Schleck zaskrbljujoče slabo pripravljen

Schleck zaskrbljujoče slabo pripravljen
06.06.2012 AVTOR: D. Z.
Andy Schleck je eden izmed redkih morebitnih kandidatov za zmago na Touru, ki na dirki Criterium du Dauphine ne kaže ravno dobre pripravljenosti.

Schleckov Criterium du Dauphine
Andy Schleck je na 5,7 kilometra dolgem prologu za Lukeom Durbridgeom zaostal kar za 29 sekund. Naslednji dan je za zmagovalcem etape Cadelom Evansom zaostal za tri minute in deset sekund. V drugi etapi, ki jo je dobil Daniel Moreno pa je izgubil še dodatno minuto in 47 sekund. Do zdaj si je v primerjavi z vodilnim Bradleyjem Wigginsom nabral že pet minut in 21 sekund zaostanka in zaseda 120. mesto.

V preteklosti smo že gledali kolesarje, ki so na dirki Criterium du Dauphine na vzponih izgubljali stik ne samo z najboljšimi, ampak niso mogli slediti niti skupinam večjim od 40 ali 50 kolesarjev. V zadnjih letih pa so bili tisti kolesarji, ki so potem osvjali najvišja mesta na Touru, zelo pogosto v ospredju že na dirki Criterium du Dauphine. Letos je to mogoče celo še bolj pomembno, saj se Tour de France zaradi olimpijskih iger začenja teden dni prej kot običajno. Torej 30. junija.

Cadel Evans, Bradley Wiggins, Jurgen Van Den Broeck, Vincenzo Nibali, Pierre Rolland, Thomas Voeckler, Jelle Vanendert, Jani Brajkovič ... Vsi ti kolesarji so na vzponih povsem v ospredju ali pa vsaj lahko sledijo večji skupini kolesarjev. Seveda moramo tukaj odmisliti Samuela Sancheza, ki je v prvi etapi grdo padel in je lahko srečen, da ni utrpel hujših poškodb. Povsem drugače pa je z Andyjem Schleckom, ki je nedavno tega tudi uradno postal zmagovalec dirke po Franciji 2010.

Schleck je v prvi etapi odpadel na zadnjem vzponu, tudi tokrat v zadnjih kilometrih najboljšim ni mogel slediti in si je privozil dodatni skoraj dve minuti zaostanka. »Tega scenarija nisem pričakoval. Po koncu etape sem govoril z Andyjem. Jasno je, da je to posledica pomanjkanja dirkanja. Sem nismo prišli zato, da bi zmagali. Prvi cilj je, da vidimo, kako dobro se lahko Andy pelje na vzponih. Zaradi pomanjkanja dirk bo proti koncu tedna že lahko bil boljši Konec tedna pa bomo že lahko videli, kako dober je. Seveda je boljše, če se mu te stvari ne bi dogajale, vendar to še ni nobena tragedija,« je dejal glavni menedžer moštva RadioShack Nissan Johan Bruyneel.

Belgijski strokovnjak je še dodal: »Vsak pride na to dirko z drugačnimi načrti. Evasn je dobil etapo, Wiggins prevzel vodstvo. Tako potrdijo svojo formo. Mi moramo našo potrditev še najti. Tour se začne 30. junija, zato imamo še dovolj časa. Najtežji vzponi na Touru pa so še bolj oddaljeni. Stanje je nekoliko zaskrbljujoče, vendar bomo videli v tem tednu.« Sicer pa ni nobena skrivnost, da se je med bratoma Schleck in Bruyneelom v zadnjih tednih veliko pisalo.

Bruyneel je bil namreč kritičen, predvsem do Franka Schlecka in njegovega odstopa, še prej pa tudi do Andyja in njegovih slabih predstav na aprilskih ardenskih klasikah. To je povedal tudi v medijih in Andy mu je očital, da se tega v medijih pač ne počne. Sicer pa je v preteklih letih Andy Schleck pred Tourom nastopal predvsem na dirki po Švici, ki se konča nekoliko kasneje kot Dauphine. Tudi tam ni bil ravno uspešen - lani je po zaslugi pobega na koncu oblekel majico za najboljšega na gorskih ciljih -, potem pa je do Toura formo vedno uspel stopnjevati in je bil na najpomembnejši dirki vedno v koraku z najboljšimi.

Lanski zmagovalec Toura Cadel Evans je bil na Dauphineju drugi, leta 2010 je zmaga sicer pripadla Andyju Schlecku, ki je pred Tourom nastopil na dirki po Švici, a v rumenem se je v Pariz pripeljal Alberto Contador. Španec je na Dauphineju osvojil drugio mesto. Takrat je zaostal zgolj za Janijem Brajkovičem. Leta 2009 je Tour dobil ravno tako Alberto Contador, ki je bil na Dauphineju tretji. Prehitela sta ga zmagovalec Valverde in Evans.

Lance Armstrong je to dirko dobil dvakrat. Leta 2002 in 2003. Obakrat je kasneje dobil tudi dirko po Franciji, čeprav je imel prav leta 2003 na Touru ogromno težav z Janom Ullrichom. Leta 2004 in 2005 je bil na Dauphineju četrti, oba Tour pa je dobil zelo prepričljivo. Leta 2001 je tudi on nastopil na Švici, jo prepričljivo dobil in potem zmagal še na Touru. Vse skupaj je samo dokaz več, da mora kolesar, ki se želi boriti za visoka mesta v skupnem seštevku na Touru, določeno stopnjo pripravljenosti pokazati že na eni izmed junijskih dirk.
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ