Sagan za uvod na tleh, Wigginsa odpihnil veter, začetek v Italiji

08.02.2015 AVTOR: D. Z.
V Italiji se je začela sezona. V Katarju veter že pokazal zobe, zmagal pa Jose Joaquin Rojas. V Franciji dirka pripadla Bobu Jungelsu.

DIRKA PO KATARJU
Po uspešno zaključeni dirki po Dubaju se je zdaj začela dirka po Katarju. Tudi tu gre za dirko, ki je na kožo pisana sprinterjem, organizatorji pa so pripravili tudi posamični kronometer, ki ga bodo morali kolesarji odpeljati z običajnimi kolesi. Prva etapa je bila ravninska, dolga je bila 136 kilometrov. Dukhan je gostil start, Sealine Beach pa cilj. Na startu so se spet zvrstili številni zvezdniki, kot so Tom Boonen, Bradley Wiggins, Peter Sagan, Arnaud Demare, Alexander Kristoff, Fabian Cancellara, Niki Terpstra, Marcel Kittel, Alejandro Vavlerde, Grega Van Avermaet, Philippe Gilbert … Med njimi je bil tudi Slovenec v dresu Astane Borut Božič.

Prvi dve uri dirkanja je pihal močan nasprotni veter. V pobeg sta se podala Luca Sterbini (Bardiani-CSF) in Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise). Privozila sta si sedem minut prednosti, vendar pa ju je glavnina ujela kmalu zatem, ko so se vsi morali soočiti z vetrom s strani. Tam je prišlo tudi do prve selekcije, ko so ritem narekovali člani Etixx Quick Stepa. Skupaj z moštvom Trek so poskrbeli, da so v drugi skupini ostali tudi Bouhanni, Wiggins in Valverde, ki pa so kasneje ujeli vodilne. 40 km pred ciljem so napadli Breschel, Boom in Westra. 20 kilometrov pred ciljem so imeli minuto prednosti.

Spet je prišlo do selekcije v glavnini in stik so spet izgubili Pozzato, Wiggins, Paolini, Hagen, Kittel ... Ti vodilnih 51 kolesarjev – med njimi je bil tudi Božič – niso več ujeli. Sledil je sprint, v katerem pri organizaciji vlaka ni prevladovala nobena ekipa. Zmage se je veselil Španec Rojas, ki je izkoristil zavetrje za moštvom Etixx Quick Stepa. Tom Boonen je bil drugi. Demare pa je zasedel tretje mesto. »Petsto metrov pred ciljem sem se postavil za Nikija Terpstro. Ko se je umaknil sem videl, da mu je zmanjkalo moči. Napadel sem tristo metrov pred ciljem. Veter je pihal z leve strani, tako da bi moral vsak, ki bi poskušal priti mimo, voziti v vetru, « je dejal Rojas.

Četrti je bil Peter Sagan, ki je tako tudi uradno začel sezono 2015, prvič v dresu moštva Tinkoff Saxo. A ne za Boonena ne za Sagana to ni bil prijeten začetek. Čeprav sta dosegla odlična rezultata, sta se oba znašla tudi na tleh. Slabše naj bi jo odnesel Sagan. »Ko je Sagan padel, sem bil tik za njim, tako da sem zletel čez njega. A takrat sem se vozil počasi, tako da ni bilo nič hudega, « je povedal Boonen. Kaj pa Sagan? »Izgubil je nekaj kože in normalno je, da čuti bolečine. Vendar pa nima ničesar zlomljenega. Navdušen sem nad njegovo željo. V sprintu mu ni bilo treba sodelovati, vendar pa se je boril povsem v osprejdu, « je dejal športni direktor Tristan Hofman. Borut Božič je osvojil 42. mesto.

ETOILLE DE BESSEGES
V Franciji se je končala etapna dirka Etoille de Besseges. Zaznamovalo jo je predvsem zelo hladno vreme in v nekaterih etapah tudi močan veter, zaradi česar so kolesarji v drugi etapi celo protestirali. V zadnji, peti etapi, so se morali kolesarji spopasti s posamičnim kronometrom. Dolg je bil 12 km, potekal pa je v mestu Ales. Prav kronometer je bil tudi odločilen. Dobil ga je Bob Jungels (Trek), ki je tako tudi dobil dirko prve kategorije, ki so jo letos organizirali že 45. Drugi v skupnem seštevku Tony Gallopin je zaostal za devet sekund. Sekundo počasnejši je bil njegov klubski kolega pri moštvu Lotto Soudal Kris Boeckmans.

HERALD SUN TOUR
Končala se je tudi etapna dirka Herald Sun Tour v Avstraliji. Govorimo o dirki prve kategorije, na kateri so morali kolesarji prevoziti štiri etape. Prvih osem mest v skupnem seštevku so zasedli domači kolesarji. Na deveto se je povzpel Italijan Franco Pellizotti. Nepremagljiv je bil član Orice GreenEdge Cameron Meyer. Drugi Patrick Bevin (Avanti Racing) je zaostal za 11 sekund. Njegov klubski kolega Joseph Cooper na tretjem mestu pa je bil še za osem sekund počasnejši.

COSTA DEGLI ETRUSCHI
Sezona se je začela tudi v Italiji. Tako kot je to že običajno z dirko za VN Costa degli Etruschi, ki spada med dirke prve kategorije. San Vincenzo je gostil start, Donoratico pa cilj. Dirka je bila dolga kar 190 kilometov. Za zmago se je udaril skupina 25 kolesarjev. Najmočnejši pa je bil Manuel Belleti, sicer član moštva Southeast. Davide Vigano (Team Idea) je bil drugi, tretji pa Niccolo Bonifazio (Lampre Merida). Jure Golčer je bil 57., Uroš Repše pa je odstopil.