Trek vodilni v reciklaži karbona

Trek vodilni v reciklaži karbona
24.04.2012 AVTOR: Jan Bratanič
Trek v letu zbral 32 ton odpadnega karbona, ki postaja velika priložnost in breme kolesarske industrije.

Ameriški proizvajalec koles Trek, je le leto potem, ko je začel s programom recikliranja karbonskih vlaken, v ZDA zbral že okoli 32 tisoč kilogramov ogljikovih vlaken iz odpadnih karbonskih okvirjev. Če primerjamo številko z najbolj prodajanim Trekovim kolesom Madone 4, ki je narejen na okvirju težkem 1100 gramov, lahko ugotovimo, da je Trek v letu dni zbral karbonske ostanke okoli 29 tisočih okvirjev.


V programu recikliranja zbira Trek v svoji matični tovarni v mestu Waterloo (Wisconsin) vse karbonske proizvodne ostanke, komponente, ki ne ustrezajo standardom in okvirje vrnjene prek garancij. Zbrane količine karbona nato pošlje v obdelavo partnerski družbi v projektu, Materials Innovation Technologies, ki ostanke predela in zanje najde druge koristi. Družba iz Južne Karoline je sicer eden izmed pomembnih inovatorjev na področju karbonskih, aramidnih in steklenih vlaken, svoje produkta pa med drugim trži tudi obrambnim in vesoljskim programom.

Dejansko reciklaža karbona ni slab posel, saj ob primerni toplotni obdelavi epoksid popolnoma zgori, karbonska vlakna pa ostanejo praktično nedotaknjena. Ta so kot že omenjeno pridobljena na poceni način, po obdelavi pa jim cena znova naraste.

Vendar pa obstaja tudi ekološki vidik reciklaže karbona. Ogljikova vlakna namreč niso niti biološko niti svetlobno razgradljiva, saj so sestavljena iz kombinacije posebnih materialov, ki ostanejo v končni strukturi kemično ločeni. Združitev teh materialov (karbona in epoksija) omogoča izdelavo trikrat lažjih komponent od jeklenih, a z enako natezno trdnostjo. Ravno te lastnosti pa onemogočajo razgradnjo materiala, vsaj po naravni poti, saj so karbonska vlakna obstojna do izjemno visokih temperatur. Čeprav je kolo promovirano kot okolju prijazno prevozno sredstvo, so se glavni igralci v kolesarski industriji ob tem začeli zavedati problema odpadnih ogljikovih vlaken. Poleg Treka se je letošnjega februarja s svojim programom zbiranja odpadnih karbonski okvirjev z Materials Innovation Technologies partnersko povezal tudi Specialized.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ