Uroš Murn, mož , ki mu Fortuna še veliko dolguje

Uroš Murn, mož , ki mu Fortuna še veliko dolguje
19.01.2007 AVTOR:
Ni bil proglašen za kolesarja leta po izboru Kolesarske zveze Slovenije. Ni bil niti v ožjem izboru športnikov, ki so jih imeli za najboljše člani društva športnih novinarjev Slovenije.  Z Urošem sva se pogovarjala na predvečer nesreče, zaradi katere je m

To Discovery zagotovo je. In Uroš Murn je imel čast, da je celo dober teden že preživel na treningu ob Lanceu Armstrongu, upokojenem sedemkratnemu šampionu Toura, ki je ekipi Johana Bruyneela dal ugled in slavo.»Nič posebnega. Tako nekako kot v Phonaku. Phonak in CSC pa sta pravzaprav po organizacijski plati le kopija Discoverya,« je opisal razliko z prejšnjo ekipo. Primerjava je zagotovo v slogu Uroša Murna kot ga poznamo.

Nikoli ni silil v ospredje. Ko odgovarja, je povečini kratek. Kratek in jedrnat. Vedno je povedal bistvo. In vedno ko kaj reče vedno prej premisli več kot ostali. Vem, da se je velikokrat raje bolj izgovoril za druge medije. Predvsem, da je zadevo razložil bolj obširno. In nikoli ni bil zadržan.

Letos ne bo zanj najbolj znamenite klasike »Flandrije«, zanj najlepše dirke. Pa prav te je zelo težko čakal. »Letos se bo dirkalo drugače. S to ekipo z Hincapiem, Gusevom, bomo v igri za zmago. Pa z športnim dirketorjem DeMolom v avtomobilu.To bodo dirke,« se je veselil na predvečer padca. Te dirke je imel že vsa leta, kot vsi naši kolesarji, ki so izkusili te klasične enodnevne dirke, za središče kolesarstva.

Velikokrat se mi je zdelo, da je Uroš Murn največ vedno želel pokazati z rezultati.

97. Milano – San Remo
»Zares škoda. Imel sem sijajno priložnost za deseterico. V zadnjem kilometru sem že obšel skupino, a sem v zmedi zaradi ulovljenih ubežnikov do zadnjega ovinka priletel po napačni strani ceste in izgubil pozicijo. Škoda, tudi z kolegoma Guidijem in Elmingerjem bi si lahko pomagal. Imel sem res dobre noge, presenetljivo dobre. Na Poggio sem bil denimo vseskozi ob Petacchiju, Hushovdu,« je tožil Uroš Murn (22.mesto) po 97. klasiki Milano – San Remo, kot govorijo najlepši, z 294 kilometri najdaljši in za šprinterje najbolj prestižni klasiki Pro Toura.

90. FLANDRIJA
»V tem biciklizmu nimam sreče. Vedno me kaj zje..« je potožil po dirki, potem ko so ga zaradi padca 65 kilometrov pred ciljem odpeljali v bolnišnico na šivanje komolca (sedem šivov). »Bil sem na čelu skupinice (Pozzato, Zabel, Hushovd), ki je lovila najboljšo deseterico, ki je pobegnila nekaj kilometrov pred tem na Koppenberg(max 22 %). Bil sem na čelu lova. V ovinek sem preveč priletel. Škoda. Že na klanček Koppenberg (185 km) so tik pred mano padli in moral sem kot eden prvih stopiti s kolesa. Zvozila je le deseterica, ki smo jo lovili. Počutil sem se zares močnega. Že čez Oude Kwaremont (175 km), kjer se vedno razbije, sem prišel spredaj in ostalo nas je le še trideset. Zaradi Quick.stepa nihče ni več ujel. Tudi na Koppenberg sem prišel čisto spredaj, a še premalo. Če ne bi padel, bi bil zagotovo med deseterico, saj se do cilja ni veliko spremenilo,« je obžaloval še eno zapravljeno priložnost na zanj najlepši dirki. Pozzato, Zabel in Hushovd so končali od 11. do 14. mesta.

68. GENT WEVELGEM
Le kaj vse se še lahko zgodi Urošu Murn? Ima močne noge, a sreče zares ne. Kljub šivom na komolcu, je na 68.klasiki Gent-Wevelgem končal na 55.mestu, potem ko so ga zdelali krči. Mehaniki so mu namreč šele tik pred štartom pripravili novo kolo, z malce spremenjeno geometrijo. Posebej pripravljenega zanj so mu namreč ukradli po padcu na Flanrdiji, z rezervnim, lanskim pa mu sodniki niso pustili štartati. »Obakrat čez Kammelberg sem ostal spredaj, tudi ob napadu Milrama sem še zdržal ob Petacchiju, 25 km pred ciljem pa so me tako krči zdelali, da sem odvil in počakal drugo skupino z Boonenom, » je pojasnil Murči.

104. PARIZ-ROUBAIX
Uroš Murn si je pred štartom želel, da le cel pripelje v Roubaix. »Vse je šlo lepo, brez posebnosti, niti letelo ni posebej, Tudi prah ni bil nadležen. Zagotovo stokrat bolje od dežja. Na zadnjem odseku pred Arenbergom (Haveluy, 19 odsek kock od 27 op.p.) pa sem z roko zapel ob znak, puščico, oznako ob cesti,« je novo nezgodo, 100 kilometrov pred ciljem opisal Murn. Čeprav so poročali, ni končal v bolnišnici, le tri nove šive na roki je dobil v reševalnem vozilu, k desetim Po Flandriji. Taka je bila Murnova lovorika 104. Pariz – Roubaix. Najbolj znamenito lovoriko, veliko granitno kocko, na katerih je letos pretrpel 52 kilometrov in še 207 slabih asfaltnih cest zraven, je dobil Švicar Cancellara.
Uroš Murn je bil leta 2005 šele tretji Slovenec po Martinu Hvastiji (30.mesto 1997) in Andreju Hauptmanu (41., 1999), ki je preživel severni pekel granitnih kock v celotni dolžini (54.mesto).

100. Pariz-Tours
»Na okrepčevalnici smo zavili v boks. Pa Boonen, Zabel in 80 komadov. Že po 33 kilometrih je pobegnilo 27 kolesarjev. Lovili smo 50 kilometrov na uro, a se je v vožnji na veter še enkrat raztrgalo in odpeljalo se je še 40 kolesarjev,« je kratko Uroš Murn opisal odstop po 155 od 254 kilometrih 100. klasike Pariz-Tours. To je bil zadnji nastop v dresu Phonaka na dirkah Pro Toura. Lani in predlani je bil prav tu osmi in deveti.

73. SVETOVNO PRVENSTVO V SALZBURGU
Sedmo mesto v Salzburgu je bil vrhunec kariere.
Jagodni izbor o velikem mojstru v Salzburgu. Murn pa izdal malo skrivnost, na katerega kolesarja je najbolj gledal, ko se je v delčkih sekunde odločal o svoji taktiki. »Italijan Pozzato je bil tisti. Iz mojih izkušenj sem ugotovil, da ima nos za odločitve. Vedno je zraven, ko se kaj zgodi. Je mali »bastardo« - lump. Njemu sem bil največ na »kolesu«. V šprintu sem se odločal sproti. Denimo Tom Boonen (9.), pa Eisel (11.), Schumacher (21.) so zamočili,« je delček zgodbe iz ust Novomeščana.


KAKO JE GOR RASEL?
Murn je začel v Krki, potem štiri leta (2000-03) vozil za manjšo italijansko ekipo Mobilvetta-Formaggi Pinzolo. Po zaslugi Milana Eržena, ki mu je uredil prestop, se je zadnja tri leta zelo dobro počutil v eni najbolj organiziranih ekip Pro Toura, v švicarskem Phonaku. Prav opazni nastopi na spomladanskih klasikah, ter šprinti na Vuelti (3. in 5 mesto) so verjetno tudi pretehtali, da je našel nove delodajalce.

»Prav to, da sem šele z 25 leti prišel v malo italijansko ekipo, me je dolgo teplo. Saj smo vozili tudi Giro (leta 2001 je bil v etapi Giro d' Italia v Gorici tretji! Op.p), a šele zadnje tri leta sem vozil zares vse najboljše dirke. Prav klasike v Franciji in Belgiji z največjo Po Flandriji nič moč dobro voziti brez izkušenj, razen če si fenomen,« je znova zelo na kratko razkril težak prodor med najboljše.

DISCOVERY CHANNEL - EXSKLUZIVNO ZA MM (tipično skromno)
Vprašanje MM po eni od etap Vuelte. - Je kaj drugega novega? Ali imajo tvoji kolegi xy,xy, že kakšno ekipo?
UM:"Ne, redki"
MM:"Ali je zate kaj več jasnega?"
UM:"Sem že podpisal! Pred dvema dnevoma. Za Discovery"


In zadnje, najpomembnejše. Da čimprej gre v službo, da pocrklja malega sinčka Vida in mamico Matejo, ter se za nekaj uric odpelje čez Gorjance.

Uroš Murn je zmagovalec prvega kroga vi glasujete/mi predstavljamo!

(mm)

Značke:
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ