Trije veliki - Revija Bicikel.plus Velike dirke

Trije veliki - Revija Bicikel.plus Velike dirke
16.05.2025 AVTOR: Boštjan Svete, Foto: Unipublic

Po šestih letih je statistika na vseh treh tritedenskih dirkah precej drugačna, kot je bila, ko smo izdali prvo izdajo o velikih treh tritedenskih preizkušnjah.

Pred šestimi leti smo se v prvi izdaji, v kateri smo predstavili vse tri največje tritedenske preizkušnje, spominjali največjih kolesarskih legend iz preteklosti.

V tem času so slovenski kolesarji z dosežki v preteklih letih zapolnili domala vse svetovne evidence. Še posebej Primož Roglič in Tadej Pogačar.

Letos tri največje dirke ponujajo trikrat po enaindvajset tekmovalnih dni, skupaj triinšestdeset dni dirkanja in sedem dni počitka. Po startu Dirke po Španiji bo zanimivo videti, koliko od skupno 184 kolesarjev, ki so startali na Dirki po Italiji, bo letos odpeljalo vse tri največje dirke. Zdaj je že jasno, da bo kar devetinpetdeset kolesarjev letos prvič nastopilo na Dirki po Italiji. Med debitanti je tudi Matevž Govekar (Bahrain Victorious), ki bo imel še to priložnost, da bo nastopal po domačih cestah. Med pripravami na dirko je na predstavitvi 14. etape povedal: "To so zame domači kraji, sam sem namreč iz ne tako oddaljenega Godoviča. Že ko je Giro prvič obiskal Brda pred nekaj leti, sem si tisto etapo pogledal ob strani ceste v kolesarskem dresu, zdaj pa bom v maju sam tam dirkal. S tem se mi uresničujejo sanje, že vse od začetka sezone želim dati kar največ na ta dan in ga že nestrpno pričakujem." Visokemu številu novincev v korist govori tudi potrditev Mednarodne kolesarske zveze, da lahko letos na tritedenskih dirkah sodeluje triindvajset ekip in ne dvaindvajset, kot je bila to praksa v minulih letih. Naj bo to tudi za naprej priložnost, da se na teh izjemnih velikih dirkah kali še več mladih debitantov.

Medtem ko imajo najboljši slovenski kolesarji določen tekmovalni koledar in ko se mladi kolesarji že kalijo v klubih v tujini, da se morebiti enkrat v prihodnje tudi sami preizkusijo na eni od treh največjih dirk, smo se pogovarjali s Polancem, Korenom in Božičem, ki so profesionalno tekmovalno pot že sklenili in so vsak na svoj način pustili pečat na tritedenskih preizkušnjah. Jan Polanc je nadaljeval tisto, kar je s prvo etapno zmago na Dirki po Italiji začel. Po dveh dolgih pobegih je zmagal v dveh etapah na dveh ločenih izvedbah Dirke po Italiji in je tudi eden izmed treh Slovencev, ki je imel priložnost nositi rožnato majico.

Kristijan Koren res ni zmagal na nobeni etapi na kateri od tritedenskih preizkušenj, pa je na koncu morebiti še bolj pomembno, da je bil v karavani in med navijači vedno zelo priljubljen. Trenutno je z osmimi nastopi na Dirki po Franciji še vedno tudi slovenski »rekorder«. Osemkrat je dirko tudi končal. Biti pomočnik kolesarjem, kot so Peter Sagan, Vincenzo Nibali, Ivan Basso, Rigoberto Uran, ni kar tako, zato s podpisom pogodb nikoli ni imel težav. Borut Božič je začel z nabirko etapnih zmag na največjih treh tritedenskih preizkušnjah. Do takrat smo se navduševali predvsem nad predstavami Janija Brajkoviča, Simona Špilaka, Tadeja Valjavca in drugih.

Veliko dobrih rezultatov so dosegli, a čakali smo na etapno zmago na tritedenski dirki. Četrtega septembra 2009 je bilo na Dirki po Španiji čakanja konec. Borut Božič je v šesti etapi v ciljnem sprintu osvojil etapno zmago in bo tako v slovenski kolesarski zgodovini za vedno zapisan kot prvi Slovenec z etapno zmago na eni izmed treh tritedenskih dirk. Premagal je takratne velikane sprinta, kot so Tyler Farrar, Daniele Bennati, Tom Boonen, Andre Greipel.

Značke: Literatura
Ključne besede:
revija Bicikel.com plus
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ