V Vueltini senci mladi Slovenci na Avenirju

V Vueltini senci mladi Slovenci na Avenirju
16.08.2024 AVTOR: DZ, vir: Tour de l'Avenir

V soboto se bo začela dirka po Španiji, v nedeljo pa tudi že znameniti Tour de l’Avenir. Med zmagovalci Tadej Pogačar. Zdaj se v Francijo podaja šesterica Slovencev.

Tour de l’Avenir je v preteklosti na površje izstrelil številne kolesarske zvezdnike. Med njimi najbolj izstopa Tadej Pogačar, ki je bil na tej dirki najboljši, ko je vozil za Ljubljano Gusto Xaurum. To je bilo leta 2018. Pred njim so dirko dobili tudi Egan Bernal, David Gaudu, Marc Soler, Miguel Angel Lopez, Warren Barguil, Esteban Chaves, Nairo Quintana …

Po Pogačarju pa so se med zmagovalce vpisali Tobias Foss, Tobias Halland Johannessen, Cian Uijtdebroek in lani Isaac Del Toro. Oba sta v sezonah, ko dobila Avenir šele prestopila iz mladincev med mlajše člane. Del Toro je takoj zablestel tudi med elito, saj je dobil etapo na dirki Tour Down Under, zdaj pa bo za UAE Team Emirates nastopal na dirki po Španiji. Tudi Uijtdebroeks bo po odstopu z dirke po Italiji nastopal na Vuelti.

Oba bi še lahko nastopala med mlajšimi člani, a tega ne počneta. Zato pa imajo zdaj priložnost za dokazovanje ostali. Kdo vse? Najprej poglejmo v slovensko reprezentanco. Šest kolesarjev bo odšli v Francijo. To bosta oba iz moštva UAE Gen Z Gal Glivar in Anže Ravbar. Predvsem Glivar ima za sabo odlično sezono. Tu so še Aljaž Turk iz Adrie Mobila, Jaka Marolt in Teo Pečnik iz kranjske Save ter Dan Andrej Tomšič, ki vozi za Ljubljano Gusto Santic.

Slovenci bodo nosili številke od 221 do 226. Sedemdnevna dirka, ki velja za najtežjo in najprestižnejšo etapno dirko za Pokal narodov med mlajšimi člani se bo začela 18. avgusta v Sarrebourgu. Tam bo najprej na sporedu 7,1 km dolga posamična vožnja na čas. Prave ravninske etape ne bo. Za hitre kolesarje bosta še najbolj primerni druga in tretja etapa. Potem pa bo sledila še kratka, a po vsej verjetnosti najzahtevnejša.

Vsega dobrih 70 kilometrov bodo morali kolesarji premagati do vrha vzpona Rosiere, ki smo ga lahko pred leti spoznali že na dirki po Franciji. Najprej se bodo kolesarji takoj po startu podali na Cote des Chapelles (8,7 km, 6,3 %), ki je vzpon druge kategorije. Sledil bo vzpon prve kategorije na Les Arcs 1800 (12,6 km, 7,4 %) in za konec še La Rosiere (17,4 km, 5,8 %).

Naslednji dan bo karavana šla čez mogočni Col de l’Iseran, ki leži na 2757 metrih nadmorske višine. A ta bo v prvem delu etape. Tu je še ciljni klanec na Les Karellis. Dolg je 12,3 km, povprečni naklon pa je 7,8-odstoten. Cilj bo na 1586 metrih nadmorske višine. Naslednji dan bo namenjen ubežnikom, saj bo zadnji vzpon na 66. kilometru. Govorimo pa o znanem prelazu Monte Cenis, ki je dolg 9,6 km, povprečni naklon pa je 7-odstoten.

Dirka bo zavila v Italijo. Najprej bo cilj gostil Condove. Zadnji dan bo tudi italijanski. Govorimo o bolj ali manj ravninski etapi, ki pa se bo končala na znamenitem vzponu, na katerem so se na dirki po Italiji spisale številne epske zgodbe. To je prelaz Finestre. To bo edini vzpon ekstra kategorije na letošnji dirki. Cilj bo na 2180 metrih nadmorske višine. Klanec je dolg kar 18,1 km, povprečni naklon pa je 9,3-odstoten.

Prvi del vzpona je asfaltiran, osem kilometrov pod vrhom, pri Il Collettu pa se na 1447 metrih nadmorske višine začne makadamski del. Tu bomo 24. avgusta dobili dokončnega zmagovalca jubilejne 60. dirkr Tour de l’Avenir. In favoriti? V prvi vrsti je tu Jarno Widar, ki je dobil dirko po Italiji za mlade, kasneje pa tudi dirko Valle d’Aosta-Mont Blanc. Dobil je tudi dirko Alpes Isere Tour. Vse dirke so znane po za mlajše člane številnih zahtevnih vzponih.

18-letni Widar pa je zares odličen na klancih. Tu je tudi Portugalec Antonio Morgado, ki je letos že uspešno nastopal za UAE Team Emirates, saj je bil peti na dirki po Flandriji in prvi na dirki po Romagni. Za ZDA bo dirkal A. J. August, ki je bil, tako kot Morgado tudi na dirki po Sloveniji in letos kljub mladosti že nastopa za Ineos Grenadiers. Na startu bosta tudi drugi in tretji iz prej omenjenega Gira za mlade FAbio Torres in Pau Marti. Omenimo še vsaj Josepha Blackomra, Brieuca Rollanda in Alessandra Pinarella.

Etape na dirki Tour de l’Avenir
1. etapa: Sarrebourg-Sarrebourg, 7,1 km (posamična vožnja na čas)
2. etapa: Sarrebourg-Ronchamp Champagney, 184,5 km (razgibana etapa)
3. etapa: Mouchard-Plateau d’Hauteville, 170,2 km (razgibana etapa)
4. etapa: Peisey Vallandry-La Rosiere, 70,7 km (gorska etapa s ciljnim vzpnonom)
5. etapa: La Rosiere-Les Karellis, 142,6 km (gorska etapa s ciljnim vzponom)
6. etapa: Les Karellis-Condoue, 119,3 km (razgibana etapa)
7. etapa: Bobbio Pellice-Colle dell Finestre, 125,9 km (ravninska etapa s ciljnim vzponom)

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ