Zavetrje-Po Maratonu Alpe
09.07.2007 AVTOR:
ALPE Pa smo ga preživeli. Maraton Alpe. Izziv leta za mnoge. Kolesarski izziv. Trije prelazi. Ob štirih rekah, Kokri, Beli, Savinji, Kamniški Bistrici. 131 kilometrov. Skoraj 2000 višincev. 347 tistih s štartno številko
In nekaj »brezplačnikov«, turistično področje, en izlet v koruzo..
ALPE
Maraton Alpe ali Maraton okoli Alp je mimo. Prvi. Vsaj kot sem uspel spoznati Janeza (Jarma), je to dolgoročni projekt. Brez njega (še) ne bi bilo maratona (letos). Verjetno ne bom preveč nadležen, če o Maratonu Alpe, kot je dobil imel po nekaj debatah, povem nekaj več. Od rojstva naprej lansko jesen.
BESEDE
Pisati o nečem in nekom, ki je sam spočel veliko zgodbo ali je bil ob porodu zraven, nekaterim uspeva v velikem slogu. A nekaj besed boste le prebrali, da bo vsem udeležencem slika malce jasnejša.
CESTA IN ZAVIJANJE DESNO
Na krožni poti sta vedno dve možnosti, levo ali desno. Meni se je bolj praktična zdela ideja, da bi najprej zavili na Črnivec, pa lažje prevozno Pavličevo sedlo iz Logarske, potem Jezersko in spust v dolino, pa še skok iz Cerkelj na Šenturško goro in že smo v Kamniku. Pa so Janez modri policisti predlagali levi krog v smeri urinega kazalca. Zaradi desnega pravila CPP boljša možnost. V večini križišč se zavija desno in se tako kolesarji izogibajo kritičnim situacijam prečkanja voznih pasov. No, na take praktične stvari pa res nisem nikoli pomislil. Spoštovani policist, tudi (naj)hitrejši na kolesu, na trasi ni videl kritičnih situacij. Le eno žensko na kolesu, ki je zaradi nasproti vozečih kolesarjev zapeljala v – koruzo.
ČAS
Je čas edini pogoj, da se loči izlet od dirke, maraton od dirke, izlet od tekmovalnega maratona. Čas je samo pripomoček, da se naredi vrstni red. Tako je vedno govoril biatlonec Marko Dolenc. Uradno časa naj ne bi smeli meriti. Ker je potem to dirka. Skupinska vožnja čez tri klance pa bi tudi bilo nesmiselno posiljevanje. Če nič drugega, tudi brez časa je pogojno lahko
DRUŠTVO
Janez je zagrabil oktobra. Bil sem, v začetku bolj, potem vse manj, eden od njegovih asistentov. Bolje svetovalcev. V izvedbo se nisem preveč vtikal. Bolj sem mu želel najbolj učinkovito »prodati« ideje, prakso, izkušnje, pa nekaj znanja. Najprej registracija novega društva – kluba, ki bo v osnovi pokrival Maraton okrog Alp. Da se ne meša z ostalimi društvi. Bil je november.
E
FRANJA
Maraton okoli Alp ni Franja. Kot je zapisal Tomaž K. na bicikel.com, struktura udeležencev je v drugačna. Ali kot je dejal Janez R. iz Radovljice, mož ki je videl v športu že vse:«Dobro je to, da ni bilo tistih s košaricami in medvedki.« Ali bolje populacija je kolesarsko selekcionirana. Maraton je za tiste, za katere je maraton zares izziv. Enkrat verjetno bo padla tudi Šenturška gora. Da bo višincev poštenih 2000. Da bo prebita še magična meja.
G
H(eli)
Helešič. Andrej. Tisti kolesar, ki je z Tadejem Valjavcem v oglednih pripravah na Tour de France v šestih dneh prevozil vse klance v Alpah in Pirenejih. Skupaj 23.000 metrov višinske razlike in 400 kilometrov. Sparing partner Tadeja Valjavca, doma iz Ljubnega ob Savinji, je imel srčno željo biti najhitrejši tudi na maratonu, ki gre mimo domače hiše.
IDEJA
Zagotovo nisem edini, ki je imel željo peljati se po svojih zmožnostih najhitreje okoli naših severnih Alp. Nisem bil edini. Kar nekaj sem jih srečal, ki so sanjali podobno. A vsi tisti, ki smo bili vsak kdaj blizu vodje tekmovanja vsaj ene vaške dirke, vemo da je to izredno zahteven zalogaj. Ideja je eno, logistična in praktična izvedba pa povsem nekaj drugega.
JARM
»Ej, tukaj pri meni je en možakar, rekreativec, ki se veliko vozi s kolesom in bi rad organiziral maraton okoli Kamniških Alp,« tako nekako me je Sandi S. vzdražil, da sem bolj iz radovednosti, kot v realno možnost končne izvedbe, spoznal Janeza J. Jarm je njegov priimek. Organizacija maratona mu je bil svojevrsten izziv. Malo življenjski projekt. Znal je prepričati mnoge, da so mu verjeli, da je izvedba možna.
KORL
Tudi on je prišel. Najbolj znani Bohin'c . Eden od 347. Njegov je triatlon Jeklenih. Verjetno najbolj popolno pripravljena športna prireditev za najbolj resne in vzdržljive pri nas. In prav tako zelo zahteven tradicionalni projekt po organizacijski plati. Tudi Korl je našel izziv v premagovanju prelazov Kamniških Alp. Pričakoval sem kakšne posebne pripombe. Korl namreč razmišlja kot organizator, gleda kot organizator, govori pa prav tako z očmi prireditelja zahtevne množične veslaško-kolesarsko-tekaške prireditve. In tudi videl je še mnogo drugih, od Amerike, Avstralije, Japonske, Skandinavije naprej. Njegove pohvale so za Janeza J. in njegovo ekipo še toliko več vredne. In dragocene. »Tistih zadnjih 200 metrov čez Črnivec sem šel peš. In prišel okoli 15 minut do treh. Zame je to dovolj, da vem kdaj sam pridem okoli. Na štartu me je mladenka spraševala, če sem kaj treniral. Seveda, sem ji povedal, sedaj bom do Jezerskega.« Ja Korl je zares taprav Bohin'c.
L
MARKETING
»Tudi meni ni z neba padlo. V akcijo sem šel tako, da sem preštudiral nekaj literature s tega področja marketinga, pristopa..« se je J.J. kar nekajkrat pošalil. Mislil je zares. Pilot vedno vzleti tako, da vidi ali vsaj sluti letališče za pristanek. In najprej je zgradil letališče in šele potem sedel v letalo in vzletel.
NEMA TONA, NEMA SLIKE
Velikokrat sem se po svoje bal, da morda kakšno letalo ne pade dol. »Živ, sem v Pariz, ali je to. Kaj pa to....« Ja tako je bilo. In zagotovo mu ni bilo lahko. »Nema tona, nema slike,« so se začela njegova sporočila. Ve se komu in zakaj. A Janez se je vedno dobro znašel. Brez mene. Ko je voda v strugi, jo je težko ustaviti. Da pa bo potoček postal reka, ki mirno in lepo teče, pa ni dovolj samo eden, ki bo z vedrom na vso moč zlival vodo iz bazena.
OKOLI
Originalno bi to moral biti Maraton okoli Alp. Krajše je Maraton Alpe.
P
RAZLIČNE POTI
Janez kar velikokrat ni razumel, zakaj nekateri niso hoteli pomagati, kljub temu, da bi lahko pri izvedbi takega projekta našli sinergijo. In največ takih je bilo iz sveta slovenskega kolesarstva, ki se ukvarja s profesionalnim kolesarstvom. Hkrati je pri iskanju informacij dobil veliko različnih informacij, ki so nakazovali različne poti do zastavljenega cilja. Seveda je govora o izdaji dovoljenj.
SESTANKI
Je šlo v maraton kar nekaj ur prostega časa, in tudi toliko dni časa za kolo ali tek. Tisti »heroji«, ki so čez Logarsko dolino »jokali« nad modelom, ki ni dal (skoraj) nobene »smene«, sedaj vedo zakaj.
Š
TURIZEM
En sam mož, kot organizacijski »rekreativec«, brez profesionalcev ne zmore delati nobenih čudežev več. V oporo Jarmu in ekipi so bili na občini Kamnik, zaposleni v Turistično informacijskem centru, pa vsi ostali, ki na tem področju Alp delajo in sodelujejo z njimi.
U
V
ZA NASLEDNJE LETO
Brez otrok, dedkov in mamic ni družine. Krajši maraton, na polovični trasi, bi dal maratonu še neko dodatno dimenzijo. A verjetno le za te. Štart ob 8.00 uri bi marsikomu prihranil eno uro vožnje po vročini. Ali morda kasneje eno uro v poletni nevihti. Bi bili kolesarji pripravljeni vstati uro prej ali priti dan prej v Kamnik, Luče, Ljubno, Jezersko, Solčavo, Snovik, Železno Kaplo.
ZAKLJUČEK
Prav na modelu izkušenj maratona Alpe, ki je zaradi trase seveda zelo specifičen, bo marsikomu odgovornemu le »kapnilo«, da 300, 500, 700 kolesarjev hkrati na cesti v isti smeri na manj prometnih turističnih cestah ni problematičnih. Še J.J tik pred štartom ni dobro vedel, kaj bi naredil glede vodenja kolesarske kolone. Razmeroma hitra vožnja na ravnici je zagotovo rešila udeležence številnih padcev, poškodb, predvsem pa živčnosti. Le od kje pilotu taka modrost, da ni zaprl maratona in tako pokvaril celotno prireditev. Izkušnje vseh udeležencev, s katerimi sem se pogovarjal, samo pozitivne. Res pa je, da so bolj v ozadju kmalu nekateri/nekatere ostali samo. A tudi to bi se dalo rešiti vsaj tja do Kanonirja. Morda z uvedbo »zajcev«, kot bi jim rekli v atletiki, ali vodonoš, ki bi diktirali ritem 38, 36, 34, 32, 30 km/h.
(MM)