Sladka zmota ob olimpijskem letu 2012 - Revija BICIKEL (01-02)

Sladka zmota ob olimpijskem letu 2012 - Revija BICIKEL (01-02)
08.01.2016 AVTOR: BOSTJAN SVETE
Ljudska modrost pravi, da starejši ko smo, hitreje minevajo leta. Ali to drži, bo vsak najbolje vedel sam, zagotovo pa so zelo hitro minila štiri leta od zadnjih olimpijskih iger.

Letos kolesarstvo obeležuje za mnoge manj znani jubilej. Mineva 120 let od prve kolesarske dirke na olimpijskih igrah, kar pomeni, da je bilo kolesarstvo ob atletiki, sabljanju, gimnastiki, strelstvu, plavanju, tenisu, dvigovanju uteži in rokoborbi pomemben del prvih iger moderne dobe leta 1896 v Atenah. Kolesarstvo je tako prav gotovo eden temeljnih in z vidika olimpizma najpomembnejših športov.

Športniki imajo za uvrstitev v slovensko reprezentanco za olimpijske igre v Riu de Janeiru le še nekaj mesecev časa. Tako za gorske kot za cestne kolesarje so kvote jasne, ožji izbor imen prav tako, a končno mesto si bodo morali kandidati še izboriti s predstavami v prvi polovici leta. Najbolj sproščeno se seveda lahko pripravlja Tanja Žakelj. V Riu bo morda toliko bolj sproščena zato, ker ji bo vso podporo nudil Urban Ferenčak, ki je kljub mladosti ob nalogah Tanjinega tehničnega trenerja v ekipi Unior Tools prevzel še vlogo selektorja reprezentance za gorske kolesarje.

V štirih letih minulega olimpijskega cikla je kolesarsko industrijo doletela prava revolucija, pravzaprav več revolucij. Voziti smo se začeli na gorskih kolesih z večjimi obročniki, na cestnih kolesih z brezžičnimi prestavami in kolutnimi zavorami ter širšimi pnevmatikami. In širše pnevmatike standarda 27,5+ bodo v letošnjem letu ponovno postavile na preizkus tudi gorsko kolesarsko industrijo. V uredništvu smo pripravili pravo raziskavo in preizkusili vse znamke koles novega, debelejšega standarda, ki bodo na voljo pri slovenskih specializiranih trgovcih s kolesarsko opremo. Ob tem, da smo temeljito preizkusili različne modele 27,5+, od polnovzmetenih do trdorepcev, pa tudi kolesi gromozanskega standarda 29+, je Urošu uspelo priklicati kolesarskega inovatorja iz ozadja, Kirka Pacentija, ki ni varčeval s konstruktivno kritiko globalne kolesarske industrije.

V olimpijskem letu 2012 smo imeli priložnost objaviti naslovnico z Matejem Mohoričem in Miho Halzerjem, ki smo jo uokvirili in obesili na steno pisarne uredništva. Miha Halzer je takrat v krosu na izpadanje Sloveniji priboril prvo moško odličje s svetovnega prvenstva v gorskem kolesarstvu, Matej Mohorič pa je postal podprvak v kronometru ter svetovni prvak v cestni preizkušnji med mladinci. Naslovnico smo obesili za spomin in za prihodnost, tudi za trenutke, ko ne bo šlo vse po načrtih. Uvodnik oktobrske izdaje leta 2012 sem zaključil z besedami: »Bolje najbrž ne bo nikoli več. Upam, da se motim. « A vsako naslednje leto sem se bolj motil, saj so novice o vrhunskih uspehih slovenskih kolesarjev vedno znova polnile Biciklovo spletno stran in strani revije. Okvirji za naslednje uspehe so v uredništvu že pripravljeni.


Kazalo


Samuraji brez prestav - Kolikor je različnih koles, toliko je tudi načinov za tekmovanje z njimi. Prestol med najbolj zabavnimi in sproščenimi pa zagotovo zasedajo tekmovanja z enoprestavniki. Prihajajoče evropsko prvenstvo, se bo odvrtelo med 20. in 22. majem v Kobaridu.


27,5+ Spet se redimo - Leto 2016 bo pokazalo, ali bomo na terenu kolektivno začeli puščati palec ali dva širše sledi.


Urban Ferenčak - Krmilo slovenske gorskokolesarske reprezentance je s komaj 23 leti prevzel z naskokom najmlajši selektor, ki se lahko vseeno pohvali z zavidljivimi tekmovalnimi in organizacijskimi izkušnjami v olimpijskem krosu. Dirkal je v vseh kategorijah, kot tehnični svetovalec je bil prisoten že na olimpijskih igrah leta 2012, zdaj pa je med drugim tudi tehnični trener Tanje Žakelj v ekipi Unior Tools Team. Kot selektor ne bo imel lahkega dela. 


Ko se 33-milimetrski plašč pogrezne v deset centimetrov globoko mivko, lahko pozabite na teorijo in se zanašate samo na občutek in surovo moč. Na drugi dirki sezoni pokala Superprestige je največ moči spet pokazal Sven Nys, ki je edini zvozil kratek klanec iz legendarnega peskokopa De Kuil, s čimer je med rjovenjem tisočev gledalcev še enkrat postalo jasno, zakaj je skorajšnji kolesarski upokojenec daleč najbolj priljubljen.


Venge Pro Vias - Včasih se zdi, da je razvoj novih koles precej nepremišljen, a z morda najbolj pričakovano novostjo v cestnem kolesarstvu, ki so jo na dirkah predstavili sredi prejšnjega leta, si je Specialized vzel kar tri leta. V tem času so menda v svojem zmagovalnem tunelu (Win Tunnel kot izpeljanka iz besedne zveze wind tunnel – vetrovnik) opravili 1000 testnih ur.
Predstavljamo še GT Grade Carbon 105, Fuji SLM 29 2.5, Specialized Crux Expert X1, Rose Pro SL-3000, Scott Scale 710 Plus.


Rokavice - Poznam celo več kolesarjev, ki kolesarijo brez čelade, kot tistih brez rokavic. To so že pred leti zaznali proizvajalci zaščitne opreme. Mnogi modeli kolesarskih rokavic so po oblikovanju in materialih križanec smučarskih, alpinističnih in motorističnih umotvorov, ki na premeten način izrabljajo prednosti enih in drugih.


Primož Roglič - Ne spomnim se, kdaj sem nazadnje toliko presedel, in to ne na kolesu.


V naši bližnji okolici takih pogojev za enomesečno kolesarsko turo ni, zato sem izbral najbližjo primerno destinacijo: Avstralijo.


120 let od Aten do Ria - Kolesarstvo se lahko pohvali z bogato zgodovino, tudi na olimpijskih igrah. Ob atletiki, sabljanju, gimnastiki, strelstvu, plavanju, tenisu, dvigovanju uteži in rokoborbi je bilo kolesarstvo del prvih iger, ki so se odvijale leta 1896 v Atenah. Udeležba je bila skromna, a temelji za spektakle v prihajajočem stoletju so bili postavljeni.
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ