Šest dni Majorke

Šest dni Majorke
03.04.2017 AVTOR: Matej Zalar
Zadnji dan skoraj nismo videli morja, a tura v Orient ni bila nič manj spektakularna.

Kolesarski trening na Majorki
Trajanje:
7 dni (5 + 1 dni kolesarjenja)
Skupna razdalja: 465 km
Vzpon: 6.650 m

Cena: 690 EUR (vključuje prevoz z in na letališče na Majorki, 7 nočitev v hotelu s polpenzionom v dvoposteljnih sobah, vodenje na kolesarskih turah in najem kolesa).
Po dogovoru uredijo tudi letalsko vozovnico in prevoz do letališča na Dunaju iz Ljubljane.         

VEČ INFORMACIJ: BIKE GOOD PLACE

110 kilometrov dolgo turo je v celoti prevozila tudi počasnejša skupina. Od napovedanega dežja ni bilo nič, pa tudi toplo je bilo dovolj za kratko majico – da sem rokave pustil v hotelu, res ni bila zelo modra odločitev, sploh ko sem opazil, da je vodič Hans na začetku vzpona na Coll d'Honor inkognito skočil domov in se na vrhu pojavil v vetrovki z dolgimi rokavi. Je pa res, da fant še vedno vozi tudi v dolgih hlačah, sicer bi bil verjetno poletni šok prehud.

Na južnih obronkih gorovja Serra da Tramuntana
Cesta na Coll d'Horient se v srednjem delu vije skozi skalne tesni in se tako precej razlikuje od drugih prelazov, ki so bodisi izpostavljeni soncu bodisi  dajejo senco borovi gozdovi. Višinske razlike je za okroglih 300 metov in prav na vrhu je cesta zavita najbolj dekadentno, kolesarjev pa toliko kot na kakem vaškem kolesarskem maratonu. Asfalt je tu izjemoma obupen, tudi na krajšem spustu v kotanjo, kjer se po ravnici cesta nadaljuje do Orienta, precej manjše vasice, kot sem si jo predstavljal. Vzpon na Coll d'Orient (492 m) je z zahodne strani komaj vreden omembe, na drugo stran pa se cesta spusti na rodovitne ravnice, ki se razprostirajo na vsem jugovzhodnem delu otoka.

Kolesarski dopust sem v solo režiji zaključil še z dodatnim krogom čez prelaz Coll de sa Creu (370 m), ki se začne na obrobju Palme. Omenjam ga zato, ker se po tako simpatični cesti še nisem vozil. Nov asfalt so položili pred kratkim in čeprav je cesta široka komaj za en pas, so na njej zarisane sredinske črte. Vodi čez vojaški poligon, prometa praktično ni – srečal nisem niti enega avtomobila in le dva kolesarja – ovinki pa so prava poezija za hitrosti željne.

Igrivi prelazi za veliko zabave
Po šestih dneh brez počitka sem bil seveda uničen in v nedeljo ne bi šel na kolo niti, če bi imel čas. Toliko nisem v tednu dni prekolesaril že vsaj deset let, bi pa z lahkoto podaljšal še za pet dni. Ob četrtkih namreč po dogovoru organizirajo prevoz na severozahodni del otoka, tako da se lahko skoči še na Cap de Formentor, nazaj v Santa Ponso pa prikolesari.

Na Majorki res ni prelazov ekstra kategorije: nad 700 metrov visoko se vzpnemo le na Coll de Puig Major (870 m), kamor pa vodi cesta tako rekoč od obale. Sicer so vzponi precej krajši, a so zaradi atraktivno in relativno položno speljanih cest med najbolj zabavnimi. Poleg tega pa tudi zelo primerni za trening klancev v uvodnem delu sezone in nabiranje motivacije.

Majorka v številkah
Skupna razdalja:
757 km (po programu 505 km)
Skupna višinska razlika: 10.450 m (po programu 6650 m)
Število kolesarskih dni: 6 (po programu 5)
Povprečna dnevna razdalja: 126 km (po programu 101 km)
Povprečna dnevna višinska razlika: 1740 m (po programu 1330 m)
Skupen čas na kolesu: 28 ur in 25 minut
Skupna povprečna hitrost: 26,6 km/h
Najvišja hitrost: 86,9 km/h
Skupna poraba energije: 25.174 kcal


Pregled po dnevih:

Majorka: Dan 1

Majorka: na vinogradniške ravnice

Majorka: morska panorama

Majorka po 500 kilometrih

Majorka: Kraljevska tura

Šest dni Majorke

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ