Več udobja, več kolesarjev - Revija BICIKEL (09-10)

Več udobja, več kolesarjev - Revija BICIKEL (09-10)
10.09.2015 AVTOR: BOSTJAN SVETE
Novice o novostih iz sveta kolesarske industrije kapljajo v medije skozi vse leto, a širšo sliko o trendih si lahko zares ustvarimo na največjem kolesarskem sejmu Eurobike.

Strnjeno v eni besedi, je glavna smernica različnih proizvajalcev in različnih tipov koles – udobje. Tako ali drugače.

Pritiski industrije na Mednarodno kolesarsko zvezo, naj vendarle zniža minimalno dovoljeno težo kolesa, imajo dolgo brado in zdaj se čedalje glasneje šušlja, da bo do spremembe prišlo tudi v resnici. Toda proizvajalci cestnih koles tržišča vseeno ne nagovarjajo več z ultralahkimi kolesi z norim razmerjem med težo in togostjo, ampak so se usmerili v udobje.

Razred koles granfondo ali endurance dobiva nove razsežnosti in očitno je, da pojem udobnega cestnega kolesa vsaka znamka razume nekoliko drugače. Kolutne zavore in širše osi koles z večjim premerom postajajo nov standard na cestnih kolesih z udobno geometrijo okvirjev. Nekaj več razlik med proizvajalci pa je v razumevanju namena takšnih koles: se boste z njimi še vedno vozili po asfaltu, morda skozi mesto v službo, vas navdušuje predvsem ali samo makadamkanje, boste sem ter tja dirkali ciklokros ali se podali celo na povsem netipične podlage, ki so bliže gorskemu kolesarstvu? Seveda je na mestu vprašanje, ali so vse to še vedno specialke oziroma cestna kolesa ali nekakšni hibridi z zakrivljenimi krmili? A v resnici je vseeno, kako jih imenujemo, za šport pa je dobrodošlo, ker se odpira širšim množicam in ljudem, ki so se doslej cestnih koles bali zato, ker so veljala za neudobno prevozno sredstvo s skrajno omejenim namenom uporabe.

S standardom 27,5+ dobivajo širše pnevmatike tudi gorska kolesa. Pomislite, nekoč smo se vozili na plaščih širine 1.95 do 2.1, zdaj pa se uveljavljajo 3-palčne pnevmatike z večjim zunanjim obodom, tako da se po premeru približajo tventinajnerjem. Ni treba poudarjati, da so bistveno udobnejše in da imajo boljši oprijem, po drugi strani pa so seveda težje in zaradi večjega kotalnega upora precej bolj lenobne. Tako kot s kolesi granfondo se bomo torej tudi na gorskih kolesih 27,5+ vozili počasneje, toda nič hudega: ob tem bomo bolj uživali in na traile se bodo morda spravili tudi tisti, ki si doslej niso upali.

Tisti, ki se jim to ni ljubilo, pa bodo lahko izbirali med še večjo ponudbo električnih gorskih koles. Potem ko so – v tujini – elektromotorje dobro sprejeli mestni kolesarji, je namreč čedalje bolj priljubljeno tudi elektrificirano gorsko kolesarjenje. Električna kolesa so postala estetsko dovršeni izdelki s skoraj neopaznimi baterijami in elektromotorji. Seveda so se prebudili tudi proizvajalci dodatne opreme in oblačil, ki so namenjena kolesarjem na električnih kolesih, tako smo na primer opazili oblačila z zaščito pred vetrom in celo takšna z vgrajeno zaščito pri morebitnih padcih. Zaradi težnje po hitrejših električnih kolesih, ki presegajo hitrost 25 km/h, se seveda pojavlja tudi potreba po čeladah z višjimi varnostnimi standardi … in potreba po novi zakonodaji.

Konservativni kolesarji na elektrificirane že zdaj gledajo zviška, z močnejšimi motorji pa bo razkorak še večji in pojavlja se resno vprašanje glede omejitev. Kljub slabemu odnosu države do gorskih kolesarjev se kolesarski turizem uveljavlja tudi v Sloveniji in tako lahko v prihodnje na naših poteh pričakujemo tudi kolesarje z električnimi in celo močnejšimi električnimi kolesi. Jih bomo tradicionalni kolesarji sprejeli strpno, kot si to želimo v odnosu planincev in države do nas, ali bi morala država tudi na tem področju postaviti omejitve oziroma pravila, kakršna so že vzpostavili v Nemčiji: tam so tako imenovane s-pedelece že izenačili z lahkimi motorji in skuterji.

Že več let pa na sejmu Eurobike opažamo močan poudarek na urbanem kolesarjenju. Več kot polovica produktov je namenjena mestnim kolesarjem in rešitvam v zvezi z zeleno mobilnostjo v mestih. Seveda je tudi v tem primeru glavni motiv proizvajalcev koles in opreme – seveda pa tudi lokalnih oblasti – povečati udobje kolesarjev, saj se bodo le tako odločali za pot v službo z ničelnim ogljičnim odtisom. Pri čemer seveda kaže izpostaviti, da ničelni ogljični odtis puščajo le kolesarji na izključno nožni pogon.


Kazalo


Svetovni pokal v krosu


Šport: strast ali zasvojenost?


Predstavljamo knjigo: Franc Hvasti Dve uri resnice


Kolumnist in avtor kknjige, Franc Hvasti Dve uri resnice o nastajanju knjige.


Davide Rebellin


Predstavljamo kar 7 koles


Oprema


Preizkusili smo prenovljeno kamero Garmin Virb.


Tokrat čez Ameriko


Uspehi izjemnega kolesarja Rik-a Van Looy-a


Primož Roglič iz dirke na kateri je nastopil še v dresu Adria Mobil, v prihajajoči sezoni ga bomo gledali v dresu World tour ekipe Jumbo Lotto.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ