Vzorec spremenljivk (2)

Vzorec spremenljivk (2)
01.04.2007 AVTOR: Luka
Mišična moč je v korelaciji z mišično maso. Hipoteza: imamo dva merjenca s popolnoma enakimi lastnostmi, razlikujeta se le v mišični masi. Merjenec, ki ima večjo mišično maso, je torej močnejši in lahko proizvede večjo maksimalno moč. Kolesarjenje je špor
Pojavi dejstvo, da na telesno maso vpliva tudi sila gravitacije. Tu je potrebno vzpostaviti kompromis moč/teža. Prav zaradi tega dejstva se kolesarji precej razlikujejo po telesnih konstitucijah in telesnih masah. Na klancih so v prednosti kolesarji z manjšo telesno maso in visoko relativno maksimalno močjo, na ravninah pa tisti z visoko absolutno maksimalno močjo. Pričujoča tabela sil, ki delujejo na kolesarja na ravnini in klancu, le to potrjuje.

MAKSIMALNA MOČ (MM – watti (W))

Maksimalna moč se nanaša na zadnjo stopnjo obremenitve, ki jo je bil merjenec še sposoben neprekinjeno premagovati. Na testu smo povečevali obremenitev za dvajset wattov na vsako minuto.

Primer 1: merjenec je premagoval obremenitev 450 wattov do konca te stopnje; torej je bila njegova maksimalna moč 450 wattov.

Primer 2: merjenec je premagoval obremenitev 450 wattov le polovico predpisanega časa za to stopnjo (30 sekund) – pripisali smo mu maksimalno moč 440 wattov.  

Z mehanskega vidika gledano je moč poganjanja pedal seštevek tangentnih sil na pedala in hitrosti vrtenja le-teh (41). Z biomehanskega vidika gledano pa je vnos moči nekaj večji. Posredi se postavi vprašanje tehnike poganjanja pedal. Merjenci na testiranju so vsi športniki z nekajletnim ukvarjanjem s kolesarstvom. Na kolesu so vsi presedeli na tisoče ur. Razlike v tehniki poganjanja pedal so zanemarljive.


Parameter

50 km ravninska proga

5 km klanec

Čas (min)

64

12

Povprečna hitrost

47

25

Sila zračnega upora (N)

34.43 (82%)

9.52 (12%)

Sila trenja podlage (N)

3.14 (7%)

3.14 (4%)

Sila trenja prestavnega mehanizma (N)

4.71 (11%)

4.71 (6%)

Sila premagovanja naklonine (N)

-

60.43 (78%)




RELATIVNA MAKSIMALNA MOČ (rel. MM – watti na kilogram telesne mase (W/kg TM))

Maksimalno doseženo moč na testu delimo s telesno maso. Maksimalna dosežena moč nam ne da celotnega vpogleda v kolesarjevo zmogljivost. Nadvse je pomembna tudi velikost 'motorja', ki povzroča to silo. Večina kolesarskih dirk se rezultatsko odloča na klancih, kjer je zelo pomemben parameter moči glede na telesno težo - tako imenovana relativna moč. Premagovanje sile gravitacije močno prevladuje pri silah, ki delujejo na kolesarja, pri vožnji v klanec.


MAKSIMALNA MOČ NA LAKTATNEM PRAGU (MM LT – watti (W))

Računalniški program naprave za merjenje porabe kisika omogoča natančno določanje parametrov, ki se tičejo laktatnega praga. V povezavi med izpisi naprav smo določili moč, ki jo je merjenec dosegal na svojem laktatnem pragu.


Laktat in laktatni prag

Koncentracija laktata v krvi je običajno podana v milimolih na liter krvi (mmol/l). Normalno je koncentracija laktata v krvi nizka. Vrednosti v mirovanju so navadno med 0,5 in 2,2 mmol/l krvi laktata (3). Koncentracija laktata v krvi je odvisna od njegove proizvodnje in njegove porabe. Telo poskuša vedno vzpostaviti homeostazo med tema dvema fenomenoma. Pri obremenitvah, ki presegajo nivo laktatnega praga, mu to več ne uspeva. Laktata več ne uspe porabljati tako hitro, kot se proizvaja. Točka, ki označuje ta fenomen se imenuje laktatni prag. Z večanjem obremenitve nad tako imenovani laktatni prag se povečuje tudi vrednost laktata v krvi. Le-ta potuje iz aktivnih, zakislenih mišic v kri. Koncentracija laktata v krvi nam da informacijo, na kakšen način in s kakšno intenzivnostjo je bilo opravljeno delo (29).

Nivo laktata v krvi je v prvi vrsti odvisen od njegovega nastajanja v aktivnih mišicah, od njegove porabe, kot tudi od difuzije nastalega laktata v kri in okolna tkiva (37). Laktat se vedno akumulira v mišici, kjer je nezadosten dotok kisika za nemoteno delo aerobnega metabolizma (1). Maksimalna sposobnost, da se laktat uporablja kot energetski vir, je neposredno odvisna od nivoja glikogena v skeletnih mišicah, od vrste prehrane,… Akumulacija mlečne kisline v krvi zaradi mišičnega dela je neposreden kazalec anaerobnega glikolitičnega potenciala. Mlečna kislina, ki preide iz mišic v kri, povzroči povečanje koncentrata laktata z znižanjem pH v krvi. V krvi se mlečna kislina izloči preko bikarbonatnega pufra v ogljikov dioksid, ki je končni produkt te reakcije. Le-ta se v povečani količini izloča preko pljuč, kar se rezultira v porastu vrednosti respiratornega količnika (respiratorna kompenzacija metabolične acidoze pri obremenitvi).

Nivo povišanega laktata se vrne na normalno raven v manj kot eni uri po obremenitvi (23). Pri treniranih športnikih še hitreje.

Naprava Cosmed K4b izračna mejo laktatnega praga s pomočjo matematične formule, ki jo je razvil priznani strokovnjak na tem področju dr. Karlmann Wasserman (49, 50). Matematična formula, imenovana V-slope, temelji na primerjavi krivulj vrednosti kisika (VO2) in ogljikovega dioksida (VCO2) s pomočjo regresijske analize. Prednost je v neinvazivnosti metode.


RELATIVNA MAKSIMALNA MOČ NA LAKTATNEM PRAGU (rel. MM LT – watti na kilogram telesne mase (W/kg TM))

Relativna maksimalna moč na laktatnem pragu je kazalec, koliko lahko kolesar stopnjuje svojo obremenitev, ne da bi povzročal kopičenje laktata v krvi. Pomembnost kazalca se kaže predvsem pri vožnji v klanec. Dobro trenirani kolesarji dosegajo visoke vrednosti moči na laktatnem pragu. To pomeni, da dobro treniran kolesar vozi na svojem individualnem laktatnem pragu v klanec hitreje, kot kolesar, ki ima ta prag nižje. V realnosti to pomeni, da se koncentracija laktata v krvi tega kolesarja povečuje, medtem ko drug kolesar vozi pod laktatnim pragom in uspeva vzdrževati koncentracijo laktata  svojem telesu v homeostatskem stanju.

Luka Žele
(avtor: diplomsko delo - Značilnost izmerjenih fizioloških parametrov kolesarjev na modificiranem kolesarskem testu)


Značke:
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ