Prva etapa v Katarju Terpstri, pri ženskah (spet) zmagovalka Wildova

10.02.2014 AVTOR: Matej Zalar
Začela se je dirka po Katarju, kjer je v preteklih letih prevladovala Omega - Pharma, nič drugače pa ni niti letos - prvo etapo je dobil Nikki Terpstra.

Pred kolesarji pa so v Katarju nastopala tudi dekleta, svojo četrto zmago je dosegla Nizozemka Kirsten Wild, ki nastopa za ekipo Giant – Shimano.

Drugo mesto je osvojila njena moštvena kolegica Amy Pieters, tretja je bila Chloe Hosking, četrta Emma Johansson, peterico pa je zaokrožila Nemka Trixi Worrack.

Letos so organizatorji dirke, na kateri so v preteklosti zmagovali večinoma šprinterji, v program dodali 10,9 kilometra dolg posamični kronometer po moto GP progi v Lusailu, ki bo verjetno določil končnega zmagovalca.

Prvo etapo, dolgo 135,5 kilometrov, je zaznamoval pobeg peterice kolesarjev, poleg Terpstre so bili v ospredju še Martin Elmiger, Jurgen Roelandts, Michael Schar in še en kolesar Omege, Guillaume Van Keirsbulck. V ospredju so ostali 30 kilometrov pred ciljem, ko je vlak Omege na čelu pelotona na odseku, kjer je pihal zelo močan veter s strani, naredil zaključno selekcijo.

Peterica je složno narekovala tempo vse do zadnjega kilometra, ko je postalo jasno, da jih glavnina ne bo več ujela. 250 metrov pred ciljem je napadel Elmiger, Terpstra pa je iz zavetrja tik pred ciljem švignil mimo Švicarja in si priboril etapno zmago in zlato majico vodilnega. Drugi je bil Roelandts, tretji pa Schar.

Šprint glavnine, ki je zaostala sedem sekund, je dobil štirikratni zmagovalec dirke po Katarju Tom Boonen, z enakim zaostankom sta etapo na 57. oziroma 61. mestu končala Marko Kump in Blaž Jarc. Borut Božič in Kristjan Koren sta si privozila 10 minut zaostanka, Aldo Ino Ilešič pa je kljub bolezni uspel končati etapo in bo lahko nadaljeval z dirko.

V drugi etapi, ki bo potekala od kameljega dirkališča do Al Khor Cornicheja in bo dolga 160,5 kilometrov, pričakujemo šprint glavnine, v katerem bo svojo 21. etapno zmagov Katarju naskakoval Tom Boonen. V tretji etapi bo na sporedu že prej omenjeni kronometer, v katerem bomo najverjetneje dobili tudi končnega zmagovalca dirke.

Prvi favorit je kolesar Treka Fabian Cancellara, ki pa bo imel v primeru zmage veliko dela, da bo tudi v zadnjih treh ravninskih etapah zadržal vodstvo. Dirka se bo končala v petek, 14. februarja, v Dohi.

Pred kolesarji pa so v Katarju nastopala tudi dekleta, svojo četrto zmago je dosegla Nizozemka Kirsten Wild, ki nastopa za ekipo Giant – Shimano. Drugo mesto je osvojila njena moštvena kolegica Amy Pieters, tretja je bila Chloe Hosking, četrta Emma Johansson, peterico pa je zaokrožila Nemka Trixi Worrack.

Wildova je poleg skupne zmage osvojila tudi srebrno majico za kolesarko, ki je osvojila največ točk, belo majico najboljše mlade kolesarke pa je oblekla Amy Pieters. Orica – Ais je bila najbolj uspešna ekipa v Katarju.

Katar, ki postaja vse bolj kolesarska dežela, bo leta 2016 organiziral tudi svetovno prvenstvo v kolesarstvu. Ker so sredi septembra, ko so svetovna prvenstva ponavadi na sporedu, v Katarju temperature previsoke za normalno izvedbo prvenstva, bo le to najbrž na sporedu sredi oktobra.

Organizatorji, pri katerih denar ne predstavlja ovire, so imeli nekaj časa v načrtu celo gradnjo umetnega vzpona, preko katerega bi potekala trasa, vendar so misel zaradi časovne stiske opustili. Predsednik katarske kolesarske zveze, šejk Khalid Bin Ali Al Thani, je razložil situacijo:

“Gradnjo smo imeli v načrtu, podobno kot so storili v Moskvi za OI leta 1980, vendar nam bo na žalost zmanjkalo časa. Zapleteno je, ker trenutno v Dohi in Katarju poteka ogromno gradbenih del, razvoj poteka zelo hitro, zato si ne moremo privoščiti, da bi ustavili vse postopke in gradili novo traso prvenstva. Proga bo zelo hitra in namenjena šprinterjem.

Generalka za svetovno prvenstvo bo že letos, ko se bo zadnja etapa letošnje dirke po Katarju končala v Dohi, progo pa bo spoznalo tudi vseh pet slovenskih kolesarjev, ki trenutno dirkajo v Združenih arabskih emiratih.