Olimpijska prvaka sta potrdila premoč tudi na svetovnem prvenstvu. Pri članih je Primož Roglič osvojil 12. mesto, pri članicah pa Urška Žigart 17.
Članice:
Pa se je začelo zares tudi za slovensko člansko reprezentanco. Seveda govorimo o svetovnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu, ki ga letos gosti švicarski Zurich. Danes so se z vožnjo na čas soočili člani in članice. Prva so nastopila dekleta in med prvimi se je na progo podala lani 12. Eugenia Bujak.
Tokrat je bila proga zanjo očitno nekoliko preveč zahtevna še posebej v prvem delu. Proga je bila za dekleta dolga 29,9 km. Bujakova je s povprečno hitrostjo 41,6 km/h na cilju sicer prevzela vodstvo, a hitro je postalo jasno, da tako visoko kot v Glasgowu ne bo mogla poseči. Na koncu je bila 32. Precej boljša je bila aktualna državna prvakinja v tej disciplini Urška Žigart. Prvi del jih je zelo ustrezal, kar je znala izkoristiti. Ta zagon je ponesla tudi v drugi del kronometra in na cilju je imela povprečno hitrost 42,34 km/h. To je bilo dovolj za 17. mesto, tako da je več kot izpolnila včerajšnjo napoved.
Boj za zmago je bil zelo napet. Po prvem vmesnem času je bila najhitrejša Demi Vollering. A v bolj ali manj ravninskem in hitrem drugem delu, ki je zato bolj ustrezal težjim kolesarkam, predvsem pa čistim specialistkam za kronometer je pospešila olimpijska prvakinja Grace Brown. Avstralka je bila izjemna. 29,9 km dolgo progo je premagala s časom 39:16 in s povprečno hitrostjo 45,7 km/h. To je bilo dovolj za osvojitev naslova svetovne prvakinja. Njen prvi naslov v tej disciplini.
Predvsem pa je potrdila, da je za njo izjemna sezona, saj je letos v kronometru že postala tudi olimpijska prvakinja, dobila pa je tudi klasiko Liege-Bastogne-Liege. Zanimivo. Pri 32 letih se je odločila, da bo to tudi njena zadnja sezona. Na koncu je za 16 sekund ugnala Volleringovo. Na tretje mesto se je s 56 sekundami zaostanka uvrstila lani najboljša Chloe Dygert. Sledile so Antonia Niedermaier, Lotte Kopecky, Christian Schewinberger, Anna Henderson, Ellen Van Dijk, Juliette Labous in Ambert Neben.
Člani:
V članski konkurenci smo pričakovali boj za zmago med mojstri za to disciplino in to smo tudi dobili. Med najboljše se žal ni uspelo pomešati Primožu Rogliču. Ta je že na ogledu trase v soboto dejal, da še vedno čuti utrujenost po zmagi na dirki po Španiji in to se je očitno pokazalo tudi na sami dirki.
Kolesarji so morali premagati 46,1 km dolgo preizkušnji. Uvodni del je bil ravninski. Sledil je osrednji del z 2,5 km dolgim vzponom, spustom, še enim krajšim vzponom ter zelo hitrim in nevarnim spustom. Potem pa še dobrih deset kilometrov dolga ravnina do cilja. Vsekakor je to bila vožnja na čas za prav mojstre te discipline. Roglič je bil že od starta v zaostanku, v primerjavi z ostalimi je še najhitreje premagal odsek od vrha vzpona do začetka zaključne ravnine.
V tem delu je bil tudi že omenjeni nevaren spust. Na koncu je tik pred ciljem Rogliča uspel ujeti še Filippo Ganna. Roglič je ob povprečni hitrosti 50,16 km/h osvojil 12. mesto. Kaj pa boj za zmago? Remco Evenepoel je spadal med favorite. Na start je prišel z zlatim kolesom, ki mu ga je pripravil Specialized v znak osvojenega naslova olimpijskega prvaka. Še pred startom mu je padla veriga s sprednjega verižnika, a je mehanik vse skupaj uspel rešiti tik pred uradnim startom, tako da Evenepoel ni izgubil nepotrebnega časa.
Na progi je ostal še brez podatkov z merilca moči. A na vseh vmesnih časih je bil najhitrejši. Med samo dirko se mu je tudi tokrat še najbolj uspel približati Filippo Ganna. Italijan je bil sicer blizu, a nikoli dovolj, da bi Belgijca zares ogrozil. Na koncu je Evenepoel - startal je kot zadnji, saj je tudi lani osvojil naslov svetovnega prvaka v tej disciplini - lahko že pred ciljno črto dvignil roke v znak zmagoslavja, saj je postavil čas 51:01. Povprečna hitrost je znašala 52,156 km/h. Evenepoel je za šest sekund ugnal Ganno. Tretji je bil Edoardo Affini, ki je zaostal za 54 sekund.
Razočaran je bil Joshua Tarling na četrtem mestu, na petem pa je dirko končal Jay Vine. Slednji je bil med najhitrejšimi, a je na že omenjenem spustu padel, tako da je tam ostal brez možnosti za osvojitev medalje. Sledili so Tobias Foss, Stefan Kung, Victor Campenaerts, Brandon McNulty in Bruno Armirail. Evenepoel je še drugič zapored osvojil naslov svetovnega prvaka v tej disciplini med člani. Bil pa je tudi že prvak v cestni preizkušnji. Letos pa je zmagal še na olimpijskih igrah.