Šef ekipe FDJ Marc Madiot zahteva odhod Briana Cooksona

Šef ekipe FDJ Marc Madiot zahteva odhod Briana Cooksona
08.01.2017 AVTOR: Matej Zalar
Ekstravagantni šef francoske ekipe ni zadovoljen s predsedovanjem Briana Cooksona. Z njim se, začuda, strinja tudi Lance Armstrong.

Brian Cookson je na čelo UCI-ja prišel leta 2013, ko je nasledil Pata McQuaida. Cookson je volitve dobil predvsem zato, ker je v času predsedovanja McQuaida izbruhnil škandal okrog Lancea Armstronga, Cookson pa je obljubljal nov začetek in strožji boj proti dopingu.

Začetki so bili obetavni, Britanec je predstavil nekaj zanimivih zamisli in deloval zelo ostro, nato pa so njegova dejanja razvodenela. Kritiki mu očitajo, da je bil v pogajanjih s podjetjem ASO premalo odločen in da je preveč popuščal njihovim zahtevam, ob tem pa mu očitajo tudi, da okrog nekaterih tematik hodi kot mačka okrog vrele kaše in ne predstavi zadovoljivih rešitev, ki bi kolesarstvo popeljale v pravo smer.

"V kolesarstvu potrebujemo revolucijo, celoten položaj moramo natančno proučiti in najti pot naprej, ki bo boljša za vse udeležence. Za to pa potrebujemo novega predsednika, " je na svoj blog zapisal Madiot. 

Francoz podpira rojaka Davida Lappartienta, ki se je pojavil kot glavni protikandidat Cooksonu na septembrskih volitvah, a njegova podpora ni brezpogojna. "Načeloma podpiram Davida, a tako kot vsi mora tudi on najprej pripraviti dober in temeljit program sprememb, šele nato ga bom lahko podprl. "

Ena glavnih novosti za časa Cooksonovega predsedovanja je bila širitev WorldTour koledarja, v katerega je Cookson dodal kar 11 novih dirk, večino na drugih kontinentih. Ekipe so bile nezadovoljne, ker bi to močno obremenilo njihove kolesarje ali pa pomenilo širitev kadra in posledično povečanje stroškov, zato so s predsednikom bile hud boj. Cookson je na koncu popustil in ekipam na novih 11 dirkah ne bo potrebno nastopati, če ne bodo želele, ob tem bodo tudi točke na teh dirkah vredne nekoliko manj.

A to ni vse, kar očitajo Cooksonu. Direktor dirke po Trentinu Maurizo Evangelista je bil zelo jasen. "Spremembe ogrožajo tradicionalne dirke, kot je naša po Trentinu, ki je v koledarju že več kot 40 let. Vse, kar je potrebno, da dirka propade, je bogat investitor z vzhoda, ki si bo zaželel organizirati dirko v našem terminu, mi pa bomo ob tem brez moči. Želeli smo se pridružiti WorldTouru, a bi le za višje nagrade morali naš proračun povečati za 120 tisoč evrov, ob tem pa bi ostali brez zagotovila, da se bodo najboljše ekipe udeležile naše dirke. To enostavno ni prava pot. "

Podobnega mnenja je tudi Madiot. "Če bomo nadaljevali s takšnimi spremembami, bo glavni del evropskega koledarja kmalu ogrožen, tudi največje dirke. Moč kolesarstva je v njegovi zgodovini in tradiciji, zato ne smemo dopustiti, da dirke, kjer so potekali najbolj legendarni boji v kolesarski zgodovini, klavrno propadajo, v koledarju pa jih zamenjujejo dirke na bližnjem Vzhodu, ki ne zanimajo praktično nikogar. Situacija se mora spremeniti. "

 

 

Z njim se je strinjal tudi Lance Armstrong, ki je bil v času kariere in še kasneje neprestano v laseh z Madiotom. V tvitu je enostavno zapisal: "Nikoli se v ničemer nisem strinjal z Madiotom. Do sedaj.

O uspešnosti predsedovanja Briana Cooksona lahko glasujete v spodnji anketi.

 

 

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ