Tadej Pogačar: Program, dirke in popolnost

Tadej Pogačar: Program, dirke in popolnost
11.12.2024 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

Moštvo UAE je v torek v Benidormu gostilo novinarje in tam je bil glavna zvezda Tadej Pogačar. Dlje časa je bil na voljo medijem, tako tujim, kot slovenskim. Kaj vse je povedal?

Večina večjih moštev se v teh dneh mudi na pripravah v okolici Valencie in Alicanteja. Tudi moštvo UAE-ja v Benidormu, kjer so bili kolesarji na voljo za medije. Tadej Pogačar je imel Največ obveznosti. Kaj vse pa je povedal? Delno je razkril tudi program dirk, a ne v polnosti. V nadaljevanju …

O sezoni: Zame je to bila vsekakor najboljša sezona. Najbrž je to bila tudi najboljša sezona zadnjega desetletja. Ampak, sam nisem tu, da bi govoril o tem. Z mojega vidika je to bilo resnično dobro leto. Imel sem se odličo. Bilo je izjemno. Lahko zaspim z lepimi mislimi.

O razlogih za tako izjemno sezono: Včasih imaš srečo na svoji strani, včasih ne. V kolesarstvu je pač tako. Resnično sem hvaležen za to, da je vse potekalo odlično. Lahko sem bil dober od začetka do samega konca. Majhni koščki se stavijo. Trening, prehrana, okolje. Vse se izide v popolno sezono.

O programu dirk: Nič norega. Začel bom z dirko po Združenih arabskih Emiratih, tako kot sem to počel že pred leti. Potem so tu nekatere italijanske klasike, pa belgijske klasike. Ardeni. Potem pa priprave na Tour. Mislim, da je Tour poleg svetovnega prvenstva spet glavni cilj. Želim ubraniti obe zmagi, kar mi predstavlja velik izziv.

O možnostih za še večji napredek: Vse več imam izkušenj. Še vedno se nimam za starega. Sem še vedno dokaj mlad in tako je še nekaj prostora za razvoj. Bomo pa videli že pozimi, če lahko še napredujem. Zaenkrat se zdi vse v redu. Bomo pa že na prvih dirkah videli, če sem lahko boljši ali ne. Ampak, tudi, če bom nekoliko slabši, kot sem bil letos, bo to še vedno OK.

O razlogih za napredek: Gre za majhne detajle, kot povsod drugje. Vsi se izboljšujemo vse do konca. V športu je podobno. Do konca kariere se želiš izboljševati. Ko tega ne moreš več, ali pa ne moreš več držati iste ravni, potem je morda čas, da zaključiš športno pot. Vsi detajli. Ko si na kolesu, ko nisi na kolesu. Trening. Spanje. Vse moraš poskušati narediti stoprocentno. Cikljaš na popolnost in vsko leto želiš narediti korak naprej pri vsaki stvari.

O najpomembnejšem dejavniku, ki mu je prinesel prednost pred ostalimi: Doslednost. Osredotočenost na treningih. To, da sem zdrav. Prehrana, Spanje. Ves ta ritem, da Imaš rituale, da se Osredotočiš na to, kar moraš narediti brez nepotrebnih motenj.

O obveznostih v času počitka: Vedno moraš nekam iti. Ne moreš samo sedeti doma in nič početi. Moraš do družine, prijateljev, sponzorjev. Biti moraš na nekaterih dogodkih. Pravzaprav je vsako leto bolj ali manj isto. Je zelo napeto in polno je vsega še pred začetkom resnih treningov. Če si dobro organiziran, potem ti lahko uspe, čeprav gre na tesno.

O pomenu “mentalnega zdravja”: O tem se v preteklosti ni veliko govorilo, zdaj pa se ljudje začenjajo zavedati, da je to kar pomembno. Vendar pa menim, da mnogi niti ne razumejo prav, kako to deluje. Težko je najti nekoga, ki mu lahko zaupaš, če imaš težave. Ena stvar je, da najdeš pravo osebo, ki ti lahko pomaga. Dejstvo je, da če imaš težave, potem ne boš dober. Če imaš koga, ki ti lahko pomaga, potem si lahko boljši. Najbolj pomembno pa je, da si potem bolj sproščen in srečnejši tudi ziven kolesarskega življenja.

O dolgoročni pogodbi: Ko podpišeš dolgoročno pogodbo, se lahko osredotočiš bolj na kolesarstvo. Na to, da boš dober. Ne skrbi te, kdaj boš spet podpisal pogodbo. To je vsekakor prednost, saj si lahko bolj miren. Sam pa se tu v tej ekipi počutim zelo domače. Vse zelo dobro poznam, stkal sem nekaj dobrih prijateljstev.

O programu “tlakovanih” dirk: To še ni dokončna odločitev. Morda bom nastopil tudi na Pariz-Roubaixu, ampak menim, da mi ne ustreza prav preveč in rečem lahko le, da bo v kakšni izmed naslednjih sezon še čas za nastop na Pariz-Roubaix.

O tem, kako narediti dirkanje varnejše: Vsak želi biti še hitrejši. Celoten kolesarski svet se razvija,. Tako kot vsi športi. Podirajo se rekordi, vse gre hitreje. Tehnologija gre naprej. Po eni strani povsem razumem, da ne moremo obstati na železnih kolesih, s katerimi bi bili deset kilometrov na uro počasnejši na ravnini, saj tudi pri marketingu to ne bi bilo dobrodošlo. Vse stremi k napredku. Čevlji, čelade. Vse. Kot smo že govorili o tem, da želiš sam napredovati, a tudi sponzorji želijo ponuditi najboljše. Da bi izdelke naredili še boljše, kot jih ima konkurenca. Ni več meje, pri tem, kako hitra so kolesa. Vsako leto gledamo vse hitrejša kolesa, vse hitrejše kolesarje. Če si hitrejši, najbrž več tvegaš. A dvomim, da pred sto leti ni bilo nesreč.

O morebitnem nastopu na vseh tritedenskih dirkah v eni sezoni: Mislim, da ne. V ekipi imamo 30 kolesarjev, tako da mi ni treba na vsako dirko. Tri tritedenske dirke v enem letu. To ni prioriteta.

O dveh tritedenskih dirkah v sezoni: Letos sem opravil Giro in Tour. Lepo bi bilo zdaj oditi na Tour in Vuelto, ali na Giro in Vuelto. A jasno je, da je Tour najpomembnejša dirka, največja. Letos sem spoznal, da je prav lepo odpeljati dve tritedenski dirki v sezoni. Če si v dobri formi, seveda. Vendar pa ni tako pomembno, v kakšnem vrstnem redu. Moraš pač zelo dobro načrtovati treninge, priprave in obdobja počitka. Potem lahko narediš marsikaj.

O tem, da rad dirka nepredvidljivo in napada daleč pred ciljem: Mislim, da je kolesarstvo zelo svoboden šport. Moraš veliko improvizirati. Na sestankih bi lahko deset ur razpredal o tem, kaj se lahko zgodi na dirki, a morda ne boš zadel pravega scenarija, saj se na dirki lahko zgodi resnično marsikaj. Kolesarstvo je res zelo odprto, kolesarji morajo razmišljati in ta del športa imam res rad, saj je zelo nepredvidljivo.

O klasiki Milano-Sanremo: Milano-Sanremo je morda najbolj nepredvidljiva dirka izmed vseh. Je pa še vedno ena izmed tistih, na katerih se želim vedno znova dokazati. Vse bliže sem zmagi in mislim, da bo to eden izmed prvih ciljev v začetku sezone. Res jo imam rad, saj gre za zares dolgo enodnevno klasiko. Vse je skoncentrirano na zadnja dva klanca, tako da je zares zanimiva. Veselim se te dirke.

O morebitni uporabi novega kolesa na dirki Milano-Sanremo: Ne vem, če je na tej dirki tako zelo pomembno aerodinamično kolo. Bolj potrebuješ udobno kolo, saj si dolgo na njem. Tako, ki je dobro na pet do sedem odstotnih vzponih in tako, ki se dobro vozi skozi ovinke. Velikokrat moraš tvegati, še posebej na spustih s Cipresse in Poggia, ki sta zelo tehnično zahtevna.

O uporabi umetne inteligence: Umetna inteligenca se kar razširja po svetu. Na socialnih omrežjih in povsod vidiš neke zajebancije s tem. Lahko je tudi zelo uporabno. V športu se vedno bolj nagibajo k temu. Morda pa bo prineslo dobre vpoglede v to, kako so kolesarji pripravljeni, kdaj so in kdaj niso v formi. Ampak, sam menim, da na koncu lahko največ človek naredi s človekom. Trener s kolesarjem. Ne moreš se zanašati preveč na umetno inteligenco. Vsaj tako mislim.

O nazivu športnik leta: Letos mi je res žal, da se nisem mogel Udeležiti prireditve. Res sem si želel biti tam. A tokrat me je ekipa pritrdila na ta “media day”. Mislim, da mi je športnik leta v Sloveniji ena izmed Najlepših nagrad. Upam, da se je bom kdaj lahko udeležil. Morda bo Lažje, če prestavijo datum, na par dni prej ali kasneje.

O prihajajoči sezoni: Tako kot vsake sezone se veselim tudi naslednje. Karkoli bom dirkal, bom zelo vesel. Program še ni stoprocentno sestavljen. Začenjam pa z UAE Tourom, z domačo dirko naše ekipe. Po dveh letih se tako vračam tja. Potem pa je Milano-Sanremo eden izmed zgodnjih ciljev. To je tista ne tako skrita želja. Vseeno je Tour naslednje leto najbolj pomemben, pa tudi svetovno prvenstvo. Da poskusim obdržati oba naslova.

O tem, zakaj tako zelo cilja na Milano-Sanremo: Najbolj me zato vleče na Milano-Sanremo, ker pravijo, da je to Najbrž dirka, na kateri bom Najtežje prišel do zmage. Z vsem tem se strinjam. Ampak, kot sam sebe poznam, hočem dokazati sam sebi, da lahko tudi to osvojim, če bo šlo vse v redu.

O tem, kam se bolj nagiba. Proti Giru ali Vuelti: Zagotovo me malenkost bolj vleče na Vuelto, ker sem tam bil prvič leta 2019 in bil na odru skupaj s Primožem. Nanjo imam zelo lepe spomine. Od takrat dalje pa nisem več šel na Vuelto. Lepo bi bilo spet biti na startu in se boriti za zmago, za rdečo majico.

O tem, kako rad ima klasike in o spremembi med klasikami in tritedenskimi dirkami: Začnem z UAE-jem, kar mi je v redu za pripravo. Potem pa klasike. Na enodnevnih dirkah res uživam. Spet je nekaj novega izziva. Teh klasik se veselim. V Italiji in Belgiji. Potem pa polne priprave na Tour. Spet moraš spremeniti mentaliteto, režim treninga in se pripraviti z vso silo na Dofinejo in Tour.

O usklajevanju priprav za nastopanje na klasikah in potem na Giru: Odvisno, kdo vse bo šel na Giro. S klasikami moraš drugače gledati na performance in težo. Če hočeš kombinirati Giro in klasike, je težko opraviti Višinske priprave. Ampak, vseeno, mislim da se da z dobro formo vse kombinirati. A je težko.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ