Suunto Ambit
12.12.2012 AVTOR: Matej Zalar
Tudi Suunto je vstopil v svet satelitske navigacije.
Suunto Ambit je zapestni računalnik, ki združuje višinomer, barometer, termometer, 3D-kompas, navigacijo GPS in merilec srčnega utripa. Namenjen je za vse vrste športov na prostem, tudi za plavanje – vodotesnost do 100 metrov po standardu ISO 2281 pomeni, da je primeren za plavanje, ne pa tudi za potapljanje. Ambit ni bistveno večji od konkurence, je pa bistveno debelejši. Tako daje na zapestju vtis, da je najpametnejši na svetu. Med preizkusom – tekli smo v naravi, po cesti in skočili na daljši izlet v visokogorje – se je izkazal za uporabnega spremljevalca.
Vzdržljiva baterija in pregleden zaslon
V kompletu smo zraven monitorja dobili še senzor srčnega utripa in podatkovni kabel USB za sinhronizacijo z računalnikom oziroma Suuntovim portalom Movescount. Preko kabla USB se polni tudi baterija, ki, odvisno od izbranega načina, vzdrži od 15 (sekundni zapis podatkov) do 50 ur (minutni zapis podatkov) oziroma 30 dni, če ne uporabljamo navigacije. V praksi baterije nismo izpraznili, še blizu nismo bili, polnjenje pa je hitro.
Uro z velikim zaslonom upravljamo s petimi zanesljivimi gumbi. Ker je mogoče praktično vse nastavitve urediti preko računalnika, odpade mukotrpno nastavljanje funkcij in možnosti izpisov na zaslonu prek same ure. Na računalniku namreč med obilico tipov vadbe izberemo izključno “naše ” športe, za katere nastavimo tudi različne kombinacije izpisa podatkov na trivrstičnem zaslonu.
Uporaba naprave
Na uro lahko naložimo sled GPS, med potjo pa si lahko tudi zapisujemo točke POI – kar zahteva nekoliko dolgotrajnejši angažma. Ambit je v prvi vrsti namenjen pustolovcem, zato je pomembno, da s pomočjo akcelerometra krajši čas zaznava gibanje tudi ob izgubljenem signalu GPS. Opremljen je tudi z digitalnim 3D-kompasom, ki ga je treba pred prvo uporabo kalibrirati.
Višinomer deluje na podlagi podatkov GPS ali z merjenjem zračnega pritiska oziroma s kombinacijo obojega. Izkazal se je za izjemno natančnega: pri višinski razliki 1000 metrov je bila napaka manj kot 10 metrov.
Preko kabla USB se podatki samodejno naložijo na spletno stran Movescount, ki je v določeni meri tudi socialno omrežje, torej lahko svoje avanture delimo s prijatelji. Na osnovni strani so zabeleženi skupni časi različnih vadb. V koledarju na desni strani izberemo želeno vadbo. Osnovni podatki za vsako aktivnost so prikazani z veliki ikonami in te podatke lahko tudi urejamo, popravljamo. Sledijo časi krogov, ki jim lahko dodamo zapiske. Tu sta še zemljevid trase (lahko v satelitskem pogledu) in graf, na katerem izbiramo med hitrostjo, višino, temperaturo, razdaljo, višinsko razliko in zračnim pritiskom.
Pustolovsko eleganten
Izpostavljamo zgledno povezljivost naprave s programom Movescount, dolgo avtonomijo baterije in pregleden zaslon. Pri izbiri časovnega intervala sprotnega zapisovanja podatkov pa moramo biti pozorni na izbiro vadbe: določeni načini imajo namreč v osnovi nastavljen minutni oziroma sekundni zapis, kar bi veljalo v prihodnosti spremeniti. V vsakem primeru pa gre za natančno uro elegantnega videza tudi zunaj športnih terenov. Na voljo je v črni ali srebrni barvi.