
SLOADO predstavlja blagovno znamko protidopinškega delovanja Oddelka za boj proti dopingu pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije-združenja športnih zvez. »Olimpijski komite Slovenije poskuša uresničevati politiko nične tolerance do dopinga. Cilj Sloade je prerasti v neodvisno protidopinško agencijo, vendar država ne nudi potrebne podpore, « je na konferenci poudaril Janez Kocijančič, ki je o dopingu med drugim povedal:
»Ob ilegalnih stavah in nameščanju rezultatov je doping največja grožnja športu. Z dopingom je kot s kriminalom. Lahko ga je prepovedati, ne pa povsem iztrebiti. V absolutnem smislu se dopinga ne more obvladati. « Kocijančič je v svojem govoru poudaril, da bi morali v boju proti dopingu pozornost nameniti tudi rekreativne šoprte: »Vsi hočejo biti mladi in lepi, ne glede na to ali so ali niso. Če je kontrole malo, so rezultati dobri, vendar so zato tudi varljivi. Kažejo, da smo v bistveno boljšem položaju, kot smo. «
Med drugim se v boju proti dopingu že izvajajo nekatere aktivnosti. Tudi izobraževalni program, ki ga je na konferenci predstavila dr. Nina Makuc. Predavanje je začela z znamenitim stavkom Nelsona Mandele: »Izobraževanje je najmočnejše orožje, če želimo spremeniti svet. « Po njenih podatkih naj bi v preteklem letu izobrazili 1487 športnikov in športnic.
Organizirajo različne delavnice, nove člane učijo tudi uporabe sistema ADAMS, torej sistema, ki takim organizacijam kot je SLOADO omogoča, da natančno vedo, kje se posamezni športnik nahaja – če ta seveda pravilno izpolnjuje podatke. Dr. Nina Makuc je poudarila, da v izobraževanje vključujejo tudi starše, in ne samo trenerjem in športnikov. Strokovnjaki na področju boja proti dopingu so govorili tudi o nevarnosti prihodnosti – genskemu dopingu.
Prof. dr. Joško Osredkar, ki je predsednik komisije za terapevtske izjeme, pa je nekaj besed namenil tudi Biološkim potnim listom. Spoznali smo, da so v pripravi tudi Steroidni in Proteinski potni listi. Seveda pri tem boju proti dopingu prednjači Mednarodna kolesarska zveza, ki temu nameni tudi največ denarja. Kot eno izmed prednosti Potnih listov je Osredkar omenil tarčno testiranje športnikov. Potni listi strokovnjakom namreč omogočajo spremljanje indirektnih pokazateljev zlorabe posameznih snovi, ki so na listi prepovedanih snovi, in postopkov.
»Želimo vzpostaviti dolgoročno spremljanje steroidov. Po večkratnem odvzemu vzorca, v določenem obdobju želimo posamezniku odvzeti 20 vzorcev, in po izračunu nekih mejnih vrednosti lahko kasneje ob nepravilnostih indirektno dokažemo, da gre za zlorabo nedovoljenih snovi ali pa da gre celo za bolezen, « je dejal Osredkar. Obenem je poudaril, da morajo ob nepravilnostih upoštevati tudi druge dejavnike, kot je na primer to, da si športniki velikokrat pomagajo z višinskimi šotori ali pripravami na visoki nadmorski višini: »Če tega ne bi korigirali, potem bi že spremembe zaradi takih dejavnikov jemali za doping. «