Tour: Ekipni kronometer se vrača

Tour: Ekipni kronometer se vrača
26.02.2025 AVTOR: DZ, vir: Tour de France

Vsekakor presenetljiva novica glede na trase zadnjih let. Naslednje leto bo na dirki po Franciji na sporedu tudi ekipna vožnja na čas, ki je že vrsto let ni bilo.

Direktor dirke po Franciji Christian Prudhomme je že večkrat izpostavil, da ni prav velik oboževalec številnih in dolgih kronometrov, saj meni, da “ubijejo” tritedensko dirko. Vsekakor pa bo tudi naslednja sprememba dobrodošla. Naslednje leto bo “Grand Depart” gostila Barcelona. Po predlanski Baskiji se tako Tour vrača na Pirenejski polotok. Še tretjič v zgodovini se bo tam začel. Prvič se je leta 1992 v San Sebastianu, potem pa je tu še lanski Bilbao. Zdaj bo čas za katalonsko prestolnico.

Tako, kot je bil zanimiv in razgiban začetek v Baskiji, tako bo zanimiv tudi začetek v Barceloni. Še zdaleč ne gre za ravninske preizkušnje. 113. dirka se bo naslednje leto namreč začela z 19,7 km dolgim ekipnim kronometrom, ki bo imel še kako pester zaključek - vzpon na Montjuic. Tudi naslednji dan bo tu cilj etape, ki se bo v zaključku vrtela okrog nekoč glavnega prizorišča olimpijskih iger. Tretji dan bo start gostil Granolles, dirka pa bo zapustila Katalonijo.

1. etapa, 4. julij 2026: Barcelona-Barcelona, 19,7 km (ekipna vožnja na čas)
Ekipni kronometer se vrača na dirko po Franciji. Tokrat v nekoliko drugačni obliki. Gre za različico, ki smo jo v zadnjih letih spremljali na dirki Pariz-Nica. Ekipi se šteje rezultat prvega kolesarja, ki prečka ciljno črto.

Glavni favorit ekipe lahko tako na cilj pride sam, medtem ko se potem posamzenikom šteje čas, ki ga dosežejo sami. To pomeni, da se lahko v zaključku takih voženj glavni adut odloči tudi za samostojno vožnjo proti cilju. Kakšna pa bo trasa kronometra v Barceloni? Gre za zelo razgibano zadevo. Vseskozi se bodo kolesarji ob vožnji mimo številnih znamenitosti ali rahlo vzpenjali ali spuščali. Da pride pravilo, ki so ga uvedli glede rezultatov še bolj do izraza.

Po 16 kilometrih se začne prvi izmed dveh vzponov. To je znameniti Cote de Montjuic, Gre za lažjo smer in za 1,1 km dolg klanec s 5,1-odstotnim povprečnim naklonom. Ta klanec vsako leto vozijo v zadnji etapi dirke po Kataloniji. Sledil bo krajši spust in ravnina in potem po 18,9 km še zadnji klanec. Ta bo dolg 800 metrov. Govorimo o vzponu do Olimpijskega stadiona. Povprečni naklon je 7-odstoten.

2. etapa, 5. julij 2026: Tarragona-Barcelona, 178 km
Tudi druga etapa ne bo prav nič po meri sprinterjev, ampak so jo organizatorji označili za razgibano z več kot 2500 metri nadmorske višine. Etapa se bo začela v Tarragoni in prvih 85 kilometrov vse do Barceloninega predmestja Viladecansa bo ravninskih. Sledil bo vzpon na Begues, po razgibanem delu pa še vzpon na Santa Creu d’Olorda. Potem pa bodo kolesarji vstopili v Bardelono in na zaključne kroge.

Spet se bo vse vrtelo okrog vzpona na Montjuic in vzpona proti Olimpijskemu stadionu. Gre za krog, ki ga poznamo ža z dirke po Kataloniji. Kolesarji bodo morali opraviti tri kroge. Tokrat se bodo na Montjuic podali s težje smeri. Tu je vzpon dolg 1,6 km, povprečni naklon pa je 9,3-odstoten. Vmesni odsek je 13-odstoten. Cilj bo spet pri Olimpijskem stadionu. V tretji etapi na bi Tour zapustil Španijo. Granollers bo gostil start. Podrobnosti niso znane.

Značke: Dirka po Franciji
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ