
Jaroslav Kovačič je v triatlon prišel pred desetimi leti, ko je še kolesaril na Rogu, zdaj pa njegovi cilji sežejo mnogo višje. Tudi njemu misli pogosto uhajajo k Havajem, le da njemu namesto dopusta predstavljajo glavni cilj naslednje sezone. Želi si namreč uvrstitve na prestižno svetovno prvenstvo.
Od kdaj in zakaj?
S triatlonom se ukvarjam že 10 let, sprva pa mi je kolo služilo kot prevozno sredstvo v službo.
Od kdaj, koliko časa in kakšno kolo?
Moje prvo kolo je bil Kekec slovenskega proizvajalca Rog. Pokrovitelj, tehnološki razvoj in novi materiali pa mi od maja letos omogočajo hitro vožnjo z Aero Flyerjem nemškega proizvajalca Rose Bikes.
Se ukvarjate le z eno disciplino, ali ste vsestranski kolesar?
V osnovi sem triatlonec, zato mi vsestranskosti zagotovo ne primanjkuje. Poleg kronometrskega kolesa imam doma še cestnega, katerega nisem vozil že nekaj mesecev, MTB kolo pa uporabljam za vsakdanja transportna opravila.
Kaj vam kolo pomeni (glavni vir rekreacije, smisel življenja, uresničitev tekmovalnih ambicij)?
Kolo mi pomeni kruh in v največji meri vpliva na mojo tekmovalno uspešnost. Pri dolgih triatlonih (t.i. Ironman in 70.3 Ironman) kolo predstavlja več kot 50% tekmovalnega časa, plavanje le dobrih 10%, tek pa 35%. Vožnja v zavetrju je prepovedana, zato moram tudi pri treningu največ časa posvečati kolesarskim treningom.
Koliko ur tedensko preživite na kolesu? Kako izgleda vaš običajni trening?
V letošnji sezoni sem dvignil obseg treninga in do meseca julija že postavil rekorde v prevoženi letni razdalji. V povprečju preživim 15 ur tedensko na kolesu, povprečna hitrost pa le redko konča pod 35 km/h. Običajno je teden sestavljen iz dveh daljših treningov od 4 do 6 ur, krajše razpeljave do ure in pol, treninga na laktatnem pragu do dve uri in pol ter tempo vožnje do treh ur. Visoko intenzivni napori so v mojih treningih prava redkost, zelo rad pa se seveda “spiham ” na Dolenjski rundi, kjer pride tudi do 50 kolesarjev.
Katero obdobje pa je za vas najlepše za preživljanje časa na kolesu?
Letni časi pri meni ne igrajo bistvene vloge, zagotovo pa opravljeni zimski treningi prinesejo največjo zadovoljstvo. Najlepše mi je kolesariti v jutranjih urah, ko je vse umirjeno in zaspano.
Pedala najraje poganjate sami ali ste član kakšnega kolesarskega kluba?
Čeprav tekmujem na tekmovanjih brez zavetrja se izredno rad vozim v skupini, saj smo ljudje socialna bitja in to naravnost potrebujemo. Delujem v Športnem društvu Posavje, kjer organiziramo skupinske vožnje za člane večkrat v tednu. Smo super družba in to mi daje dodaten zagon za nadaljevanje kariere.
Kaj pa vaša tekmovalna plat?
Moji cilji so povezani z oddaljenimi Havaji, kjer se vsako leto zberejo najboljši triatlonci sveta. Potrebno je vedeti, da je na svetu približno 1000 triatloncev, ki to počnejo za svoje preživetje, le dobrih 50 pa se jih uvrsti na omenjeno svetovno prvenstvo. Torej je moj glavni cilj sezone 2017 stati na startu v Koni.
Kje se je zgodila vožnja, ki vam je najbolj ostala v spominu in na katero ste najbolj ponosni?
Kolesarski del na Ironman tekmah znaša 180 km in vsaka tekma se ti vtisne v spomin, saj v večurnem kolesarjenju potuješ skozi različne občutke in razpoloženja. Najbolj sem ponosen na zadnjo tekmo v Podersdorfu v Avstriji. Razdaljo sem prevozil v 4 urah in 22 min, bil vseskozi osamljen v ospredju in povprečno pritiskal na pedala z močjo 273 W.
H kakšnim ciljem stremite, ko načrtujete prihodnje treninge?
Imam novozelandskega trenerja zato se z načrtovanjem ukvarja on, seveda pa s skupnimi močmi skušava izpostaviti moje boljše strani (plavanje, kolo) in izboljšati šibkejše (tek).
Če bi imeli neomejeno sredstev in časa, kakšen bi bil vaš sanjski kolesarski izlet/dopust?
Rad ostajam v bližini doma in letos sem pozimi v odličnih pogojih treniral dva meseca v Makarski, kjer so pogoji za trening triatlona fantastični. Jaz pravim Makarski rivieri kar Jadranski Kanarci. Stanovanje tam doli ne bi bilo slabo.
Jaroslavovo kolo
znamka: ROSE Bikes
model: Aero Flyer
obročniki: Fulcrumov set Racing speed: spredaj XLR 80, zadaj disc
prestavni system: Shimano Ultegra 6800 Di2
posebnosti: Sedež ISM PS 1.0, Quarq merilec moči, personalizacija nastavitev Cycling Science
teža: 8,4 kg