tour de l'Ain. Zadnjo etapno dirko Criterium du Dauphine je končal na petem mestu, kar dokazuje, da je dobro stopnjeval pripravljenost. Je morda čas, da spet povzpne na oder za zmagovalce?