V zavetrju: Jan Tratnik

V zavetrju: Jan Tratnik
11.01.2017 AVTOR: Matej Zalar
Današnji gost rubrike V zavetrju je Jan Tratnik, ki se v teh dneh pripravlja na prvo sezono v prokontinentalni ekipi CCC Sprandi Polkowice.

Janovo kolo

 

znamka: BMC
model: SLR01
obročniki: FFWD
prestavni sistem = Shimano Dura-Ace Di2
posebnosti: črno rdeče barve, Rotor SRM, 53/39, 28/11
teža = 6,9 kg

Za Janom Tratnikom je zanimiva kolesarska kariera, polna vzponov in padcev. Potem ko je dobil dirko po Flandriji do 23 let je podpisal profesionalno pogodbo z moštvom QuickStep, a se tam ni najbolje znašel, konkurenca pa je bila izjemno močna. Nato se je odločil, da raje naredi dva koraka nazaj in svojo kariero zgradi postopno, in to mu je več kot uspelo. Po odličnih rezultatih v moštvu BMC Amplatz si je privozil prestop v poljsko prokontinentalno ekipo CCC Sprandi Polkowice, kjer bo kot kolesar na vrhuncu moči lahko tudi na višjem nivoju dokazal, da se je razvil v vrhunskega kolesarja.

Od kdaj in zakaj?

Od leta 2007. Ker je bil Borut Božič moj sosed, sem se mu pridružil na treningu in takoj me je zasvojilo. Telo mi je govorilo, da je to ta šport, ki mi je pisan na kožo.


Od kdaj, koliko časa in kakšno kolo?
 
Vsako leto vozim drugo cestno kolo, glede na ekipo, katere član sem. Imam tudi ciklokros kolo BMC Cross Machine in gorsko kolo Scott Spark.


Se ukvarjate le z eno disciplino ali ste vsestranski kolesar?

Ker sem profesionalni cestni kolesar večino časa preživim na cestnem kolesu. Ampak ob koncu sezone si privoščim tudi vožnje s ciklokros in gorskim kolesom, ki so namenjene bolj za sprostitev, za dušo.

 
Kaj vam kolo pomeni (glavni vir rekreacije, smisel življenja, uresničitev tekmovalnih ambicij)?

Kolo mi je najprej predstavljalo rekreacijo in veliko zabavo, kasneje pa je postalo moja služba. Ampak takšna služba, da grem vsak dan z nasmeškom v pisarno.

 
Koliko ur tedensko preživite na kolesu? Kako izgleda vaš običajni trening?

V povprečju na teden kolesarim od 18 do 20 ur. Kdaj več, kdaj manj. Treningi se razlikujejo po dolžini in po intenzivnosti, zato včasih na kolesu preživim nekoliko manj ur, pa sem še vedno opravil peklenski teden treninga.


Katero obdobje pa je za vas najlepše za preživljanje časa na kolesu?

Vsak letni čas ima svoj čar, drugače ne bi bilo zanimivo in bi se kolesa naveličal. Mogoče mi je najlepša jesen, saj je takrat konec sezone in imam več časa za prijatelje, družino in punco.

 
Pedala najraje poganjate sami ali ste član kakšnega kolesarskega kluba?

Za naslednji dve leti se selim v poljsko ekipo CCC Sprandi Polkowice, ki bo imela prokontinentalno licenco, pred tem pa sem bil član avstrijske kontinentalne ekipe BMC Amplatz.

 
Imate tudi tekmovalne ambicije?
 
Seveda, tekmovalnih ambicij je iz leta v leto več oziroma postajajo iz leta v leto višje. Dirkati sem začel leta 2007 v domačem klubu Sloga 1902 Idrija, od takrat pa počasi, a vztrajno napredujem.


Kje se je zgodila vožnja, ki vam je najbolj ostala v spominu in na katero ste najbolj ponosni?
 
To je zagotovo državno prvenstvo v Domžalah 2016, kjer sem osvojil naslov državnega prvaka in si priboril majico državnega prvaka.


H kakšnim ciljem stremite, ko načrtujete prihodnje treninge?

Da bom maksimalno pripravljen in bom lahko maksimalno iztisnil vse iz sebe. Potem pa bomo videli, ali bo to dovolj za dirkanje na lasten rezultat, kar si zagotovo želim, ali pa za pomoč v ekipi. Rad bi dal vse od sebe, da si ne bom imel česa očitati na koncu sezone.

 
Če bi imeli neomejeno sredstev in časa, kakšen bi bil vaš sanjski kolesarski izlet/dopust?

Za sanjski dopust je najbolj pomembna družba, če pa zraven dodamo še pivo, potem je vse še lepše. Ko pa tej kombinaciji dodamo še recimo Dolomite, potem pa že lahko govorimo o sanjskem dopustu.

Preberite še Janovo poročilo z ekipnih priprav v Calpeju.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ