Thomas Dekker in doping v Rabobanku: Od Slovenca do znamenitega vzdevka

Thomas Dekker in doping v Rabobanku: Od Slovenca do znamenitega vzdevka
16.11.2016 AVTOR: D. Z.
Nekdanji kolesar Thomas Dekker je izdal avtobiografijo, v kateri je zapisal številne podrobnosti o dopinških praksah v Rabobanku.

Thomas Dekker je nekdaj veljal za zelo nadarjenega kolesarja, ki je blestel v mlajših kategorijah, takoj po prestopu med elito pa tudi med profesionalnimi kolesarji. Vozil je predvsem za nizozemski Rabobank. Potem pa je padel na dopinški kontroli.

Sicer se je vrnil v karavano, a nikoli več ni bil tako uspešen, tako da je kasneje končal kariero. Zdaj pa je 32-letni Nizozemec izdal avtobiografijo. V knjigi najdemo številne podrobnosti o dopinških praksah, tudi o dogajanju, ko so pri Rabobanku tik pred zmago na dirki po Franciji odstranili Michaela Rasmussena. Obenem pa lahko preberemo, da je nekaj prepovedanih substanc prišlo tudi iz Slovenije.

V knjigi naj bi zapisal, da je Dinepo – ena izmed različic eritropetina, ki naj bi bila na dopinških kontrolah težje izsledljiva – prišel iz Slovenije. Dostavljal naj bi mu ga slovenski atlet. Kasneje se je v javnosti pojavilo tudi ime. Govorilo naj bi se o nekdanjem atletu Boštjanu Buču, ki za slovenske medije do zdaj ni bil dosegljiv. Tudi Dekker do zdaj o dopinških praksah ni govoril. Vse do omenjene avtobiografije z naslovom »Moj boj «.

»Vsak dan smo jemali korizon, ime proizvoda pa je bilo Diprofos. Za to smo imeli TUE (terapevtsko izjemo). Sploh nisem vedel, za kaj bi se to zdravilo uporabljalo, kar je sramotno. A s kortizonom smo lahko šli hitreje. Poleg tega sem bil suh. Pri 188 centimetrih sem imel 68 kilogramov. Tako suh nisem bil nikoli. « Dekker je opisal tudi dogajanje v Rabobanku na Touru 2007.

Njegov sostanovalec je bil Michael Boogerd, ki naj bi imel pred startom dirke Londonu hematokrit 50. Ekipni zdravniki naj bi mu pomagali pri tem, da ni bil pozitiven. Dekker piše tudi o tem, kako so se pred začetkom Toura kratkočasili tudi s prostitutkami. Takrat je blestel predvsem Michael Rasmussen, prav član Rabobanka.

»Pred dirko je imel izjemen govor. Takrat še nismo vedeli, da je lagal o tem, kje se je nahajal v času priprav. Niti nismo vedeli, da je bil do vratu poln prepovedanih substanc, čeprav smo vsi to sumili. Vedeli nismo niti tega, da mu je naš zdravnik vbrizgal dinepo iz naše zaloge. To smo izvedeli šele po Touru. Izkazalo pa se je, da je bil Rasmussen zelo dober. V prvi pravi gorski etapi je v beg šel že 60 kilometrov pred ciljem, videli pa smo ga šele na cilju v Tignesu. Takrat v rumeni majici. «

Dekker je še dodal, da niso spraševali, kako je lahko tako dober. Vsem je bilo jasno, zakaj. Rasmussen je dobil tudi zadnjo gorsko etapo na Col d'Aubisque in je tako imel več kot tri minute naskoka pred Albertom Contadorjem. Zmaga je bila praktično že zagotovoljena. Potem pa je prišla na dan nova afera. Rasmussen se je z navajanjem napačnih podatkov o lokacijah njegovih treningov pred Tourom izogibal kontrolam.

Glavni menedžer Rabobanka Theo de Rooij ga je zato moral odstraniti z dirke. »Nismo verjeli, da bo to glede Mehike sploh prišlo na dan. Vse dokler ni Rasmussen potrkal na vrata najine sobe. Ko je vstopil, sem videl, da je jokal. 'Odstranili so me s Toura. Theo je to storil. Theo me je odstranil s Toura, ' « se je v knjigi še spomnil Dekker in dodal:

»Rasmussen je lagal. In, kaj potem? Ali nismo vsi počeli prepovedanih stvari? Osebno z De Rooijem o dopingu nisem nikoli govoril, a ne morem si predstavljati, da je menil, da je Rasmussen do teh rezultatov prišel čist. Je neumen? Ko smo naslednji dan prišli na start, so nas gledalci izžvižgali. Kričali so drogeraši, goljufi. Michael je nekoga skorajda udaril. Privlekel sem se do Pariza. Tam smo načrtovali veliko zabavo v Rabobankovih prostorih. Potem pa nismo imeli česa proslaviti. «

Potem pa je Thomas Dekker medijem potrdil še večletna ugibanja. Priznal je, da se on skriva pod znamenitim vzdevkom Clasicomano Luigi. Ta se je pojavil v dokumentih zloglasnega zdravnika Eufemiana Fuentesa, mnogi pa so ugibali, da se pod tem vzdevkom skriva Fabian Cancellara. »Fuentes mi je dal tak vzdevek. To sem jaz, in nihče drug. Fuentesa in Luigija Cecchinija mi je predstavil menedžer Jacques Hanegraaf. «

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ