V zavetrju: Primož Jeralič

V zavetrju: Primož Jeralič
19.10.2016 AVTOR: Matej Zalar
Tokrat se je v zavetrju ustavil slovenski parakolesar Primož Jeralič, ki je z ročnim kolesom nastopil tudi na paraolimpijskih igrah v Riu.

Primoževo kolo

znamka: Schmicking

model: Aero 2015, knee bike

obročniki: Kavitec 80mm karbon, klinčerji z Vittoria Corsa Graphine +

prestavni system Di2 XTR 53/39 in 11/32

posebnosti: Barva matirano črna, merilec moči PowerTap, dolžina gonilk 25,5cm, , števec Garmin Edge 1000, Radar Garmin Varia, zavore so samo na prvem kolesu (dve zavori na desni gonilki in ročna zavora, ki služi kot sekundarna zavora)

teža: 12kg

 

Primož Jeralič se po poškodbi hrbtenjače pri smučanju ni predal, hitro je našel nov način, kako se kljub poškodbi lahko športno udejstvuje in je pri tem še zelo uspešen. Tako je prišel v stik z ročnim kolesom, ugotovil, da ga lahko vozi s prav posebno pozicijo in začel trenirati. Pot in vztrajnost sta ga nenazadnje pripeljala vse do Ria, kjer je Slovenijo odlično zastopal in v kategoriji H5 tako na cestni dirki kot na kronometru zasedel deseto mesto.

Od kdaj in zakaj?

Pri 27-ih letih sem se prvič srečal z ročnim kolesarstvom, saj sem tri leta prej na smučanju padel in si poškodoval hrbtenjačo, nato pa sem potreboval skoraj tri leta, da sem se vrnil v športne vode.

Od kdaj, koliko časa in kakšno kolo?

Pet let vozim kolo v klečečem položaju, ki ga poganjaš z rokami.

Se ukvarjate le z eno disciplino ali ste vsestranski kolesar?

Ukvarjam se s kronometrsko vožnjo in cestno vožnjo. Na domačem terenu vozim na različnih rekreativnih maratonih. 

Kaj vam kolo pomeni (glavni vir rekreacije, smisel življenja, uresničitev tekmovalnih ambicij)?

Kolo je moje sredstvo za sporščanje, pomeni mi svobodo, omogoča gibanje in premagovanje ovir. Hkrati pa je kolo tudi sredstvo, s katerim se lahko integrirano in enakovredno vozim z ostalimi cestnimi kolesarji. 

Koliko ur tedensko preživite na kolesu? Kako izgleda vaš običajni trening?

Glede na to, da sem zaposlen za poln delovni čas, je količina treninga nekoliko manjša, kot bi bila sicer, sem pa ves možni čas namenil treningu. Na kolesu sem v zadnjem letu preživljal povprečno po tri ure na dan. Seveda so bili tudi dnevi ko sem kolesaril štiri ure ali več dnevno. 

Katero obdobje pa je za vas najlepše za preživljanje časa na kolesu?

Najlepše mi je spomladi oziroma tudi zgodnja jesen, ko so temperature ravno pravšnje in je v družbi mojih prijateljev na kolesu kolesarjenje čudovito. 

Pedala najraje poganjate sami ali ste član kakšnega kolesarskega kluba?

Pedala? Gonilke poganjam najraje v družbi svojih sotrpinov na cestnih koleših v klubu RIDE.

Imate tudi tekmovalne ambicije?

Tekmovalne ambicije seveda imam, vendar se bo najprej morali pogoji za nas športnike invalide spremeniti, kajti v paraolimpijski sezoni sem moral zbrati približno 24 tisoč evrov, da sem lahko izpeljal sezono. Verjemite mi, da mi za to primankuje energije, ne volje in želje.  

Kje se je zgodila vožnja, ki vam je najbolj ostala v spominu in na katero ste najbolj ponosni?

Najbolj sem ponosen na nastop na paraolimpijskih igrah v Riu, sicer sem imel kar nekaj smole, vendar sem bil odlično pripravljen. Ravno tako sem ponosen na zadnjo vožnjo na maratonu Franja, kjer sem mali maraton odpeljal s časom 2 uri in 57 minut. 

H kakšnim ciljem stremite, ko načrtujete prihodnje treninge?

Na treningu strmim k temu, da sem boljši kot na zadnjem treningu, le to me dela boljšega in navdihuje za naprej.

Če bi imeli neomejeno sredstev in časa, kakšen bi bil vaš sanjski kolesarski izlet/dopust?

Sanjski kolesarki izlet bi bil izlet po nemški avtocesti za kolesa ali pa skok na Nizozemsko, kjer bi obiskal svoje konkurente in prijatelje.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ