V Belgiji "malčka" presenetila velikane, v Španiji izpadel Froome

25.03.2015 AVTOR: D. Z.
Jelle Wallays je dobil dirko Dwars door Vlaanderen, medtem ko je tretjo etapo na dirki po Kataloniji dobil Domenico Pozzovivo.

DWARS DOOR VLAANDEREN
Najprej v Belgijo. Zdaj se enodnevne klasike zares začenjajo. Tako kot je to že običajno, je bila najprej na sporedu letos že 70. Dirka Dwars door Vlaanderen. Dirka je bila dolga 200 kilometrov, start je gostil Roeselare, cilj pa Waregem. Kolesarji so morali premagati 12 vzponov, nekatere izmed teh morajo prevoziti tudi na znameniti dirki po Flandriji. Nič čudnega, da tej preizkušnji nekateri pravijo kar dirka po Flandriji v malem. V zaključku so se za zmago udarili štirje kolesarji.

Dva predstavnika moštva Topsport Vlaanderen Baloise, predstavnik Cannondala in kolesar Etixx Quickstepa. Boj za zmago je dobil Jelle Wallays, njegov klubski kolega Edward Theuns je bil po več kot štirih urah in pol dirkanja drugi. Tretje mesto je pripadlo Dylanu Van Baarleju. Četrti pa je bil svetovni prvak Michal Kwiatkowski. Kristijan Koren je dirko končal na 77. Mestu. Tik pred Nairom Quintano, ki se na teh dirkah pripravlja na Tour de France. Oba sta zaostala za dobrih sedem minut. Borut Božič je bil 88.

DIRKA PO KATALONIJI
Na dirki po Kataloniji, kjer svoje priložnosti iščejo povsem drugačni tipi kolesarjev – predvsem hribolazci – pa je bila na sporedu tretja etapa. Start in cilj je gostila Girona. Etapa je bila dolga 156 kilometrov. Kolesarji so morali prevoziti tudi pet kategoriziranih vzponov. Po dva tretje in prve kategorije ter enega druge kategorije. Do prve prave selekcije je prišlo na predzadnjem vzponu dobrih 30 km pred ciljem, ko so ritem narekovali člani Tinkoff Saxa. Tam je zaradi padca zaostal Alejandro Valverde. Na zadnjem vzponu, tik pred spustom v cilj pa so se tudi najboljši vsaj nekoliko udarili med sabo.

Gre za vzpon druge kategorije, katerega vrh je bil samo 13 km pred ciljem. Tam je med številnimi odpadel tudi Christopher Froome, medtem ko se je ob Contadorju lahko vozil Froomov pomočnik Richie Porte. Na vrhu se je izoblikovala skupina najboljših. To so bili Contador, Porte, Aru, Pozzovivo in Uran. Zanimivo. Prav vsi letos formo tempirajo za Giro d'Italia. Najprej je dvakrat napadel Alberto Contador, a se ni mogel oddaljiti. Predvsem Porte je Špancu vseskozi sledil.

Kasneje sta se skupinici pridružila še Talansky in Martin in tako je bila to skupina, ki se je spustila proti cilju v Gironi. Sledil je napad Pozzoviva v zaključku etape. Italijan je napadel dva kilometra pred ciljem. Po treh letih se je lahko veselil prestižne zmage. Tri sekunde za njim je boj za drugo mesto pripadel Uranu. V skupnem seštevku je vodstvo prevzel Pierre Rolland, pred kolesarji pa je četrtkova kraljevska etapa s ciljem na La Molini. Slovencev Mezgeca in Polanca ni bilo v ospredju.