Nasvet za nakup kolesa

Domov > Forum > Nasvet za nakup kolesa

Nasvet za nakup kolesa

SORTIRAJ PO:
cestak24 15.09.2021 13:54
Zdravo! Do konca sezone nameravam kupiti novo kolo. Letno delam približno 8000km, veliko vozim vzpone, hitrost postavljam pred udobnost, tako da je ciljni tip kolesa nek »race all-rounder«. V najožjem izboru sta ostali dve kolesi, in sicer Trek Emonda SL6 Pro in Giant TCR Advanced Pro 1 Disc (oba letnik 2021). V vseh pogledih gre za zelo primerljivi kolesi. »Mid-range« model, cena cca. 4000€, kompletna Ultegra oprema, karbonski obroči,... Vseeno obstajajo manjše razlike oziroma prednosti pri enem in drugem. Pri Emondi so to:
  • Verjetno nekoliko boljši in predvsem bolj tog/trden okvir. TCR ima vseeno zgolj »osnoven« karbonski okvir, glede na to, da ima isti okvir tudi vstopna Advanced serija.

  • »threaded« BB z zaprtimi ležaji, medtem ko ima TCR PressFit varianto.

  • Integracija kablov, kar sicer se zavedam, da je bolj kot ne le estetskega pomena, a dam pri kolesih veliko na estetiko in mi je izgled kolesa, kjer kabli praktično niso vidni izredno všeč. Medtem so pri Giantu kabli še prav posebej »grdo speljani«, štrlijo navzven itd.

  • Estetika nasploh. Emonda mi enostavno zgleda lepše kolo.

Na drugi strani so prednosti TCR-ja

  • Znatna razlika v teži (7.5kg proti 8.0kg).

  • Boljši, predvsem lažji obroči (1452g proti 1685g). Je pa res, da me malo »odvrača« dejstvo, da so kompatibilni zgolj z omejenim številom plaščev.

  • Dodatno je zraven Powermeter, kar je izredno redko pri kolesih v tem cenovnem rangu

Obe kolesi imata torej svoje pluse in minuse, mislim pa, da gre v obeh primerih za super kolesi in načeloma nimam kaj zgrešiti. Zaenkrat sem še precej neodločen, oziroma nimam enega favorita, tako da vas vljudno naprošam za kakšna mnenja, informacije in predloge. 

PS: Obe kolesi nameravam še v živo pogledati v trgovini ter predvsem se z njima probati nekoliko zapeljati, da dobim nek občutek kateri mi bolj odgovarja. Glede na to, da sta po vseh ostalih parametrih precej izenačena, bo to verjetno odločilni detajl.

aiken 16.09.2021 07:21

Urbi et orbi ...

fuego 16.09.2021 08:24

In odločil bi se na podlagi priporočila neznane osebe namesto, da bi se sam odločil?

rs1975 16.09.2021 08:34

cestak24, imaš zs

cestak24 16.09.2021 10:05
@fuego

In odločil bi se na podlagi priporočila neznane osebe namesto, da bi se sam odločil?


Ne, odločil se bom seveda sam, ker pa sem nekoliko v precepu pa bi mi prav prišlo še kakšno mnenje ali pa morebiti kakšen dodaten podatek oz. informacija, ki je sam nisem zasledil. Lp
Zmago_1 16.09.2021 10:22

Razlike so minorne, geštel ,oprema, obroči vse je tam-tam, hitrost, pozicija podobno,...ležaj press vs BB isti šmorn,...0,5 kg razlike se lah v praksi izkaže da je samo 0,3 saj lahko eni vagajo št.42 drugi 56 potem pa še oboji zaokrožijo da dobijo nižjo številko . In advanced PRO ni osnovni geštel ampak pro geštel ki je višji rang, tako kot emonda. Edini funkcionalni minus emonde ki ga vidim  so težji obroči, ampak ne eni ne drugi niso 1A tako da če boš hotel recimo res hribolazniške obroče tam okoli 1100-1200 g se boš pri obeh moral še 2k stegnit.

Tudi s testom bo tako-tako saj zelo verjetno nimajo testnega tvoje velikosti pa tudi če bi ga imeli se boš zapeljal 1 km okoli trgovine in vedel isto kot prej torej nič.

Res pa je  lep Emonda  ne vem sicer katerega gledaš črno-moder ali črno rdeč oba sta fenomenalna. Iz tvojega pisanja je jasno da daš več  na izgled zato se odloči tako kot ti čutiš saj najhuje je kupiti kolo za 4000eur na katerega se z odporom usedeš.

kamencek 16.09.2021 10:40

Kupi barvo, 30 dek manj in integrirane kable in trpi na kolesu, na katerem ne moreš sedeti in te vse boli.

Razumeš?

Prvo in osnovno pravilo je, da kolo kupiš zase, ne za okolico.

Tebi primerno bo pa edino tisto, na katerem se dobro počutiš.

Če imaš 4 jurje budgeta, boš kasneje vedno lahko dodal powermeter in karbonske obroče.

Agent041 16.09.2021 11:14

Če si še neodločen, ti dodam še eno izbiro. Rose X-Lite Six. Top kolo. Še posebej v smislu price performance. Togo, udobno, lahko,... Skratka odkar ga imam se je pogled na kolesarstvo popolnoma spremenil. Seveda odvisno od tipa kolesarja. Če si bolj poskočen kolesar definitivno. se voziš konstantno enakomerno, pa tako ali tako nič ni pomembno. Sam vozim kratke strme klance in za to je definitivno top kolo. Cena je napram dragim znamkam, kar nekaj cenejša. Kvaliteta pa enaka.

Ban 16.09.2021 11:42

Kupi pinarellota, nimaš kej zaj***👍

Hribolaznik2239722397 16.09.2021 12:04
@Zmago_1

Razlike so minorne, geštel ,oprema, obroči vse je tam-tam, hitrost, pozicija podobno,...ležaj press vs BB isti šmorn,...0,5 kg razlike se lah v praksi izkaže da je samo 0,3 saj lahko eni vagajo št.42 drugi 56 potem pa še oboji zaokrožijo da dobijo nižjo številko . In advanced PRO ni osnovni geštel ampak pro geštel ki je višji rang, tako kot emonda. Edini funkcionalni minus emonde ki ga vidim  so težji obroči, ampak ne eni ne drugi niso 1A tako da če boš hotel recimo res hribolazniške obroče tam okoli 1100-1200 g se boš pri obeh moral še 2k stegnit.

Tudi s testom bo tako-tako saj zelo verjetno nimajo testnega tvoje velikosti pa tudi če bi ga imeli se boš zapeljal 1 km okoli trgovine in vedel isto kot prej torej nič.

Res pa je  lep Emonda  ne vem sicer katerega gledaš črno-moder ali črno rdeč oba sta fenomenalna. Iz tvojega pisanja je jasno da daš več  na izgled zato se odloči tako kot ti čutiš saj najhuje je kupiti kolo za 4000eur na katerega se z odporom usedeš.

Razlika v teži je dejanska, ne imaginarna. Emonda št 56 (za kolesarja med 174 in 180 cm višine) je enaka kot št 54 pri kateri drugi znamki.

cestak24 17.09.2021 13:39

@Zmago_1

Razlike so minorne, geštel ,oprema, obroči vse je tam-tam, hitrost, pozicija podobno,...ležaj press vs BB isti šmorn,...0,5 kg razlike se lah v praksi izkaže da je samo 0,3 saj lahko eni vagajo št.42 drugi 56 potem pa še oboji zaokrožijo da dobijo nižjo številko . In advanced PRO ni osnovni geštel ampak pro geštel ki je višji rang, tako kot emonda. Edini funkcionalni minus emonde ki ga vidim  so težji obroči, ampak ne eni ne drugi niso 1A tako da če boš hotel recimo res hribolazniške obroče tam okoli 1100-1200 g se boš pri obeh moral še 2k stegnit.

Tudi s testom bo tako-tako saj zelo verjetno nimajo testnega tvoje velikosti pa tudi če bi ga imeli se boš zapeljal 1 km okoli trgovine in vedel isto kot prej torej nič.

Res pa je  lep Emonda  ne vem sicer katerega gledaš črno-moder ali črno rdeč oba sta fenomenalna. Iz tvojega pisanja je jasno da daš več  na izgled zato se odloči tako kot ti čutiš saj najhuje je kupiti kolo za 4000eur na katerega se z odporom usedeš.

Hvala za odgovor. Mislim sicer, da je 0.5kg (plus minus mogoče 100-150g) dejanska razlika. Za kolesi 56 na eni in M/L na drugi strani, ki sta podobno velika. V samem okvirju je razlike slabih 300g, ostalo v pretežni meri verjetno pride na račun obročev. Sicer to sigurno ni zanemarljiva razlika v teži, a vseeno je tudi Emondinih 8.0kg povsem spodobna teža, sploh ker naj bi bil sam okvir izredno tog in aero optimiziran. Glede Gianta te moram vseeno popraviti. Advanced in Advanced Pro serija imata isti okvir, različne so pa vilice. Ravno tu sem malo skeptičen glede Gianta. Resda je okvir zelo lahek, a hkrati si ga deli tudi z najbolj osnovnim vstopnimi kolesi. 


Pri Emondi pa gledam Lithium-grey varianto in mi zgleda res fantastično. 

maldini 18.09.2021 09:19
@cestak24

@Zmago_1

Razlike so minorne, geštel ,oprema, obroči vse je tam-tam, hitrost, pozicija podobno,...ležaj press vs BB isti šmorn,...0,5 kg razlike se lah v praksi izkaže da je samo 0,3 saj lahko eni vagajo št.42 drugi 56 potem pa še oboji zaokrožijo da dobijo nižjo številko . In advanced PRO ni osnovni geštel ampak pro geštel ki je višji rang, tako kot emonda. Edini funkcionalni minus emonde ki ga vidim  so težji obroči, ampak ne eni ne drugi niso 1A tako da če boš hotel recimo res hribolazniške obroče tam okoli 1100-1200 g se boš pri obeh moral še 2k stegnit.

Tudi s testom bo tako-tako saj zelo verjetno nimajo testnega tvoje velikosti pa tudi če bi ga imeli se boš zapeljal 1 km okoli trgovine in vedel isto kot prej torej nič.

Res pa je  lep Emonda  ne vem sicer katerega gledaš črno-moder ali črno rdeč oba sta fenomenalna. Iz tvojega pisanja je jasno da daš več  na izgled zato se odloči tako kot ti čutiš saj najhuje je kupiti kolo za 4000eur na katerega se z odporom usedeš.

Hvala za odgovor. Mislim sicer, da je 0.5kg (plus minus mogoče 100-150g) dejanska razlika. Za kolesi 56 na eni in M/L na drugi strani, ki sta podobno velika. V samem okvirju je razlike slabih 300g, ostalo v pretežni meri verjetno pride na račun obročev. Sicer to sigurno ni zanemarljiva razlika v teži, a vseeno je tudi Emondinih 8.0kg povsem spodobna teža, sploh ker naj bi bil sam okvir izredno tog in aero optimiziran. Glede Gianta te moram vseeno popraviti. Advanced in Advanced Pro serija imata isti okvir, različne so pa vilice. Ravno tu sem malo skeptičen glede Gianta. Resda je okvir zelo lahek, a hkrati si ga deli tudi z najbolj osnovnim vstopnimi kolesi. 


Pri Emondi pa gledam Lithium-grey varianto in mi zgleda res fantastično. 


Če te zanima kolo za probat...se lahko oglasiš pri meni...mam točno takega...Emonda SL6 PRO Lithium-Grey velikost 56 :)
cestak24 18.09.2021 14:15
@maldini
@cestak24

@Zmago_1

Razlike so minorne, geštel ,oprema, obroči vse je tam-tam, hitrost, pozicija podobno,...ležaj press vs BB isti šmorn,...0,5 kg razlike se lah v praksi izkaže da je samo 0,3 saj lahko eni vagajo št.42 drugi 56 potem pa še oboji zaokrožijo da dobijo nižjo številko . In advanced PRO ni osnovni geštel ampak pro geštel ki je višji rang, tako kot emonda. Edini funkcionalni minus emonde ki ga vidim  so težji obroči, ampak ne eni ne drugi niso 1A tako da če boš hotel recimo res hribolazniške obroče tam okoli 1100-1200 g se boš pri obeh moral še 2k stegnit.

Tudi s testom bo tako-tako saj zelo verjetno nimajo testnega tvoje velikosti pa tudi če bi ga imeli se boš zapeljal 1 km okoli trgovine in vedel isto kot prej torej nič.

Res pa je  lep Emonda  ne vem sicer katerega gledaš črno-moder ali črno rdeč oba sta fenomenalna. Iz tvojega pisanja je jasno da daš več  na izgled zato se odloči tako kot ti čutiš saj najhuje je kupiti kolo za 4000eur na katerega se z odporom usedeš.

Hvala za odgovor. Mislim sicer, da je 0.5kg (plus minus mogoče 100-150g) dejanska razlika. Za kolesi 56 na eni in M/L na drugi strani, ki sta podobno velika. V samem okvirju je razlike slabih 300g, ostalo v pretežni meri verjetno pride na račun obročev. Sicer to sigurno ni zanemarljiva razlika v teži, a vseeno je tudi Emondinih 8.0kg povsem spodobna teža, sploh ker naj bi bil sam okvir izredno tog in aero optimiziran. Glede Gianta te moram vseeno popraviti. Advanced in Advanced Pro serija imata isti okvir, različne so pa vilice. Ravno tu sem malo skeptičen glede Gianta. Resda je okvir zelo lahek, a hkrati si ga deli tudi z najbolj osnovnim vstopnimi kolesi. 


Pri Emondi pa gledam Lithium-grey varianto in mi zgleda res fantastično. 


Če te zanima kolo za probat...se lahko oglasiš pri meni...mam točno takega...Emonda SL6 PRO Lithium-Grey velikost 56 :)

Hvala! Sem ti poslal zs. Lp
obelix 20.09.2021 14:44

Pri giantu gledaš narobe, nima pro verzija istega okvirja kot navadna advanced ampak ravno obratno, giant ponuja pri nižji opremi top okvir s top karbonom, kar si lahko privošči, glede na to, da sam proizvaja karbon za svoja kolesa. 

En komentar je bil na giantove wheelsete, da niso ravno nek presežek. Kar sem bral review-jev se nebi ravno strinjal, res pa niso 1200g, ampak to je že ekstrem in hitro pogojno uporabno. Skratka gre za vrhunske obroče! Naj te hookless obroči ne spravijo iz tira, gor gre skoraj vsaka guma, tudi continentalke so gladko gor dajal in je štimal, edini minus je mogoče manjši dovoljeni tlak. Ampak po novi paradigmi naj bi se vozilo manjši tlak in določena mnenja so, da je 5 bar čisto dovolj in vožnja ni nič počasnejša. Nimam pa izkušenj s tem. Sem pa ravno kupil nove karbonske wheelsete za gravel kolo, prav tako hookless, gor montiral Vittoria plašče, na katerih striktno piše, da se ne smejo montirat na hookless obroče, pa vse štima, je pa res pri gravel kolesu tlak precej nižji. Zipp ne kompliciral s plašči, pravi da vse gre, samo da je tubeless ali tubeless ready. 

Giantovi obroči so  7 mm višji, ne bom se zdej zatikal v aerodinamične koristi tega, ampak vizualno se definitivno pozna :)

Glede tudi na tvoja opažanja in da ima Giant še PM gor, potem glede value/€ gladko zmaga Giant. Ampak če daš pa 4000€ za kolo in potem nesrečno pogleduješ za drugim biciklom, ki ti je bolj všeč, potem pa tudi nisi nič naredil :)

maldini 22.09.2021 21:01
@obelix

Pri giantu gledaš narobe, nima pro verzija istega okvirja kot navadna advanced ampak ravno obratno, giant ponuja pri nižji opremi top okvir s top karbonom, kar si lahko privošči, glede na to, da sam proizvaja karbon za svoja kolesa. 

En komentar je bil na giantove wheelsete, da niso ravno nek presežek. Kar sem bral review-jev se nebi ravno strinjal, res pa niso 1200g, ampak to je že ekstrem in hitro pogojno uporabno. Skratka gre za vrhunske obroče! Naj te hookless obroči ne spravijo iz tira, gor gre skoraj vsaka guma, tudi continentalke so gladko gor dajal in je štimal, edini minus je mogoče manjši dovoljeni tlak. Ampak po novi paradigmi naj bi se vozilo manjši tlak in določena mnenja so, da je 5 bar čisto dovolj in vožnja ni nič počasnejša. Nimam pa izkušenj s tem. Sem pa ravno kupil nove karbonske wheelsete za gravel kolo, prav tako hookless, gor montiral Vittoria plašče, na katerih striktno piše, da se ne smejo montirat na hookless obroče, pa vse štima, je pa res pri gravel kolesu tlak precej nižji. Zipp ne kompliciral s plašči, pravi da vse gre, samo da je tubeless ali tubeless ready. 

Giantovi obroči so  7 mm višji, ne bom se zdej zatikal v aerodinamične koristi tega, ampak vizualno se definitivno pozna :)

Glede tudi na tvoja opažanja in da ima Giant še PM gor, potem glede value/€ gladko zmaga Giant. Ampak če daš pa 4000€ za kolo in potem nesrečno pogleduješ za drugim biciklom, ki ti je bolj všeč, potem pa tudi nisi nič naredil :)


lepo povedano😉
1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI