V zavetrju: Peter Vesel

V zavetrju: Peter Vesel
01.02.2017 AVTOR: Matej Zalar
Danes v Biciklovem zavetrju gostuje Peter Vesel, ki ga še posebej dobro poznajo ljubitelji gorskega kolesarstva, gre pa za eno bolj znanih imen slovenske mountain bike scene.

Petrovo kolo

znamka: CUBE
model: C62
obročniki: KAPPIUS KW -1.5
prestavni sistem:  SRAM
posebnosti: MERILEC MOČI QUARQ,  prestavni sistem SRAM XX1
teža: 9,3 kg

 

 

Peter Vesel v gorskokolesarskih krogih dodatne predstavitve ne potrebuje, vseeno pa velja znova omeniti, da gre za zmagovalca elitne etapne gorskokolesarske dirke Cape Epic v mešanih ekipah leta 2015, kar je vsekakor spoštovanja vreden dosežek. A pri Petru rezultati niso vedno v ospredju, motivacijo mu dajejo predvsem užitki in svoboda, ki mu jo ponuja gorsko kolo.

Od kdaj in zakaj?

Že kot otrok sem se rad vozil s kolesom, si delal skakalnice in počel s kolesom vse mogoče neumnosti, od takrat dalje ta ljubezen ostaja.

Od kdaj, koliko časa in kakšno kolo?

Od kar pomnim – že do avtobusa, s katerim smo se potem odpeljali v šolo, sem imel tri kilometre vožnje v eno smer. Sicer pa najprej na cestnem kolesu, od leta 2000 pa večinoma na gorskem.

Se ukvarjate le z eno disciplino ali ste vsestranski kolesar?

Tekmujem samo z gorskim kolesom, večinoma se udeležujem le etapnih dirk, saj so to preizkušnje, na katerih sem najboljši in kjer tudi najbolj uživam.

Kaj vam kolo pomeni (glavni vir rekreacije, smisel življenja, uresničitev tekmovalnih ambicij)? 

Kolo mi pomeni predvsem smisel življenja in način za sprostitev, za "odklopit glavo ", in pa sredstvo za užitek.

Koliko ur tedensko preživite na kolesu? Kako izgleda vaš običajni trening?

Tedensko se moj trening zelo razlikuje, na letni ravni pa na kolesu preživim približno 650 ur in prevozim okrog 250 tisoč višinskih metrov. Moja najbolj priljubljena destinacija pri treningu je Slivnica, tam me lahko največkrat srečate.

Katero obdobje pa je za vas najlepše za preživljanje časa na kolesu?

Zadnjih sedem let komaj čakam, da pride marec, saj sem jih vedno preživel v južni Afriki na etapnih dirkah, ki so zame najlepše.

Pedala najraje poganjate sami ali ste član kakšnega kolesarskega kluba?

Moj najbolj pogost trening partner je Matej Mugerli, z njim se velikokrat skupaj voziva tako na cestnem kot gorskem kolesu. Drugače pa sem član kolesarskega društva UNI TEAM.

Kaj pa vaša tekmovalna plat?

Predvsem poskušam vedno dati svoj maksimum, v ospredju je pri meni dejstvo, da dam vedno vse od sebe, potem pa rezultat je ali ni, važno je, da si nimam česa očitati. Niso pa zmage motiv, ki me ohranja v kolesarstvu.

Kje se je zgodila vožnja, ki vam je najbolj ostala v spominu in na katero ste najbolj ponosni?

Najbolj poln emocij je bil sigurno Cape Epic 2010, saj sem takrat prvič končal to izjemno dirko. Tudi drugi vrhunec je z Epica, leta 2015 sem v kategoriji mešanih parov to dirko tudi dobil, kar je bilo prav tako nepopisno lepo.

H kakšnim ciljem stremite, ko načrtujete prihodnje treninge?

Pri načrtovanju treningov je moj glavni cilj odpravljanje napak in izboljšanje določenih elementov, ki mi pri kolesarjenju še povzročajo preglavice in zaradi katerih sem manj konkurenčen. Trenutno največ pozornosti posvečam daljšim vzponom, saj sem imel lansko leto kar nekaj težav na Trans Alpu, kjer smo imeli v večih etapah več kot 1500 višinskih metrov v kosu in takrat se nisem počutil najbolje.

Če bi imeli neomejeno sredstev in časa, kakšen bi bil vaš sanjski kolesarski izlet/dopust?

Pri meni je ta odgovor povsem enostaven. Sanjska destinacija je južna Afrika in etapne dirke, ki tam "cvetijo ". V južni Afriki jih vsako leto organizirajo kar 65, zato je to zagotovo moj sanjski dopust.


Preberite si tudi prispevke iz naše rubrike Peter Vesel razkriva

Značke: Cestno, Gorsko
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ