
Uroš Murn. V vlogi selektorja bo v nedeljo vodil osmerico slovenskih izbrancev. Nekaterih ni v ekipi, štirje prihajajo iz kontinentalnih ekip. A Slovenija gre na cestno dirko s 1. kolesarjem sveta.
Selektor članske reprezentance Uroš Murn bo v nedeljo vodil osmerico Slovencev v boju za najvišja mesta na cestni dirki na svetovnem prvenstvu v Glasgowu. Letos je prvenstvo drugačno, saj so združene vse kolesarske discipline, tako da se v Glasgowu in širši okolici kolesarji iz različnih disciplin potegujejo za mavrične majice. To pa tudi pomeni, da vrhunec cestnega dirkanja ni na sporedu zadnji dan prvenstva, kot smo tega vajeni.
Cestna članska dirka bo tako na sporedu že v nedeljo. V Glasgowu pa kolesarje čaka tehnično zelo zahtevna proga. Zaključni krogi so namreč poln ovinkov, pa tudi krajših vzponov, predvsem pa gre za številna zožanja cest. Slovenija na Škotsko žal ni prišla v najmočnejši postavi. Izmed tistih najboljših bodo vsekakor manjkali Matej Mohorič, Primož Roglič in Jan Tratnik. Zato pa so med osmerico kar štirje kolesarji iz kontinentalnih ekip.
To so Anže Skok (Ljubljana Gusto Santic), Jaka Primožič (Hrinkow), Kristijan Koren in Tilen Finkšt (oba Adria Mobil). Na četrtkovem ogledu trase sta bila še Luka Mezgec in Domen Novak, v soboto pa bosta v Glasgowu trenirala tudi Tadej Pogačar in Matevž Govekar. Osmerica se bo poskusila po robu postaviti takim reprezentancam, kot je na primer Belgija, pa Nizozemska ... Kako? Tudi o tem je na novinarski konferenci govoril selektor Uroš Murn. Tu so njegovi odgovori.
O moči reprezentance:
Res je, da nimamo tako močne ekipe, kot jo imajo najboljše reprezentance, ampak verjamem da se bomo tudi prilagodili. Imamo nekaj odličnih posameznikov z veliko izkušnjami in menim, da bomo to razliko lahko nadoknadili.
O tem, da na dirki ne bo zmagovalca dirke po Poljski Mateja Mohoriča:
Dejstvo je, da ga tu ni. Tako so se odločili z ekipo. Glede tega ne moremo nič narediti. Če bi imeli še Tadeja, potem bi lahko bili precej bolj konkurenčni. Se pravi, da bi imeli drugačno strategijo. Imeli bi še enega aduta več. Mislim, da Mateju taka proga zelo odgovarja, saj je tehnično izjemno dober. Zna se zares dobro voziti skozi ovinke. Škoda, ker ga ni z nami.
O izboru kolesarjev iz kontinentalnih ekip:
Izbrali smo predvsem hitre kolesarje iz kontinentalnih ekip, ki se dobro vozijo tudi na kriterijih, ker to bo zelo dolg kriterij. V teh začetnih krogih nam bodo prišli zelo prav, ker se znajo voziti skozi take ovinke.
O idealni pripravi na svetovno prvenstvo
Moja teorija je taka, da najbolje, če odpelješ tritedensko dirko z mislijo na svetovno prvenstvo. Potem imaš, kot pravijo, eno brzino več. Glede na to, da je bil Tour letos izredno naporen od samega starta, potem je bila morda ta 14-dnevna pavza ravno pravšnja. Na dirki San Sebastian so že bili nekateri kolesarji s Toura, ampak se še ni poznala tista razlika v primerjavi s kolesarji, ki na Touru niso vozili. Morda bi potrebovali kakšen dan več počitka.
O morebitni taktiki na dirki
Mislim, da moramo po najboljših močeh pripomoči k temu, da naredimo dirko čim težjo. Daljša in težja kot bo dirka, več možnosti bo imel Tadej v samem zaključku. Mislim, da se bomo jutri na sestanku pogovarjali prav v to smer. Da pripomoremo k temu, da bi bila dirka čim težja. Torej, da bi se začelo dogajati še pred zadnjima dvema krogoma.
O vožnji na čas in možnostih Tadeja Pogačarja:
Nismo še naredili samega ogleda proge. Vseskozi je gor ali dol. Nekaj je tehnično zahtevnih ovinkov. Na koncu je še sedemsto metrov klanca. Lahko bi bil tudi tam konkurenčen.