Z najhitrejšo Cipresso do zdaj do zmage na Sanremu

Z najhitrejšo Cipresso do zdaj do zmage na Sanremu
10.01.2025 AVTOR: DZ, foto: Sirotti

Različne poti vodijo do zmage na prvi izmed velikih klasik od Milana do Sanrema. Sprinterji, ubežniki, tisti, ki napadejo na Poggio ... različne načine smo že videli ...

"Ne bi mu rekel prav projekt, a na ta račun smo se že smejali, da bi morali Cipresso premagati v manj kot devetih minutah."
Tim Wellens

Milano-Sanremo. Govorimo o najdaljši enodnevni klasiki v koledarju dirk. Gre za prvi izmed petih velikih klasik v sezoni. Dirka, za katero vsi pravijo, da je dirka, ki jo najlažje končaš, a najtežje dobiš. Matej Mohorič jo je dobil kot prvi in edini Slovenec do zdaj.

Do zmage je prišel po izjemnem spustu z zadnjega vzpona na Poggio. Tadej Pogačar še išče pot do zmage, čeprav je na dirki vedno izjemno aktiven in praktično najbolj nevaren koleasar. Do zdaj je vedno z napadom poskušal na že omenjenem vzponu Poggio. Lani je dirko že končal na tretjem mestu in zmaga ni več tako zelo oddaljena.

Izmed največjih petih dirk pa mu zmagi manjkata samo še v Sanremu in v Roubaixu. Ža decembra na novinarski konferenci je priznal, da ni nobena skrivnost, da si želi zmagati tudi v Sanremu. Je pa dejstvo, da so nanj vsi pozorni, Poggio pa ni vzpon, na katerem bi lahko naredil tako razliko, kot na morebiti nekoliko daljših klancih.

Dirka je sicer ekstremno dolga, saj meri več kot 290 kilometrov, a po profilu ni preveč zahtevna. Skrivnost za uspešnejši napad tako Leži predvsem v tem, da bi do vznožja Poggia sprinterji in večina ostalih kolesarjev prišla že krepko utrujena in posledično bi Pogačarjev napad lahko naredil več škode. Kako priti do tega?

Ekipa UAE je to že lani poskušala in sicer, da bi kolesarji pričeli narekovati ostrejši ritem že na vzponih pred samim Poggiom. Morda že takoj po 230 kilometru, ko se začnejo trije kratki vzponi, ki jim Italijani rečejo kar trije Capi. To so Capo Mele, Capo Cervo in Capo Berta.

Sledi dobrih osem kilometrov razgiban odsek do vznožja Cipresse. Ta klanec je v tem sklopu najtežji. Uradno je dolg 5,6 km, Povprečni naklon je 4-odstoten, največji naklon pa je 6,4-odstoten. Začne se na petih metrih nadmorske višine, konča pa na 231 metrih. Kolesarji morajo tako premagati 226 metrov nadmorske višine.

Že lani je tu UAE navijal oster ritem, a jim je zmanjkalo moči, letos so se za take stvari še okrepili in lahko Pričakujemo še ostrejši napad. Sicer v šali, a prav gotovo je v tem nekaj resnice, je v enem izmed intervjujev na to namignil tudi Tim Wellens, ki se je v zadnjih letih predvsem na klasikah izkazal kot izvrsten pomočnik Tadeja Pogačarja.

“Ne bi mu rekel prav projekt, a na ta račun smo se že smejali, da bi morali Cipresso premagati v manj kot devetih minutah,” je dejal Tim Wellens. Že lani je Joxean Matxin pred klasiko poudaril, da je edini pravi načrt naslednji:

“Skrivnost je v tem, da se Cipresso premaga v manj kot devetih minutah. Davide Formolo jo je dve leti prej s časom 9.30 in na vrhu je bilo v ospredju samo še 27 kolesarjev. Leto kasneje je bil čas 9.50 in na vrh je v skupini prišlo še okrog 70 kolesarjev. Če se spustimo pod devet minut, potem ne bi smelo biti več kot 20 kolesarjev v ospredju.”

Lani se ni izšlo, a po vsej verjetnosti bo taka taktika prava tudi za letošnji poskus. S tem bi bili kolesarji že krepko utrujeni, v ospredju pa bi ostali le redki sprinterji, ki bi jih potem čakal nov preizkus. Odpeljati Poggio, na katerem bi morali slediti Pogačarju. Spomnimo. Lani je Pogačar večkrat napadel, tudi tik pod vrhom Poggia.

Na spustu je svetovni prvak Mathieu Van der Poel do zmage pomagal Jasperju Philipsenu, potem ko je poskrbel, da so bili vsi napadi, vključno z napadom Mateja Mohoriča nevtralizirani. V sprintu je potem Philipsen ugnal Michaela Matthewsa in Tadeja Pogačarja.

Predlani je do zmage po napadu tik pod vrhom Poggia in z izjemno vožnjo na spustu prišel prav Van der Poel. Tim Wellens je zdaj še enkrat posredno razkril morebitni načrt moštva UAE in na dirki, ki je večinoma nadvse dolgočasna bo spet zanimivo spremljati boj tistih, ki si želijo narediti dirko čim težjo in sprinterji.

Dirka bo na sporedu 27. marca. Na startu pa lahko pričakujemo vsaj Tadeja Pogačarja, Domna Novaka in Mateja Mohoriča. A prav lahko se zgodi, da bo nastopil še kdo izmed Slovencev. Sicer pa je prej omenjeni Wellens v intervjuju govoril tudi o mladih, za katere pravi, da so dobri, ker so se hitro sprijaznili z drugačnim načinom življenja.

Ta način se jim ne zdi kot žrtvovanje, tako da s tem nimajo tako velikih težav. Obenem je rekel, da se sam v moštvu, ki je polno zvezdnikov Odlično znajde, saj ne čuti tako velikega pritiska, medtem ko je imel predtem v moštvu Lotto Soudal veliko večjo odgovornost.

Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ