Varnost ali poza? - Revija BICIKEL ( 03-04 )

Varnost ali poza? - Revija BICIKEL ( 03-04 )
09.03.2015 AVTOR: BOSTJAN SVETE
Uroševa ugotovitev ob koncu članka o varnosti kolesarskih čelad več kot o čeladah samih, pove o kolesarjih.

Resno: Kdaj ste se o čeladah nazadnje pogovarjali z vidika varnosti, ne pa samo razglabljali o ventilaciji, aerodinamiki in resničnem namenu vizirja? Ali kot osveščen kolesar, ki o kolesarstvu ve skoraj vse, prodajalca pred nakupom vprašate, katera čelada je najbolj varna? Zdi se, da je odgovor jasen: vse so enako varne, saj vse ustrezajo veljavnim standardom in so prestale veljavne teste. In kakšni so testi? Več o tem lahko preberete v tokratni izdaji revije, a dejstvo je, da ob padcu z glavo ob tla najverjetneje ne udarimo na najbolj idealen možen način.

Ali se proizvajalci trudijo izdelati čim bolj varno čelado?

Odgovor ni povsem preprost, dejstvo pa je, da čelada nikoli ne more biti tako varna, da ne bi mogla biti še bolj varna. In kolesarji smo mahnjeni na nizko težo, željo po dobrem prezračevanju pa je ohladila – hm, ohladila? – šele aerodinamična manija. V želji po čim večjem udobju za kolesarja tako razvojni oddelki iščejo spodnje sprejemljive kriterije, po katerih čelada ravno še zadosti varnostnim standardom.

Ali to pomeni, da so vse čelade enako varne? Na prvi pogled se že zdi tako. Pa ste že kdaj slišali za sistem MIPS? Vas ob nakupu zanima, ali je del čelade tudi ta sistem, ki ob padcu omogoča, da se čelada v katero koli smer zasuka do 15 milimetrov, kar zmanjša možnost poškodb glave pri višjih hitrostih? Njegovo učinkovitost potrjujejo resne študije, a se ga vseeno poslužujejo le redki proizvajalci pri le nekaterih modelih. Zakaj?

Seveda zaradi višje cene in, hja, večje teže. Ste pripravljeni za varnost odšteti več, čeprav je čelada nekoliko težja? Če izboljšanja varnosti ne bodo zahtevali niti potrošniki niti zakonodaja, bo MIPS še naprej omejen na dražje čelade in razširjen med bolje osveščenimi kolesarji. V nasprotnem primeru bodo večje količine znižale proizvodnje stroške, čelade pa bodo pač tistih 40 gramov težje. Za vse.

Zanimiva je Faustova ugotovitev, da nekoč profesionalni kolesarji niso nosili čelad in niso padali, zdaj pa jih nosijo in nesreče se dogajajo kar naprej. Brez dvoma smo s čelado pogumnejši in pravzaprav veliki večini niti na misel ne pade, da bi kolesarili brez. Zanimivo pa je, da sem že zasledil mnenja voznikov avtomobilov, da so »kolesarji s čeladami v pisanih dresih « tisti, ki mislijo, da so sami na cesti. Nestrpnost? Stereotip? Boleča resnica? Ni dvoma, to v intervjuju potrjuje tudi nevrokirurg in ljubiteljski kolesar Marjan Koršič, da je čelada v vsakem primeru koristna. Vendar ne pozabimo, da ni vsemogočna. Morda prepreči težjo poškodbo glave in zlom lobanjskega svoda. Morda celo reši življenje, čeprav ne nujno brez hudih posledic.

Zato bo že držalo, da je pamet pomembnejša od čelade. Pameten kolesar bo po nekaj letih zavrgel celo, pravzaprav neuporabljeno … neumnemu pa niti čelada ne pomaga.


Kazalo


Fotolov: Po sledeh inkovske ceste


Kolumna: Andraž Teršek


Kolesarske čelade: Kako varne so v resnici, predstavitev cestnih čelad.


Čelade - zaščita za vsak okus


Intervju - Jani Brajkovič


Večna dilema, trdak ali polnovzetno kolo.


Kolesarski posebni dosežki
 
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ