Zima je čas za bajk... in spomladi začnemo z resnimi treningi - Revija BICIKEL (01-02)

Zima je čas za bajk... in spomladi začnemo z resnimi treningi - Revija BICIKEL (01-02)
03.02.2014 AVTOR: BOSTJAN SVETE
Za kolesarskimi omizji omalovažujoče besede "traktor" skoraj ne slišimo več in danes tudi najbolj zagrizeni cestarji priznavajo, da se dobro vrtijo tudi kolesa s širšimi plašči.



Anketa revije Bicikel.com: Kolesarimo skupaj
Revija Bicikel.com prehaja v osmo leto! Kaj vam je v reviji všeč? Katerih vsebin primanjkuje? Svetujte nam! 

Pa naj bodo obročniki veliki 26, 27,5 ali 29 palcev in plašči široki zgolj 2,25 ali 4 palce in več. Ker je vendarle zima – čeprav temperature ob zaključku redakcije govorijo drugače –, je tudi januarsko-februarski Bicikel obarvan zimsko … torej bajkersko. Tudi Matej Mugerli se je na intervju pripeljal z gorskim kolesom in nam zaupal, da se nanj večkrat usede tudi med sezono. Pravi, da ga je gorsko kolo prenovilo in zdaj bolj uživa tudi na cestnih dirkah.

Uroš je letos stopil še korak dlje. Navdušen nad aljaško zimsko preizkušnjo Iditarod, o kateri v drugem velikem intervjuju razlaga Rok Kovač, je osedlal bajsija in odkril nove lepote zimskega kolesarjenja na perverzno širokih plaščih. Objektivna ugotovitev, ali je pozimi bolj normalno s fat bikeom plužiti po celem snegu ali zmrzovati na cestnem kolesu pri temperaturi okrog ledišča, bi seveda zahtevala široko in dolgotrajno razpravo, ki pa ji vendarle ne bi prišli do konca.

Glede na januarske temperature se gre v tem letnem času bati nevarnosti, ki se ji lahko z ležerno vožnjo z gorskim kolesom elegantno izognemo. Tako naš novi kolumnist Luka Mezgec piše, da celo nekateri profesionalci »nekaj celoletne forme na cestah pustijo že pred prvo dirko «. Kakor koli, profesionalci so že v pogonu, medtem ko imamo rekreativci še nekaj časa za ležerne snežene igrice. Da bi se že januarja lotili spusta s štiritisočaka, ki ga je za našo revijo opisal Alban Aubert, je težko verjeti, zato pa je vožnja po snegu idealna za varen trening vožnje po drsečih podlagah. Ki seveda pride prav tudi cestnim kolesarjem.

Morda pa ima prav celo Miha Šalehar, ki v kolumni pravi, da »zimske cape s tisto idiotsko podkapo na čelu uživaškega gorskega kolesarja prekvalificirajo v zagrizenega mobilnega alpinista, v nekaj gorenjsko trmastega «. Ali si isto misli o cestnih kolesarjih, ni povedal (mi se branimo z besedami, da »stališča kolumnistov ne odražajo vedno stališč uredništva «). Če se s tem strinjate, imate samo tri kolesarske možnosti: najslabša je upanje, da se bo topla zima obdržala, najboljša je aktiven kolesarski dopust na priljubljenih otočjih, srednja pot pa so trenažerji ali valji, ki jih prav tako najdete v tokratni reviji.

Trenutno se zdijo prve rekreativne dirke še dlje od lanskega snega, a vegetiranje bi bilo vseeno najslabša izbira – četudi zapade sneg. Marca se začne zares. Zato vas bomo v skladu z vašimi željami, ki ste jih izrazili v anketi, od naslednje številke naprej zalagali z načrti treninga in več idejami za kolesarske izlete.

Do tedaj pa predvsem uživajte, ne glede na širino plaščev. 






Nekaj utrinkov iz puščavske avanture Mateja Zalarja. 



Pokaži, kaj voziš tokrat prikazuje pet najlepših specialk po izboru Fausta.





Poglobili smo se v teoretične razlike med 26- in 27,5- palčnimi obročniki in jih tudi sistematično preizkusili na enakem okvirju. Neodvisno so se enakega preizkusa lotili tudi na mtb.si in oboji smo prišli do zanimivih ugotovitev.





Pogovarjali smo se z Matejem Mugerlijem, ki dobršen del priprav na novo sezono preživi tudi na gorskem kolesu.  




Debela kolesa. Eksotika, ali nov trend (zimskega) kolesarjenja. Kako se pripravit na snežne avanture in na kaj morate biti pozorni pri nakupu bajsija.





Ena izmed najbolj ekstremnih dirk je 1.800 kilometrov dolgi Iditaord, ki poteka po neusmiljeni zasneženi divjini Aljaske in se jo številni lotijo s kolesom. Predstavljamo skupaj z Rokom Kovačem, ki je 2008 prišel tretji do cilja, v dobrih 18 dneh.  





Res, da se v Sloveniji gorskim kolesarjem ne piše najbolje. Na drugi strani Atlantika pa zmečejo milijone v gradnje poligonov in vzdrževanje kolesarskih trailov.
 



V tokratni številki predstavljamo Giant Roam 1, Wheeler Eagle 600 29, Olympia 847 in Specialized Enduro 29 – tventinajnerja, ki premika konvencionalno prepričanje, da sodijo velika kolesa le na nezahtevne in tekoče poti.   




Če mraz ni vaša stvar in ni denarja ali časa za priprave na Kanarskih otokih, lahko trenirate na trenažerjih ali valjih. O prednostih in slabostih posameznih sistemov piše Jaka Jaušovec.




Seznam najtežjih in najbolj epskih vzponov, ki se jih lahko lotite na tem planetu. Ne boste vrejeli, kar nekaj jih je blizu nas.

 



Nazaj v prihodnost smo se uzrli v drugem delu zgodbe o profesionalni karieri Bojana Udoviča.  


 
Značke: Cestno
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ