
Že zdaj daljnega leta 2000 je UCI določila minimalno mejo, koliko naj tehtajo kolesa. To mejo je postavila na 6,8 kg. Kot razlog za to so navedli skrb za varnost kolesarjev, saj jih je bilo strah, da bi kolesa z izgubo teže postala še bolj nevarna.
In lani, ko so na najzahtevnejši etapi na dirki po Franciji – kolesarji so morali dvakrat čez Alpe d'Huez – tehtali kolesa, so se vsi najboljši tej teži približali z zares neverjetno natančnostjo. Okvirji so postali tako lahki, da so jih morali mehaniki celo dodatno obtežiti, da so dosegli minimalno mejo.
Novi sodelavec UCI in tehnični svetovalec Dimitri Katsanis pa je zdaj razkril, da naj bi krovna organizacija zdaj razmišljala o spremembah. Namesto teže, naj bi zahtevala, da okvirji in komponente prestanejo minimalne varnostne zahteve. Tako bi proizvajalci okvirjev lahko izdelovali še lažje okvirje.
Nenazadnje je na to, da jih lahko izdeluje, že leta 2004 opozarjal Cannondale. Saj se spomnite dresov takratnega Saeca? V znak protesta so kolesarji tega moštva v nekaterih etapah uporabljali kar drese zaporniških barv z napisom »Legalize my Cannondale «.
Takrat je to bila zgolj marketinška poteza, saj je le njihovo najmanjše kolo tehtalo 6,8 kg, njihovi okvirji pa takrat niso bili nič lažji, kot drugi. Morda pa gre v tem primeru že za pripravo na sprejetje predloga, da bi UCI dovolil uporabo disk zavor na cestnih kolesih.