Izjemna vožnja Primoža Rogliča že na uvodu

02.04.2018 AVTOR: D. Z.
Izjemo je dirko po Baskiji začel Primož Roglič. Zasedel je drugo mesto. Zmagal je Julian Alaphilippe.

S 162 kilometrov dolgo etapo s startom in ciljem v Zarautzu se je začela že 58. dirka po Baskiji. Na startu so tudi trije Slovenci, vsi odlični hribolazci: Primož Roglič, Jan Polanc in Simon Špilak.

Kot smo v Baskiji vajeni, so prav vse etape nadvse razgibane. In tudi prva ni razočarala. Kolesarji so morali premagati pet kategoriziranih vzponov. Tri tretje in dva druge kategorije. Prvi vzpon je bil Jaizkibel, 8,8 km dolg vzpon s povprečnim naklonom 5,2 %, ki ga poznamo s klasika San Sebastian. Zadnji vzpon na Elkano Gaino je bil dolg 2,4 km, povprečni naklon pa je znašal 3,4 %.

Sledil je samo še spust proti cilju. Kmalu so se v ospredju znašli Amanuel Ghebreigzabhier Werkilu (Dimension Data), Ibai Salas Zorrozua (Burgos BH), Jonathan Lastra Martinez (Caja Rural-Seguros RGA) in Aitor Gonzalez (Euskadi Basque Country-Murias). Sicer so sodelovali, a nikoli si niso privozili več kot dve minuti prednosti, tako da je bilo jasno, da jim glavnina prav veliko možnosti za uspeh ne bo pustila. Dobrih 25 kilometrov do cilja je bilo njihovega poskusa tudi konec. Ritem v glavnini so narekovali predvsem kolesarji Skyja in Movistarja.

Pred prej omenjenim zadnjim vzponom so se jim v ospredju pridružili še člani Bore Hansgroheja. Sledil je prej kratek, a strm vzpon in Primož Roglič ni prav veliko čakal. Kmalu je napadel, sledila pa sta mu lahko le Julian Alaphilippe in Nairo Quintana. Kolumbijskih zvezdnik pa prav dolgo Rogliču ni mogel slediti. Med številnimi navijači sta Alaphilippe in Roglič na vrh prišla z 22 sekundami prednosti pred skupino s Quintano, v kateri so bili številni favoriti. Le Vincenzo Nibali – še vedno utrujen po odpeljani včerajšnji dirki po Flandriji – je bil še nekoliko bolj v ozadju.

Alaphilippe in Roglič sta nadaljevala vse do cilja. V zaključek je Roglič prišel na prvem mestu. Dvesto metrov do cilja pa je Alaphilippe začel s sprintom in Rogliča prehitel. Roglič pa je že pred časom napovedal, da želi biti prav na Baskiji vrhunsko pripravljen, zdaj pa je dokazal, da je zares odličen. Skupina s preostalimi favoriti je zaostala za 23 sekund. Boj za tretje mesto je dobil Pello Bilbao. Tu so bili še Mas, Gorka Izagirre, Buchmann, Konrad, Vanendert, Bardet, Quintana, Molard, Uran, Mollema in Landa.